Emzik kullanmalı mı kullanmamalı mı?

Emzik kullanmalı mı kullanmamalı mı? Emzik kullanımı süresi, emzik çeşidi, emziğin faydaları, zararları, emzik çeşitleri gibi sorular yeni bebek sahibi olan anne ve babaların en arada kaldığı konuların başında geliyor. Zira emzik konusu hem anne babalar arasında hem de tıp dünyasında görüş ayrılıklarının yaşandığı bir konu. Ben de emzik kullanma konusunda ilk doğumumdan ve çocuk gelişimine dair eğitim almadan önce başka doğumdan ve eğitimlerden sonra başka düşünenlerdenim. Ne de olsa her çocuk farklıdır ve çocuk büyütürken tek bir doğru yoktur. Bunu kabullenmiş bir anne olarak emzik konusunda da kafası karışık olanlara yol gösterici bir kaç satır yazmak istedim. Bu yazı emzik kullanın yada emzik kullanmayın yazısı değildir. Artılarını ve eksilerini görerek kendi bebeğinizin ihtiyaç ve karakterini dikkate alarak emzik kullanıp kullanmama konusunda karar vermeyi kolaylaştırmak için, Bunu da bir not olarak buraya düşeyim.

Benim emzik kullanma konusundaki fikrim 2012'de ilk bebeğim dünyaya gelmeden önce kulaktan dolma bilgilerle şekillenmişti. Emzik kullanmamalı! Çünkü emzik nihayetinde plastik bir nesneydi ve her ne kadar güvenli denilirse denilsin bebeğin sürekli bir plastik parçasını ağzında emmemesi gerektiği fikrindeydim. İkincisi de emzik kullanan bebeklerin dişlerinde ve damak yapısında bozulma olduğu yönündeki ikinci yaygın düşünceydi. Dolayısıyla doğum hazırlıkları yaparken bir emzik almadım. Son derece kararlı bir duruşum vardı çünkü deneyimsizdim.

Tabi işler benim planladığım gibi gitmedi. Zaten çocuk sahibi olmak demek düşündüğün ve planladığın şeylerin asla yolunda gitmemesi demek değil mi? Kızım 15 günlük olduktan sonra her gün aynı saatlerde ağlama nöbetleri geçirmeye başladı. Haliyle soluğu doktorda aldık ve yeni doğan koliği olduğunu 3'ncü ayını doldurunca rahatlayacağını öğrendik. Doktor bir kaç önerinin yanında 'emzik kullanmaya alıştırın' deyince ben de ezber bozuldu.

Aslında emziğin yeni doğanları sakinleştiren bir sihir gibiydi. Emme güdüsü yeni doğanların kendilerini en iyi sakinleştirdikleri yol. Emdikçe beyinlerindeki sakinleşmeyi sağlayan bölüm harekete geçiyor ve vücut kimyası değişiyor. Ancak her sakinleşme isteğinde beslenme (mama yada anne sütü alan) bebeklerin bağırsaklarında ve midelerinde aşırı yüklenmeye neden olduğundan huzursuzluğu da gaz sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu nedenle bebeklerin beslenmeden emme ihtiyaçlarını karşılamanın en pratik ve güvenli yolu emzik kullanmaktan geçiyor. Beslenmeden emme işlevi aynı zamanda bebeğin midesinin ve bağırsaklarının çalışmasına aynı anda da gaz spazmlarını azaltmaya yardımcı olabiliyor. Benim kızım emziğe alıştı ancak emzik kullanması kolik krizlerinin geçmesine yardımcı olmadı. Fakat gün içinde daha uzun süre uykuda kalmasına ve gaz çıkarma konusunda kendi yolunu keşfetmesine yardımcı oldu. Emziğe alıştıktan kısa bir süre sonra kendisi de emmenin ona iyi geldiğini anladı ve emzikle işi bitince ağzından attı. İşte o günlerden bir fotoğrafı...


EMZİK KULLANMA SÜRESİNE DİKKAT!

