Ana içeriğe atla

Uzaktan eğitim nasıl olacak diyen veliler için yol haritası


Biz velilerin kafası uzaktan eğitim konusunda karışık. Başta MEB'in Eğitim Bilişim Ağı-EBA'nın internet sitesi eba.gov.tr'den yapılacağı konuşulan uzaktan eğitim televizyon yayınına çevrildi. Uzaktan eğitim nasıl olacak diye merak edenler için TRT EBA TV'nin yayınları yapacağının duyurulması sonrası kafalar iyiden iyiye karıştı. Bir de işin içine uzaktan eğitim veren kanalların sayısı, frekansları gibi teknik bilgiler girince tüm veliler 'uzaktan eğitim değil de tatil uzatılsın' demeye başladı. Kabul edelim işin için internet, frekans ayarı, televizyon yayını, HD-SD kanallar gibi teknik bilgiler girince eğer bu tip teknolojik terimlerle iç içe bir yaşam ve iş düzeni olmayan bir veliyseniz uzaktan eğitim stres, korku ve kaygılarla dolu bir sürece dönüşebilir. Bir de buna 81 ili ekleyip, kırsalda yaşayıp internet erişimi ve haber alma konusunda daha kısıtlı imkandaki aileleri ekleyince durum daha da karmaşık bir hal alılyor. Bu nedenle Google'da son günlerde 'uzaktan eğitim nedir, uzaktan eğitim nasıl oluyor, olacak, uzaktan eğitim ilkokul,ortaokul, lise.... 'gibi yüz binlerce arama yapılır hale geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu zorlu süreçte televizyondan sosyal medyaya tüm imkanları uzaktan eğitim sistemini anlatmak için kullandı. En son da önceki  gece Instagram'dan bir yayın yaptı. İzleyebildiğim ve daha önceki bilgilerim ışığında kafası karışık olanlar için daha zaman varken Uzaktan Eğitim nasıl olacak, EBA nedir, nasıl şifre alınır, özel okul öğrencileri EBA'ya nasıl giriş yapacak gibi konulara ilişkin bir şeyler yazayım dedim.

UZAKTAN EĞİTİM NASIL OLACAK İNTERNETTEN Mİ YOKSA TELEVİZYONDAN MI?

Uzaktan eğitim ilk günlerde MEB'in Eğitim Bilişim Ağı-EBA'nın internet sayfası eba.gov.tr'den yapılacağı konuşulmasına karşın internet erişiminin kısıtlı olması nedeniyle uzaktan eğitim derslerinin televizyon üzerinden yapılması erişimi kolaylaştırıcı olduğu için tercih edildi. Yayınlar TRT'nin açtığı 6 yeni kanal üzerinden yapılacak. Bu kanallar ilkokul-ortaokul-lise olarak bölündü. 6 kanaldan 3'ü HD yayınlar için 3'ü için ise SD yayın yapan televizyonlar için olacak. Bu iki tip kanal arasındaki fark sadece görüntü kalitesiyle alakalı. HD yayınlar kalitesi daha yüksek yayınlardır ve ancak bu yayınları destekleyen televizyonlardan izlenebilir. SD yayınlar ise standart görüntü kalitesindeki HD yayın yapan televizyonların dışındaki tüm televizyonlardan izlenebilir. 

Dersler 20'şer dakikalık sürelerle verilecek.Örneğin, ilkokul 2'nci sınıf Matematik dersi pazartesi sabah 10.00'da başlayacak ve 10.20'de sona erecek. Sürelerin kısa tutulma nedeni çocukların katılım gösteremeyecekleri bir düzlemdeki eğitimler için odaklanma sürelerinin düşmesi. Aynı şekilde ev ortamı gibi çok fazla uyaranın olduğu ortamlarda uzun süreli uzaktan eğitim verimsiz olacağından süreler kısa tutuldu. 

