Gebelik şekeri bende de yüksek çıkınca...


Bir hamilelik diğerine benzemez derler ya gerçekten doğru! İlk gebeliğimde tek derdim meğer 4 ay süren bulantı ve kusmalarımmış! İkincisinde ise neredeyse her testte bir olay çıktı. Sonuncu da gebelik şekeri oldu! Ben de gebelik şekeri çıkanların başına neler geliyor diye merak eden gebelik şekeri olanlara yol göstermesi için kendi deneyimimi yazmak istedim. Gebelik şekeri nedir, neden çıkar, nasıl ölçülür, gebelik şekeri kalıcı mı, bebeğe zararı var mı gibi kafanıza takılan onlarca soruya belki yanıt olur...

Öncelikle ben gebelik şekeri konusunda rahattım. Zaten çok iştahsız bir hamilelik geçirdiğim ve fazla yemek yemediğim için her şey yolundadır diye düşünüyordum. Hatta aklımın bir köşesinde Canan Karatay'ın gebelik şekeri ölçümü için yapılan 'şeker yüklemesi testi'ni yaptırmayın uyarısı vardı ve doktorumla bunun pazarlığını yapmayı düşünüyordum.

Detaylı ultrason görüntülemesini yapan doktor da 'fazla kilo almamışsınız, şeker yüklemesine gerek olmayabilir' deyince 'evet doğru yoldayım' diye bir de kendi kendime böbürlenmiştim.
En son aile hekimimin istediği kan sayımında da açlık şekerim alt sınırın altında (64) çıkınca benim için gebelik şekeri gündem dışı kalmıştı.

Tabi doktorumla pazarlık yapmayı başaramadım.

'Test yapılacak' dedi ve biz soluğu laboratuvarda aldık. Sonrası o korkunç tatlı içeceği aç karnına bir kaç dakikada bitirip beklemeye geldi.  Daha önceki hamileliğimde ve hamilelik dışı dönemde iki kez yaptırdığım şeker yüklemesi ben de bildiğiniz 'kafa' yapıyor. Mide bulantısı, el titremesi de cabası. Ama herkes için aynı sonuçları vermiyor.

Ve sonuca gelelim...

Gebelik şekerim yüksek çıktı. Hem de tüm özgüvenime karşın! Şeker yüklemesi sonucu 156 çıktı. Üst limit ise 140'dı.
Peki nasıl oluyor da açlık şekerim bu denli düşükken gebelik şekerim yüksek çıktı?

Doktorun izahına göre ikisi tamamen farklı. Açlık şekeri sonuçları diyabet riskini ölçen bir veri. Gebelik şekeri ise vücudun şeker aldıktan sonraki 1 saat içinde o şekerin ne kadarını kandan temizleyip temizleyemediğiyle ilgili bir veri. Gebelikte yapılmasının nedeni ise hamile kadınların vücutlarında şeker daha zor kandan temizlenebiliyor. Özellikle 24. haftada oluşan vücut düzeninde insülin direnci ve düzensizliği görülebiliyor. Bunun genel nedeni de hamilelikteki hormon ve benzeri kimyasal düzen. Eğer diyabet riskiniz yoksa gebelik şekeri hamilelik sonrasında ortadan kalkan bir durum. Ancak yüksek diyabet riski olan bazı kadınlarda şeker kalıcı olabilir.

Gelelim benim gebelik şekeri ile ilgili neler yaptığıma!

Bu işte ilk önlem diyet. Şeker, unlu ürünler, makarna pilav yok. Meyvede kontrollü ve şeker miktarı yüksek incir, muz gibi meyveler de yok.  Doktorumun önerisine göre 1 hafta sonunda tokluk şekeri ideal seviyelerde çıkmazsa dahiliye uzmanının yönlendirmesiyle tedavi olmam gerekiyordu.
1 hafta boyunca şekeri ve unlu mamülleri oldukça azalttım tamamen kestiğimi söylersem yalan olur. Ama büyük ölçüde azalttım. 1 haftanın sonunda açlık şekerim 80, tokluk şekerim de 117 çıktı. Şimdilik şekerim kontrol altında ve işler yolunda olduğundan tedavi gerekmiyor. Ancak tokluk şekeri 140'ın üzerinde çıkanların mutlaka tedaviye başlaması gerekiyor. Çünkü kandaki yüksek şeker bebekler için riskli koşullar yaratıyor.

Gebelik şekerinin bebeklerde yarattığı risklerinbazıları şöyle;

- Aşırı yüksek gebelik şekeri bebeğin ölümüne neden olabilir ki bu en kötü tablo.
- Gebelik şekeri yüksekliği bebeklerde obezite ve diyabetin de habercisi.
- Doğum sonrası bebeklerde şeker düzensizlikleri görülebilir bu nedenle mutlaka doğum sonrası şeker seviyeleri kontrol edilmeli.

0 yorum