Ancak emzik kullanmayla ilgili dikkat edilmesi gereken bir kaç detay var. Birincisi hijyen. Mutlaka emziğin her zaman temiz olduğunda emin olun. Bebeğin yaşına uygun bir emzik seçin ve seçtiğiniz emziğin kimyasal ve plastiklerden arındırılmış, bebek kullanımına uygun bir markadan olmasına özen gösterin. Başka bir detay da, emziklerin bebeklere sadece hayatlarının ilk bir kaç ayında yardımcı olduğu unutmayın. 6-7'nci aylarda emzik kullanımını kesmeyi hep hatırlayın ve bebeklerin üzerine emziği kesinlikle asmayın. Temiz kalması için ideal bir çözüm gibi görünen emzik askıları bebeklerin emziği kendi başlarına kullanma alışkanlığı yaratacağından emzikten ayrılma sürecini zorlaştırabilir. Emzikle ilgili fizyolojik ihtiyaçların ortadan kalktığı 6-7'nci aylardan sonra emzikle çocukların ilişkisi bir alışkanlığa dönüşebilir. Bu da uzun yıllar bitiremeyeceğiniz bir soruna dönüşebilir. Bu nedenle emzik farkındalığı oluşmadan bebeklerin hayatından çıkarılmalı.

BEBEKLER EMZİĞE NASIL ALIŞTIRILIR?

Emziğin uzun uyku ve gaz sorunlarına yardımcı olduğunu duyan her anne-baba benim gibi soluğu eczanede alıp en sevimlisinden emzik alıp eve dönünce hayatlarının daha kolay olacağını hayal eder. Ancak söz konusu bebekler olunca hiçbir şey bizim düşündüğümüz gibi olmuyor bunu kabullenmek şart. Bu konu emzik alıştırma sürecinde de geçerli. Eğer bebeğinizi biberon kullanıyorsa işiniz biraz daha kolay. Dokusu biberona benzeyen emziğe bu bebekler biraz daha kolay alışabiliyor. Ancak anne göğsünden beslenen bebekler emzik ağızlarına konulunca ilk refleks olarak emme değil öğürmeye başlıyorlar. Dolayısıyla bu bebekleri emziğe alıştırmak çok daha zor oluyor. Benim ilk bebeğin biberonla beslendiğinden emziğe kolaylıkla alışmıştı. Ayrıca fazladan emme ihtiyacı da işleri kolaylaştırmıştı. Ancak ikinci bebeğin göğsümden beslendiğinden emzik kullanmayı reddetti. Fazladan emme ihtiyacı olduğunda emzik yerine kendi elini yada benim serçe parmağımı kullanmayı tercih etti. Bu ihtiyaç da çoğunlukla bir kaç dakikada ortadan kalktı.

'Bebeğim emziğe ille alışsın buna ihtiyacı var diyenler' için Mahallenin En Mutlu Bebeği kitabının yazarı Doktor Harvey Karp'ın önerilerini buradan yazmak isterim. Karp emzik alıştırma için 3 adımlı bir yol önerisinde bulunuyor.

Bebeğiniz emzik kullanmayı reddediyorsa;

1- Önce bebeğinizi sakinleştirin. Çünkü gergin bir bebek emziği ağzında tutmakta zorlanır.

2- Farklı markaları deneyin. Bazı bebekler farklı şekillerdeki emziklere daha kolay alışabilir.


3- Ters psikoloji uygulayın. Bebek emziği emmeye başladığında onu ağzından hafifçe çekin. Bebeğiniz refleks olarak size direnecektir. Bunu tekrar ettikçe emziği daha kuvvetli emmeye başlayacaktır. Bu onun emziği ağzında tutmasını sağlayabilir.


Son söz olarak bebeğinizi ille de emziğe alıştıracaksınız diye bir kural yok. Aynı şekilde asla emzik vermeyin demek de sorunları çözmüyor. Emzik bazı bebekler için faydalı bazı ebeveynler için de kurtarıcı bir çözüm olabilir. Öncelikle emzik bebekler oyalansın diye verilen sonra da alışkanlıktan kurtarmak için bin bir takla atmamız gereken bir aparat değil.  Bakış açınızı değiştirip bebeğinizin ihtiyaçlarına odaklanın. Böylece süreç daha kolaylaşabilir. Bir kaç kez deneyin. Bebekler asla ilk denemede yeniliklere alışamazlar. Eğer tüm yolları denemenize rağmen bebeğiniz emzik emmiyorsa onun tepkilerini ciddiye alın ve buna ihtiyaç duymadığını kabullenip vazgeçin. Eğer fayda sağlamışsa ve bebeğiniz emziğe alışmışsa emzik kullandığı için kendinizi kötü hissedip korkular geliştirmeyin. Gerektiği zamanda emziği hayatınızdan çıkarmanız gerektiğini hatırlayın ve bebeğinizin emmenin keyfini sürmesine izin verin.

Deniz Temur'u sosyal medyadan da takip ederek çocuk gelişimiyle ilgili pratik bilgilere ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz.

instagram.com/obenimannem
facebook.com/obenimannem
youtube.com/deniztemur


0 yorum