Aynı şekilde derslerin tekrarları da olacak. Aynı evde birden fazla farklı kademede öğrencinin olması durumunda ders saatlerinin çakışması söz konusu olduğundan gün içinde dersler iki kez yayınlanacak. Gün içinde bir saati kaçıran çocuklar tekrar dersleriyle telafi yapabilecek veya dersi anlamadığı taktirde tekrar izleme şansı olacak.

UZAKTAN EĞİTİM TELEVİZYONDAN YAPILACAKSA EBA'YLA NE YAPACAĞIZ?

Uzaktan eğitim televizyondan yapılacak ancak çocukların eğitimleri ve takipleri için ek kaynak olarak EBA kullanılacak. Elazığ depreminden kısa bir süre önce güncellenen ve içerikleri zenginleştirilen EBA'da her seviyeye uygun aktivitelerden soru bankalarına, konu anlatım videolarından oyunlara kadar çok sayıda içerik var. EBA'yı bu anlamda çalışmalar için nitelikli ek kaynak olarak kullanılabilir.

EBA GİRİŞ ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

EBA giriş şifresi MEB tarafından velilerin telefonlarına SMS olarak gönderilecek.Ancak olası aksilikler durumunda şifresi kendisine ulaşmayan veliler e-okul üzerinden EBA giriş şifresi oluşturabilirler. e-okul.gov.tr'ye girip öğrencinin TC kimlik numarası ve okul numarasıyla sisteme giriş yapıp EBA'ya geçiş yapabilirsiniz. EBA'ya ilk girişte e-okul bilgileri kullanılıyor ardından da EBA yeni şifre oluşturma aşaması gerçekleştiriliyor. 

ÖZEL OKUL ÖĞRENCİLERİ EBA KULLANABİLİR Mİ?

EBA normalde sadece devlet okullarında eğitim gören öğrencilerin erişimine açıktı. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle başlatılan uzaktan eğitim seferberliği sonrası EBA özel okul öğrencilerinin de erişimine açıldı. Özel okul öğrencileri de giriş şifresini yine e-okul.gov.tr üzerinden oluşturabilirlir.

TRT EBA TV DERS PROGRAMLARI İLKOKUL, ORTAOKUL, LİSE İÇİN SAAT SAAT DERSLER

Uzaktan eğitim 23 Mart Pazartesi sabahı başlıyor. Uzaktan eğitim ders programları ve saatleri aşağıdaki gibi. Ders saatleri ve programlarına göre televizyondan ilgili içerikleri izleyebilirsiniz.


UZAKTAN EĞİTİM ASLINDA ÇOK YAKIN

Buraya kadar ki bilgiler teknik bilgiler. Şifre alma, frekans bilgisi vs. Ancak biz velilerin üzerine düşen bunun dışındaki süreçler. Zira uzaktan eğitime ne kadar devam edeceğimizi bilmiyoruz. Okulların bir daha açılmaması bile olasılıklar dahilinde. Hal böyle olunca ev çocukların okulu, odaları da sınıfları olacak. Haliyle tüm sorularını ve sorunları evde öğretmenleriyle değil biz anne babalarıyla paylaşacaklar. Burada bizlere düşen görev uzaktan eğitimin mantığını en az onlar kadar hatta biraz daha anlamak. Çünkü dijitalleşen dünyada uzaktan eğitim özellikle de böyle krizli dönemlerin sonunda hayatımızın bir parçası haline gelecek. Hali hazırda dünyanın önde gelen bir çok eğitim kurumu uzaktan eğitime geçmiş ve yıllardır bunu aktif olarak kullanmakta. Bu Türkiye'de evinde oturan bir kişinin Harward Üniversitesi'nde MBA diploması almasına bile imkan veren yaygın bir sistem. Bunu bilmeli ve bundan sonra Türkiye'de de her kademede bu sistemin eğitimin ağırlıklı bir parçası olacağını bilmek gerek. Bakış açımızı bu bir kaç hafta geçer normale dönerizden artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak şeklinde evirmeli ve donanımımızı arttırmalıyız. 

