Uzaktan eğitim nasıl olacak diyen veliler için yol haritası


Biz velilerin kafası uzaktan eğitim konusunda karışık. Başta MEB'in Eğitim Bilişim Ağı-EBA'nın internet sitesi eba.gov.tr'den yapılacağı konuşulan uzaktan eğitim televizyon yayınına çevrildi. Uzaktan eğitim nasıl olacak diye merak edenler için TRT EBA TV'nin yayınları yapacağının duyurulması sonrası kafalar iyiden iyiye karıştı. Bir de işin içine uzaktan eğitim veren kanalların sayısı, frekansları gibi teknik bilgiler girince tüm veliler 'uzaktan eğitim değil de tatil uzatılsın' demeye başladı. Kabul edelim işin için internet, frekans ayarı, televizyon yayını, HD-SD kanallar gibi teknik bilgiler girince eğer bu tip teknolojik terimlerle iç içe bir yaşam ve iş düzeni olmayan bir veliyseniz uzaktan eğitim stres, korku ve kaygılarla dolu bir sürece dönüşebilir. Bir de buna 81 ili ekleyip, kırsalda yaşayıp internet erişimi ve haber alma konusunda daha kısıtlı imkandaki aileleri ekleyince durum daha da karmaşık bir hal alılyor. Bu nedenle Google'da son günlerde 'uzaktan eğitim nedir, uzaktan eğitim nasıl oluyor, olacak, uzaktan eğitim ilkokul,ortaokul, lise.... 'gibi yüz binlerce arama yapılır hale geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu zorlu süreçte televizyondan sosyal medyaya tüm imkanları uzaktan eğitim sistemini anlatmak için kullandı. En son da önceki  gece Instagram'dan bir yayın yaptı. İzleyebildiğim ve daha önceki bilgilerim ışığında kafası karışık olanlar için daha zaman varken Uzaktan Eğitim nasıl olacak, EBA nedir, nasıl şifre alınır, özel okul öğrencileri EBA'ya nasıl giriş yapacak gibi konulara ilişkin bir şeyler yazayım dedim.

UZAKTAN EĞİTİM NASIL OLACAK İNTERNETTEN Mİ YOKSA TELEVİZYONDAN MI?

Uzaktan eğitim ilk günlerde MEB'in Eğitim Bilişim Ağı-EBA'nın internet sayfası eba.gov.tr'den yapılacağı konuşulmasına karşın internet erişiminin kısıtlı olması nedeniyle uzaktan eğitim derslerinin televizyon üzerinden yapılması erişimi kolaylaştırıcı olduğu için tercih edildi. Yayınlar TRT'nin açtığı 6 yeni kanal üzerinden yapılacak. Bu kanallar ilkokul-ortaokul-lise olarak bölündü. 6 kanaldan 3'ü HD yayınlar için 3'ü için ise SD yayın yapan televizyonlar için olacak. Bu iki tip kanal arasındaki fark sadece görüntü kalitesiyle alakalı. HD yayınlar kalitesi daha yüksek yayınlardır ve ancak bu yayınları destekleyen televizyonlardan izlenebilir. SD yayınlar ise standart görüntü kalitesindeki HD yayın yapan televizyonların dışındaki tüm televizyonlardan izlenebilir. 

Dersler 20'şer dakikalık sürelerle verilecek.Örneğin, ilkokul 2'nci sınıf Matematik dersi pazartesi sabah 10.00'da başlayacak ve 10.20'de sona erecek. Sürelerin kısa tutulma nedeni çocukların katılım gösteremeyecekleri bir düzlemdeki eğitimler için odaklanma sürelerinin düşmesi. Aynı şekilde ev ortamı gibi çok fazla uyaranın olduğu ortamlarda uzun süreli uzaktan eğitim verimsiz olacağından süreler kısa tutuldu. 

Aynı şekilde derslerin tekrarları da olacak. Aynı evde birden fazla farklı kademede öğrencinin olması durumunda ders saatlerinin çakışması söz konusu olduğundan gün içinde dersler iki kez yayınlanacak. Gün içinde bir saati kaçıran çocuklar tekrar dersleriyle telafi yapabilecek veya dersi anlamadığı taktirde tekrar izleme şansı olacak.

UZAKTAN EĞİTİM TELEVİZYONDAN YAPILACAKSA EBA'YLA NE YAPACAĞIZ?

Uzaktan eğitim televizyondan yapılacak ancak çocukların eğitimleri ve takipleri için ek kaynak olarak EBA kullanılacak. Elazığ depreminden kısa bir süre önce güncellenen ve içerikleri zenginleştirilen EBA'da her seviyeye uygun aktivitelerden soru bankalarına, konu anlatım videolarından oyunlara kadar çok sayıda içerik var. EBA'yı bu anlamda çalışmalar için nitelikli ek kaynak olarak kullanılabilir.

EBA GİRİŞ ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

EBA giriş şifresi MEB tarafından velilerin telefonlarına SMS olarak gönderilecek.Ancak olası aksilikler durumunda şifresi kendisine ulaşmayan veliler e-okul üzerinden EBA giriş şifresi oluşturabilirler. e-okul.gov.tr'ye girip öğrencinin TC kimlik numarası ve okul numarasıyla sisteme giriş yapıp EBA'ya geçiş yapabilirsiniz. EBA'ya ilk girişte e-okul bilgileri kullanılıyor ardından da EBA yeni şifre oluşturma aşaması gerçekleştiriliyor. 

