Çocuklar neden geceleri ağlayarak uyanır?


Çocuğum geceleri ağlayarak uyanıyor, bir de bağırıp çağırıyor, vuruyor ne yapsak durduramıyoruz diyen sevgili anne ve babalar. Korkmayın yalnız değilsiniz!

Özellikle 2 ve 3 yaş civarı çok sık görülen gece ağlamaların çocuk gelişiminde 'gece terörü' olarak adlandırılan yaygın bir durum.  Nedenleri ve çözüm yollarına ilişkin bir kaç öneri belki uzaklardaki bir ebeveynin işine yarayabilir.

Haydi başlayalım!

Geceleri çocukların ağlayarak uyanması davranışlarının kontrol edilemez olması durumu yukarıda da dediğimiz gibi 'gece terörü' olarak adlandırılıyor. Gece terörü, küçük yaş grubundaki çocuklarda çok sık görülen bir durumdur. Bu nedenle siz de benzer bir durum yaşıyorsanız kendinizi üzmeyin sürecin geçici olduğunu bilin.

Gece terörü dediğimiz olay çocukların parçalı uykudan derin uykuya geçişinde zorlandıkları dönemlerde yaşanır. Doğumlarından itibaren beslenme için sık sık uyanan çocukların bazılarında yaşı büyüdükçe kesintisiz uykuya geçmeye akranlarından daha zor adapte olur. Gece teröründe yaşanan bağırışmalar, vurmalar çoğunlukla çocukların uyku ile uyanıklık arasında tam kendini kontrol edememesinden kaynaklanır. Bu tip durumlarda ışıkların açılmamasını, çocukla çok fazla temasa geçmemeyi, fazla konuşmamayı öneririz. Çünkü uyku sersemliği halinde iletişime geçme çabası çocuklar için zorlayıcı olabilir. Bu durumda  yapabileceğiniz şey çocuğunuzun kendi kendine sakinleşmesini beklemek.

PEKİ GECE TERÖRÜNÜ NASIL YENECEĞİZ?

Gece terörünü ortadan kaldırmak istiyorsanız yatmadan önce ve gün içinde yapabileceğiniz şeyler var. Eğer gece beslenmeleri halen sürüyorsa öncelikle bunu kontrollü bir şekilde terk etmeniz gerekiyor. Gece beslenmesi dışında küçük yaş grubundaki çocuklar genelde nasıl uyurlarsa öyle uyanırlar. Yani sinirli, gergin bir uykuya geçiş süreci yaşıyorsa çocuğunuz gece yada sabah uyandığında da benzer tepkiler gösterebilir. Bu nedenle çocukların uykuya sakin geçtiğinden emin olmak şart.

SAKİN UYKU İÇİN BİR KAÇ ÖNERİ

Uyku öncesi sadece çocuğunuzn olduğu ve çocuğunuzun hoşuna gidecek, karar verirken kendisinin de fikir sunduğu aktiviteler planlamak işleri kolaylaştırabilir. Bu kimi çocuk için kitap okumak olabilir, kimi çocuk için oyuncaklarla oynamak Burada dikkat edilmesi gereken şey mutlaka çocuğunuza ayırdığınız bir zaman dili olmalı. Başka uyaranlarla bu süre bölünmemeli. Yani siz başka bir şeyle uğraşıyorken çocuğunuzla 'oynuyormuş' gibi yapmamalısınız. Eğer başka çocuklarınız varsa veya evinizle ilgili yerine getirmeniz gereken yükümlülükler bu sürelerin düzenlenmesi için ailenin diğer üyelerinden nitelikli yardım aldığınızdan emin olun.
Yatma öncesi aktivite süresini de çocuğunuzla birlikte planlamak, baştan kuralları konuşup anlaşmak yatma vakti geldiğinde işlerin karışmasını engeller. Mesela telefonun alarmını kurarak,  'ilk çaldığında oyuncakları topluyoruz, ikinci çaldığında yatağa giriyoruz' diye kuralları baştan konuşun ve anlaştığınızdan emin olun. Çocuğunuzun uyku öncesi aktivite saatini mutlaka 'oyun' süreci olarak algılamasını sağlayın. Amacın eğlenmek olduğunu bilmek çocukları rahatlatır.

UYKU SAATİ MUTLAKA DÜZENLENMELİ

Bir diğer nokta da çocukların gece uykuya geçiş saatinin çok geç olmamasını sağlamaktır. Geç saatte yatan çocukların uykuları erken saatte yatanlardan daha hafif ve zorludur. Çünkü çocuklarda uykuya direnirken salgılanan bazı hormonlar uykunun kalitesini bozar. Bu nedenle uygun saatte akşam yemeklerini yiyip erken saatte uykuya hazır olmaları işleri kolaylaştırabilir. Tabi akşam saatlerinde erken yatağa girmenin koşulu sabah erken uyanmak ve gün içinde kısa süreli uykularla mümkündür. Eğer akşam saatlerine doğru uzun bir gündüz uykusu düzeniniz varsa bunu değiştirmeniz şart. Akşama doğru uyuyan çocukların erken uyumaları mümkün değildir.

Gelelim gündüz yapabileceklerinize...

Gece uykusu sırasında ve akşam uykuya yatış sırasında yaşananlar genelde gündüz yaşanan düzenle de yakından alakalıdır. Eğer hareketli ve enerjik bir çocuğunuz varsa mutlaka çocuğunuzun gün içinde açık hava aktivitesi yapmasını sağlayın. Fiziken enerjisini atamayan çocukların kaliteli uyku geçirmesi zordur.

Gün içinde anne ve babasıyla kaliteli zaman geçiremeyen çocuklar da uyku konusunda sorunlar yaşayabilirler. Akşam olunca daha fazla ebeveynleriyle kalmak isteyen çocuklar uykuya direnir, daha geç uykuya geçer ve geceleri de kalitesiz uyurlar. Bu nedenle iyi bir uyku için gündüzleri çocuklarınızla kaliteli zaman geçirdiğinizden emin olun.


0 yorum