Çocuğun mizacını anlamaya yardımcı 9 soru!


Bazı çocuklar için kolay kimileri için de zorlu deriz! Hatta kardeşler bile birbirlerinden gece ve gündüz gibi ayrılabilirler.

Bu farkın nedeni hepimizin kendimize has mizacı!

Peki nedir bu mizaç? Mizaç kısaca birlikte doğduğumuz her şeydir. Beynin her birey için benzersiz kodlamalarından biridir mizaç.

Yaş ilerledikçe çocukların mizaç gelişimi daha belirgin görüntülere kavuşur. Ancak yaşamın ilk yıllarında mizacın ayırt edici özelliklerini görmek biraz zorlu olabilir. Bu nedenle mizacın türleri konusunda biraz bilgi sahibi olmak çocuğunuzun mizacına dair fikir sahibi olmanıza, mizaç gelişimine katkı sunmanız anlamında önemli olabilir. Ayrıca çocukların yaşamlarının ilk yıllarındaki deneyimleri ve çevreleriyle etkileşimleri de mizaç gelişimi üzerinde etkili ve değiştirici özelliğe sahiptir. Bu nedenle çocuğunuzun ileriki yaşamında çevresiyle girdiği sosyal ilişkinin niteliğinin kaliteli olması onun mizaç yapısını bilmeniz önemli bir artı olabilir.

Mizacın bazı özelliklerinin farkında olarak, çocuğunuzu başka bir düzeyde anlayabilir, onu kabul etmeyi öğrenebilir ve daha da önemlisi, benzersizliğini takdir edebilirsiniz. Daha sonra, bu noktadan başlayarak, onunla daha duyarlı bir şekilde sorunları çözerek sağlıklı bir sosyal ve duygusal gelişimi teşvik edebilirsiniz.

Amerikan Pediatri Akademisi, çocuklarda mizaç özelliklerini belirleyici 9 temel başlık oluşturdu. Aşağıdaki sorulara vereceğiniz samimi yanıtlar sizin çocuğunuzun mizaç haritasını çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Aktivite seviyesi: Çocuğunuzun günlük yaşamdaki fiziksel aktivite seviyesi nedir? Huzursuz mu, huzursuz mu yoksa daha sakin mi?
Ritmiklik veya düzenlilik: İştah, uyku ve barsak alışkanlıkları gibi temel fiziksel işlevler için tutarlı bir düzeni var mı?
Yaklaşım ve geri çekilme: Çocuğunuzun başlangıçta yeni bir uyarana nasıl cevap veriyor? Hızlı mı cesur mu, yavaş mı, ısınmakta tereddüt mü ediyor? İnsanlar, durumlar, yerler, yiyecekler, rutinlerdeki değişiklikler veya diğer geçişler olabilir.
Uyarlanabilirlik: Küçük çocuğunuz değişime veya yeni bir duruma ne kadar kolay uyum sağlar? Tepkilerini iyi değiştirebilir mi?
Yoğunluk: Çocuğunuz hangi enerji seviyesinde düzenli olarak olumlu veya olumsuz bir duruma yanıt veriyor?
Ruh hali: Oğlunuz iletişim kurduğu ve davrandığı için genellikle hoş mu yoksa düşmanca mı? Genel ruh hali nasıl?
Dikkat süresi: Çocuğunuz dikkat dağıtıcı ya da dikkat dağıtıcı olmadan konsantre olabilir ya da bir görevde kalabilir mi?
Dikkat dağıtıcılık: Çevresel uyaranlar tarafından bir görevden ne kadar kolayca dikkati dağılabilir?
Duyusal eşik: Bir cevap için çocuğunuzun ne kadar uyarılması gerekir? Bazı çocuklar en ufak bir uyarana yanıt verirken, diğerleri için yoğun miktarlar gerektirir.

AMACINIZ ONU DEĞİŞTİRMEK OLMASIN!

Ebeveynlik kararları alırken çocuğunuzun mizacını göz önünde bulundurun. Amaç onu değiştirmek değil, adapte olmasına ve gelişmesine yardım etmektir. Onu, sözlerin ve eylemlerinin içinden geçtiği kişi için kabul ettiğini bildiğinden emin ol.


0 yorum