Diğer yandan çocukların uzaktan eğitimden maksimum fayda sağlaması için ortam ve düzenlerini kurmalarına yardımcı olmamız şart. Evde olmak hepimizde olduğu gibi onlarda da rehavet yaratan bir durum. Aynı okuldaki gibi çalışma ve adapte olma disiplinlerini geliştirmemiz gerekiyor. Bunu yaparken onlara uzaktan eğitimin önemi ve avantajlarını aktarmak çok önemli. Süreci önemsemeleri kendilerini organize etmelerine de yardımcı olacaktır. Çocukları zorla bilgisayarın televizyonun başına oturtup, kavga gürüldü ders çalıştırmak işleri daha da zorlaştırır.

Dijital dünyaya uzak bir yetişkinseniz çocuğunuzun karmaşık gibi görünen uzaktan eğitim programını başarıp başaramayacağı konusunda kaygı duyuyor olabilirsiniz. Ancak şunu bilin ki yeni nesil dijital ortamlara ve dijital öğrenmeye çok daha yakın ve adapte. Başaracaklarına eminim. Yeter ki kendi bilgi eksikliklerimizin yarattığı kaygıyı çocuklarımıza aktarmayalım. 

ÖĞRENMEK DEĞİL EBEVEYN OLDUĞUNUZU UNUTMAYIN

Evde çocukların öğrenme süreçleriyle ilgilenmek ister istemez biz anne babaları öğrenmek rolüne yaklaştıracak. Fakat bilmeliyiz ki biz onların öğretmeni değil anne babalarıyız. Evet süreçte eğitimleriyle ilgili her zamankinden fazla sorumluluk alacağımız aşikar. Ancak çocuklarımıza sanki onların öğretmenleriymişiz gibi yaklaşmak karşı tepkiye neden olacaktır. Özellikle de zamanı aşırı katı kurallarla planlama, ceza-yaptırım-ödül gibi formülleri kullanmaya çalışma okulda işe yarasa da evde ortamı sabote etmekten başka bir işe yaramaz. Bu nedenle çocukların mutlaka uzaktan eğitime gönüllü olarak devam etmesi ve sorumluluklarının bilincinde olmaları şart. Bu konuda öğretmenlerden destek istemek, çocukların çalışmalarını planlarken öğretmenlerinin görüşlerini dinlemesi faydalı olacaktır. Öğretmenlerden gelen her mail ve mesajı mutlaka çocuklarınıza okutun ve mesajların asıl sahiplerinin kendileri olduğunu hatırlayın.

Ve son sözler Hababam Sınıfı'ndan gelsin...

Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur.


Deniz Temur'u sosyal medyadan takip edebilir, sorularınızı sorabilirsiniz.

youtube.com/deniztemur
instagram.com/obenimannem
facebook.com/obenimannem

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çocuğumu okula göndermek istemiyorum ne yapmalıyım?

Çocuğumu okula göndermek istemiyorum ne yapmalıyım? sorusu bu sıralar obenimannem.com okurları tarafından sıklıkla bize soruluyor. Çocuğumu 1. sınıfa göndermek istemeyen ailelerin yapması gerekenleri sizler için derledik. Çocuğunu okula göndermek istemeyen ailelerin yapması gerekenler Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmeliğiyle düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğe göre, 66 ve 71 ay arası çocukların okula başlama tercihi velilerine bırakılmıştır. Eğer çocuğunuzun yaşı 69-71 ay aralığındaysa ve çocuğunuzu 1. sınıfa göndermek istemiyorsanız kamu ve üniversite hastanelerinden rapor almanız gerekmektedir. Bu raporların çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesi ve çocuğun gelişiminin okula başlamaya uygun olmadığına dair ifadeleri içermesi gerekmektedir. Eğer çocuğunuzun yaşı 60-66 ay aralığındaysa ve okula gitmesini istemiyorsanız rapor almanıza gerek yok. Ailelerin çocuklarını okula göndermek istemediklerini belirten bir dil

1 yaşındaki bebek neden yemek yemez?