ÖZEL OKUL ÖĞRENCİLERİ EBA KULLANABİLİR Mİ?

EBA normalde sadece devlet okullarında eğitim gören öğrencilerin erişimine açıktı. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle başlatılan uzaktan eğitim seferberliği sonrası EBA özel okul öğrencilerinin de erişimine açıldı. Özel okul öğrencileri de giriş şifresini yine e-okul.gov.tr üzerinden oluşturabilirlir.

TRT EBA TV DERS PROGRAMLARI İLKOKUL, ORTAOKUL, LİSE İÇİN SAAT SAAT DERSLER

Uzaktan eğitim 23 Mart Pazartesi sabahı başlıyor. Uzaktan eğitim ders programları ve saatleri aşağıdaki gibi. Ders saatleri ve programlarına göre televizyondan ilgili içerikleri izleyebilirsiniz.


UZAKTAN EĞİTİM ASLINDA ÇOK YAKIN

Buraya kadar ki bilgiler teknik bilgiler. Şifre alma, frekans bilgisi vs. Ancak biz velilerin üzerine düşen bunun dışındaki süreçler. Zira uzaktan eğitime ne kadar devam edeceğimizi bilmiyoruz. Okulların bir daha açılmaması bile olasılıklar dahilinde. Hal böyle olunca ev çocukların okulu, odaları da sınıfları olacak. Haliyle tüm sorularını ve sorunları evde öğretmenleriyle değil biz anne babalarıyla paylaşacaklar. Burada bizlere düşen görev uzaktan eğitimin mantığını en az onlar kadar hatta biraz daha anlamak. Çünkü dijitalleşen dünyada uzaktan eğitim özellikle de böyle krizli dönemlerin sonunda hayatımızın bir parçası haline gelecek. Hali hazırda dünyanın önde gelen bir çok eğitim kurumu uzaktan eğitime geçmiş ve yıllardır bunu aktif olarak kullanmakta. Bu Türkiye'de evinde oturan bir kişinin Harward Üniversitesi'nde MBA diploması almasına bile imkan veren yaygın bir sistem. Bunu bilmeli ve bundan sonra Türkiye'de de her kademede bu sistemin eğitimin ağırlıklı bir parçası olacağını bilmek gerek. Bakış açımızı bu bir kaç hafta geçer normale dönerizden artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak şeklinde evirmeli ve donanımımızı arttırmalıyız. 

Diğer yandan çocukların uzaktan eğitimden maksimum fayda sağlaması için ortam ve düzenlerini kurmalarına yardımcı olmamız şart. Evde olmak hepimizde olduğu gibi onlarda da rehavet yaratan bir durum. Aynı okuldaki gibi çalışma ve adapte olma disiplinlerini geliştirmemiz gerekiyor. Bunu yaparken onlara uzaktan eğitimin önemi ve avantajlarını aktarmak çok önemli. Süreci önemsemeleri kendilerini organize etmelerine de yardımcı olacaktır. Çocukları zorla bilgisayarın televizyonun başına oturtup, kavga gürüldü ders çalıştırmak işleri daha da zorlaştırır.

Dijital dünyaya uzak bir yetişkinseniz çocuğunuzun karmaşık gibi görünen uzaktan eğitim programını başarıp başaramayacağı konusunda kaygı duyuyor olabilirsiniz. Ancak şunu bilin ki yeni nesil dijital ortamlara ve dijital öğrenmeye çok daha yakın ve adapte. Başaracaklarına eminim. Yeter ki kendi bilgi eksikliklerimizin yarattığı kaygıyı çocuklarımıza aktarmayalım. 

ÖĞRENMEK DEĞİL EBEVEYN OLDUĞUNUZU UNUTMAYIN

Evde çocukların öğrenme süreçleriyle ilgilenmek ister istemez biz anne babaları öğrenmek rolüne yaklaştıracak. Fakat bilmeliyiz ki biz onların öğretmeni değil anne babalarıyız. Evet süreçte eğitimleriyle ilgili her zamankinden fazla sorumluluk alacağımız aşikar. Ancak çocuklarımıza sanki onların öğretmenleriymişiz gibi yaklaşmak karşı tepkiye neden olacaktır. Özellikle de zamanı aşırı katı kurallarla planlama, ceza-yaptırım-ödül gibi formülleri kullanmaya çalışma okulda işe yarasa da evde ortamı sabote etmekten başka bir işe yaramaz. Bu nedenle çocukların mutlaka uzaktan eğitime gönüllü olarak devam etmesi ve sorumluluklarının bilincinde olmaları şart. Bu konuda öğretmenlerden destek istemek, çocukların çalışmalarını planlarken öğretmenlerinin görüşlerini dinlemesi faydalı olacaktır. Öğretmenlerden gelen her mail ve mesajı mutlaka çocuklarınıza okutun ve mesajların asıl sahiplerinin kendileri olduğunu hatırlayın.

Ve son sözler Hababam Sınıfı'ndan gelsin...

Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur. 

Deniz Temur'u sosyal medyadan takip edebilir, sorularınızı sorabilirsiniz.

youtube.com/deniztemur
instagram.com/obenimannem
facebook.com/obenimannem

0 yorum