Paralel oyun nedir?


Paralel oyun nedir? Paralel oyun, 'çocuğum yaşıtlarıyla oyun oynamıyor' kaygısını yaşamaya başlayan ebeveynlere verilecek en rahatlatıcı cevap kanımca.

Bir park düşünün!

3 yaş civarında bir çocuğunuz var. Yanında da yaşıtı bir başka çocuk. Yan yana oturuyorlar ancak birlikte oynamıyorlar. Siz uğraşıyorsunuz. Onları arkadaş yapmaya çalışıyorsunuz ama çocukların umrunda değil. Her ne kadar bir yetişkin gözünden bu durum sorunlu gibi görünse de aslında 2, 3 hatta bazen 4 yaşındaki çocukların dünyasında bu son derece normal ve olağandır. Bu yazıda paralel oyunun ne olduğuun ve yaşamın ilk yıllarında çocuğunuzun gelişimi için neden önemli olduğunun detaylarını bulabilirsiniz.

Paralel oyun, en yalın tanımıyla; iki çocuğun 'birlikte oynamadan' birbirleriyle oynamaya başladığı evreyi işaret eder. Yalnızca aynı odayı, oyuncağı, kum havuzunu vs. paylaşırlar. Fiziken birbirlerine yakın dururlar ancak birbirleriyle etkileşim konusunda nötr bir tavır takınırlar. Bu etkileşimli oyun evresinden önceki oyun evresi olarak adlandırılır. Paralel oyun evresi çocukların ilk doğumgünleri civarında başlar ve okul öncesi yıllarına yani 5-6 yaşlarına kadar sürebilir. Kimi çocuk için süre kısalsa da genel olarak 5 yaştan önce etkileşimli oyun evresi tam olarak başlamaz.

Paralel oyun aslında çocukların yaşıtlarıyla sosyalleşmeye başladıkları evreyi işaret edir. Bu süreçte birlikte oynamasalar da mekanı ve oyun araçlarını paylaşmayı öğrenirler. İşbirliği gerektiren ileriyi yaşlardaki oyun evresi için çocukların önce paylaşmayı içselleştirmeleri gerekmektedir. Bu nedenle paralel oyun, gerçekten akranlarla oyun için gerekli bir aşamadır.

Paralel oyun evresi ayrıca çocukların akranlarına karşı güven duyma duygularını güçlendiren evredir. Yaşıtlarının yanında güvende hissetmek onların yaşamlarının sonraki yıllarında sosyalleşmeleri için en gerekli evredir.

Dışarıdan her ne kadar çocuğunuz yaşıtlarıyla oyun oynamıyor gibi görünse de kendi içinde sadece yan yana oturmanın çocuk dünyasında anlamı büyük. Bu evrelerde ebeveyn olarak yapılması gereken en iyi şey çocukları kendi dünyalarında rahat bırakıp, oyunlara müdahale etmemektir.


Bu yüzden bir dahaki sefere küçük çocuğunuzun fazla ilgi göstermeden veya grup katılımı göstermeden diğer çocuklarla birlikte oynadığını gördüğünce, sessizce arkanıza yaslanın ve sessizce sosyalleşmelerini keyifle izleyin.

0 yorum