Bebeğinizle ek gıdaya geçtiniz! Püreler hazırladınız kimini yedi kimini yemedi ama yine de iyi kötü besinlerle tanışmasını sağladınız. Sonra bebeğiniz ilk yaşına geldi ve siz onun artık daha farklı şeyler yiyebileceğini, püreler, rondolar yerine taneli gıdaları yiyebileceği için sevinmeye başladınız. Artık dişleri de çıktığına göre her şey daha kolay olacak diye düşündünüz! Ama hiç de öyle olmadı! 1 yaşından sonra bebeğiniz önüne konulan yeni şeyleri reddetmeye, ağzına aldığı yiyecekleri şiddetle öğürmeye ve kusmaya başladı. Rondoyla olan muhabbetiniz daha da koyulaştı! Saatlerce uğraşıp pişirdiğiniz yemeği kusursuzca rondoladınız. Ama yine de işe yaramadı değil mi bebeğiniz ilk kaşıkta her şeyi çıkardı. Üzülmeyin yalnız değilsiniz!  1 yaşından sonra bebeklerde yemeklere karşı ortaya çıkan direncin çok mantıklı bir nedeni var. Okuyunca içinizin rahatlamasını umuyorum. İnsan beyni hala ilkel dönemlerdeki gibi çalışır. Yani tek amaç var. Hayatta kalmak! Bu bebekler i

Toplama-çıkarma nasıl öğretilir? Sayı Güneşi yöntemi

Bir sayı hangi sayılardan oluşur? Sayı Güneşi'yle işi başında çocuğunuzun 4 işlemin inceliklerini öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken çok basit. Sarı kartondan kesilen yuvarlakların içine bir sayı yazın, sonra tahta mandalların üzerine o sayıyı oluşturan sayıları yazın örneğin hedef sayınız 10 olsun. Mandalların üzerine 10 sayısını oluşturan farklı toplama kombinasyonları yazın. 5+5, 2+8, 1+9, 6+4 gibi, Farklı sayılar için de bir kaç tane Sayı Güneşi hazırlayın. Sonra çocuğunuzun doğru kombinasyonları bulmasına yardımcı olun. Bu etkinlikle çocuğunuz hem erken dönem matematik becerisini hem de analitik düşünme becerisini geliştirecektir. Aynı zamanda mandal kullanımının çocuklarda ince motor becerisi gelişimi destekleyen bir araç olduğun da unutulmamalıdır.

Okuma-yazmaya hazırlık çalışmaları bu bardaklar şahane!

Çocuklar için harflerin hem büyük hem de küçük formları öğrenmek okuma-yazma çalışmalarında zorlandıkları bir basamak olabilir. Ancak bu zorlanma evresini oyun aracılığıyla anne-babalar kolaylıkla aşabilir. Bu oyunlardan biri olan büyük harf-küçük harf eşleştirme bardaklarıdır. Çocukların seveceği, Büyük harf küçük harf eşleştirme bardakları nasıl yapılır? sorusunu www.elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur sizler için yaptı. Oyunun düzeneğini, evde bir kaç bardak kağıt ve renkli bir karton ile evde kolayca hazırlayabilirisiniz. A4 boyutunda kesilmiş bir kartonun üzerine bardaklarla sığdığı kadar yuvarlaklar çizin. Seçtiğiniz büyük harfleri kartona çizdiğiniz dairelerin içine yazın. Diğer yanda ayırdığınız kağıt bardakların altına yazdığınız harflerin küçük şekillerini yazın ve çocuğunuza harfleri eşleştirmesini isteyin. Her defasında 6 ila 8 harften oluşan düzenekler hazırlayın. Bu etkinlikle çocuğunuzun hem okuma hem yazma kabiliyetini yükselteceğiniz gibi aynı anda

RAM raporu ile kayıt erteleme nasıl olur?

