Çocuklar neden her şeyi yere atar? Bakış açınızı değiştirecek öneriler!


Çocuklar ve bebekler neden her şeyi yere atıp, döker?

Beşikte, kundakta sakince yatırıp uyuttuğunuz, sonra ilk dönüşlerini ilk adımlarını merakla beklediğiniz çocuğunuz şu sıralar eline ne bulduysa atıp, döküyor mu? Ne yapsanız çocuğunuzu durduramıyor, ne söylüyorsanız başarısız mı oluyorsununuz? Döküp atmalarına bir de öfke nöbetleri mi eklenmeye başladı?

Korkmayın çocuğunuz büyüyor! Tek yapmanız gereken belki de bakış açınızı değiştirmektir!

Öncelikle kabul edin. 2 yaş civarına yaklaşan çocuklar ellerine geçirdikleri her şeyi yere atar, döker, fırlatırlar. Bunu yaparken kendilerinin yada başkalarının zarar göreceğini düşünmezler. Tek yapmak istedikleri eline aldığı şeyi atınca neler olduğunu izlemek, deneyimlemektir. Ancak bu yaş grubunda tek bir deneyim yada bir kaç deneyim yeterli değildir. Yani bir kez elindeki bardağı yere attığında olanı görüp 'ha tamam atınca yere düşüyormuş, ses çıkarıyormuş, su dökülüyormuş' diye düşünemezler. Sadece olana odaklanırlar ancak tekrar tekrar denemeye ihtiyaç duyarlar. Ta ki deneyim yeterli bir hal alana kadar. Bu çocuklar için motor gelişim bakımından son derece kıymetli bir evredir.

Peki ne oluyor da böyle güzel bir deneyim süreci aile içi krize dönüşüyor? Çocuk böyle kıymetli bir deneyim evresinden öfkeli, hırçın ve sinirli bir çocuğa dönüşüp işleri çığrından çıkarıyor?

Ne yazık ki bu dönüşümün yolunu çoğu kez biz anne babalar şaşırtıyoruz!
Evet kabul ediyorum sürekli elindekini yere atan, döken çocuğun yarattığı kargaşayla baş etmek hiç kolay değil. Bir ebeveyn olarak bunun dayanılmaz olduğu anları yaşadım.

TEPKİNİZ ÖFKEYİ TETİKLER!

Hatırlamamız gereken ilk kural. Çocuğunuz elindeki nesneleri yere sizi sinir etmek, sizi dinlememek, itaatsizlik etmek yada hayatınızı zorlaştırmak için yapmıyor. Dolayısıyla kızmanız, sürekli sözlü uyarılarda bulunmanız, engelleme çalışmanız çocuğunuz için 'anlamsız' bir süreç yaratıyor. Çünkü kendi içinde son derece tutarlı bir şey yapan çocuğunuz, sizin süreci durdurma çabanızın nedenlerini anlayamayacağından denemeye devam etmek isteyecek.

Tekrar tekrar deneme çabası engellenen ve engelleme sırasında öfkeyle karşılaşan çocuk süreçte öfkelenmeyi öğrenecektir. Yani siz çocuğunuza bardağını yere attığı için öfkelendiğinizde bir süre sonra o da onu engellediğinizde öfkelenmesi ve tepkisini göstermesi gerektiğini öğrenecek ve sürece sizin gösterdiğiniz şekilde tepki göstererek devam edecek. Elinde atacak bir şey bulamayınca kendini yere atmak yada vurmak gibi yan yöntemler geliştirmesi de uzun sürmeyecektir.

TEK İSTEĞİ SİZİN İLGİNİZ OLABİLİR!

Yere atma davranışın sağlıklı durumda 3 yaş civarında sona ermesi gerekir. Ancak çocuklar daha büyük yaşlarında da fırlatma davranışlarını sürdürebilirler. Bu durum genellikle bir şey fırlattığı zamanlarda ebeveyn ilgisinin yükselmesidir. Sizin kızıyor, öfkeleniyor hatta cezalandırıyor olmanız fark etmez. Çocuk eğer bir şey fırlattığında ebeveyn ilgisini alabildiğini anlamışsa bunu sürekli kullanır. Bu farklı davranış şekillerinde de görülebilir. Uyku, yemek, öfke nöbeti, ağlama krizi vs. Bu durumundan çıkmanın tek yolu çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenizden, onunla güçlü iletişim kurmanızdan geçer. ÇOCUKLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRME NASIL OLUR? videomuz size yol gösterici olabilir. Tıklamanız yeterli. 

PEKİ NE YAPMALI?

- Yukarıda da yazdığım gibi çocukların bir şeyleri atma isteğinin gerçek nedenine odaklanın. Sonuçlara değil ve bunu her defasında hatırlayın!

- İkincisi çocuğunuzun bir şeyleri atmasına teşvik edin. Çünkü eğer siz onu oyuna teşvik etmez ve imkan sağlamazsanız o kendi imkanlarını yaratacaktır. Yemek masalarında ortalığın fırtına vurmuşa dönme nedeni bundandır.
- Atması için seçtiğiniz materyallerin ona zarar vermeyecek, eğlendirecek farklı türlerde olmasına özen gösterin. Örneğin, lego parçaları, yumuşak oyuncaklar, toplar gibi düşünce farklı özellikler gösteren nesneleri seçin ve farklı deneyimler yaşamasını sağlayın.

- Siz de nesneleri atın ve olanları ona sözlü olarak anlatın. Mavi ayı yere düştü ama ses çıkmadı, Kırmızı legoları attık ses çıktı. Hadi bir daha deneyelim gibi sürece dahil olacağı iletişim ortamı yaratın.

- Atma oyunu oynarken mutlaka eğlenin. Çünkü çocukların ilk yıllardaki en iyi oyun arkadaşları ebeveynleridir. Siz eğlenirseniz o da kendini mutlu ve güvende hisseder. Bu rahatlama hali farklı zamanlarda olumlu davranış olarak hayatınıza yansır.

- Son olarak da oyun sırasında esnek olun. Çocuğunuzun kuralları değiştirme istediğine saygı duyun. Sizin atmanız yerine hepsini kendisi atmak isteyebilir, tüm nesneleri birden atmak isteyebilir. Ona yapmak istedikleri için imkan sağlayın.

Bizi sosyal medyadan takip edin

instagram.com/obenimannem
facebook.com/obenimannem
youtube.com/deniztemur

0 yorum