RAM raporu ile kayıt erteleme mümkün mü, nasıl yapılır? Koronavirüs salgını hayatımıza bir de RAM raporunu soktu. Uzun yıllardır özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler için uygulanan RAM raporu süreci Koronavirüs salgını nedeniyle çocuklarını okula göndermek istemeyen velilerin için bir kaçış umuduna dönüştü. 72 aylık çocuklarını okula göndermek istemeyen veliler çocukları için RAM raporu almayı bile göze almış durumda. Peki nedir bu RAM raporu, nasıl alınır, şartları neler? Daha da önemlisi RAM raporu ile kayıt erteleme mümkün mü?  Geçen haftalarda kaleme aldığım ‘ Çocuğumu okula göndermezsen ne olur’  Başlıklı yazıyı okuyup bana ulaşanlar RAM raporunu sordu. Bu yazı da çocuğunu okula göndermek istemeyip RAM raporu hakkında bilgi arayanlar için gelsin. İşe RAM raporu ne demek onu açıklayarak başlayalım! RAM Raporu Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nin adının kısaltılmasından geliyor. Rehberlik ve Araştırma Merkezleri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan bir yapı. Görevleri özel ve de

Bebek Liderliğinde Beslenme-BLW'den önce mutlaka bilmeniz gerekenler

Bebek beslenmesiyle ilgili pek çok farklı akım var. Yaygın olanı sadece anne sütüyle beslenmenin bittiği ek gıdaya geçişte püre ve muhallebi kıvamlı gıdalara öncelik veren klasik akım. Bir çoğunuz da bu yolla çocuklarımızı büyüttük. Ancak son yıllarda popülerliği hızla artan yeni bir akım var. Baby Led Weaning-BLW olarak anılan Türkçe'ye ise Bebek Liderliğinde Beslenme olarak geçen bu akımda püre ve muhallebi kıvamı yok. Akımın öncülerine göre bebekler zaten yutmayı biliyorlar onların öğrenmesi gereken çiğnemek. Dolayısıyla ek gıdaya geçişte yapılması gereken şey bebekler için yemesi uygun olan yiyeceklerin onlar için güvenli boyutlarda sunulması. Ezme, rendeleme yok! Burada öncü olan da bebeğin kendisi olmalı. Yani besleme diye bir şey yok. Seçilen ve hazırlanan yiyecekler bebeklerin önüne konulmalı ve bebekler yemeye kendileri istek göstermeli. Eğer bebeğiniz yemeklere dokunmuyor ve onları ağzına götürmek istemiyorsa henüz ek gıdaya geçiş için hazır değil  demek.

Okula başlama yaşı kaç olmalı?

"Okula başlama yaşı kaç olmalı"sorusunun bütün çocukları kapsayan, kesin bir yanıtı yok. Çocuğun okula başlama yaşını belirleyen çocuğun gelişim düzeyidir. Bu konuda karar vermek isteyen aileler öncelikle çocuklarının gelişimlerini objektif bir gözle değerlendirmelidirler. Bu değerlendirme mutlaka çocuk merkezli olmalıdır. Çocuğa bakacak kimsenin olmaması, bakım masraflarından kurtulma çabası, anne ve babanın uzun saatler çalışma zorunluluğu gibi ebeveynlerden kaynaklanan gerekçeler değerlendirmeye alınmamalıdır. Dikkat edilmesi gerekenlerin başında çocukların fiziksel gelişimi ve öz yeterlilik becerilerindeki gelişmişlik düzeyleri gelmelidir. Çocukların kendi kendine yemek yiyebilme, tuvalet ve kişisel temizlik ihtiyaçlarını giderebilme, kendini ifade edebilme, kalabalık gruplar içinde hareket edebilme kabiliyetlerinin yeterli olması çok önemlidir. Bununla birlikte çocukların akademik gelişmişlik düzeyi de dikkate alınması gereken diğer bir noktadır. Erken yaşta okul

Daha iyi bir ebeveyn nasıl olunur? Bir okul müdüründen 10 ipucu

Bazen öğretmenler, çocukların kaygılarını veya zor davranışlarını görür ve nereden geldiği konusunda oldukça net bir fikirleri vardır: Aileler! Ailelerin çocukların gelişimleri ve akademik başarıları üzerinde hayati öneme sahip olduğunu deneyimleyen İngiltere'deki bir okul müdürü yeni eğitim yılı başlamadan önce velilere 'Daha iyi bir veli olmak için 10 ipucunu kaleme almaya karar verdi. Stresten uzak, keyifli yaz tatili günleri bu önerileri okuyup içselleştirmek için bir fırsat olabilir. Kim bilir belki okullar açıldığında siz de yeni bir veli olursunuz. İşte sizi dönüştürecek 10 öneri: 1-ÇOCUKLARINIZ SİZİ SEVİYOR VE SİZİ İZLİYOR Günlük yaşamda, sokakta ya da otoparkta saldırgan bir şekilde hareket ederseniz, bu sizin çocuğunuzun davranışlarına yansıyabilir -öğretmenlerine, meslektaşlarına ya da hatta size- Okulda nezaket ve düşünceye örnek oluşturmaya çalışıyoruz. Çocuklar sınıf arkadaşlarına beceremeyeceklerini söylemeyi bizden öğrenmiyorlar. 2- LÜTFEN ÇOCUKLARI

Çalışan annenin talebidir: Ücretli doğum izni uzatılsın!

Çalışan annenin resmini çiz deseler tam da böyle bir şey çizerdim. Bebeği daha 2.5 aylıkken çalışmaya dönmüş, 1.5 yaşına gelene kadar homeoffice düzeniyle tam zamanlı çalışmış, sonra her hastalıkta, kar tatilinde evde çalışmış, maymun gibi çocuğunu yakasında taşımış çalışan bir anne olarak başka bir resim aklıma gelmezdi heralde. Bu resimdeki anne 27 yaşında Melody Blackwell ve ABD'de bir klinikte çalışıyor. 13 Aralık'ta bu fotoğrafını Facebook'ta paylaştıktan sonra bir günde 700 kezden fazla paylaşılarak tanınır hale geldi. Melody kızı Nora-Jo'yu doğurduktan 3 ay sonra izni bittiği için işe dönmek zorunda kalan milyonlarca çalışan kadından sadece biri. Haftada 1 gün ofise gitmek zorunda olan Melody, haftanın 4 günü de evden çalışıyordu. Ofis günlerinde de kızını yanında götürüyor. İlk bakışta bir çoğumuz için evden çalışma büyük bir nimet gibi geliyor kulağa değil mi? Hele ki çocuğunu ofise götürebilmek çalışan annelerin hemen hemen hepsi için 'imkansız&#

Çocuklara yazı yazmayı sevdirecek eğlenceli yol

Çocukların yazı yazma becerilerinin gelişmesi için ellerindeki ince kaslarının gelişmiş olması şart. Okul öncesi dönemde yapılacak basit aktivitelerle hem çocuğunuzun ince kaslarının gelişmesine yardımcı olabilir hem de yazı yazarken el kontrolü kabiliyetini geliştirebilirsiniz. Yazı yazmaya hazırlık tahtası tam da bu işi görecek eğlenceli bir yöntem. İhtiyacınız olan bir karton kutudan kesilmiş mukavva parçaları, bir kaç tane A4 kağıdı, harita raptiyeleri ve yapışkanlı dekor kağıtları. Yazı yazmaya hazırlık tahtasının nasıl yapılacağını playerdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.