Çocuklar kitap okumaya nasıl alışır işte bizim yöntem!

Bir eğitim yılının sonuna da geldik. Bu yıl boyunca kademeli olarak yaptığımız kitap okuma alışkanlığı çalışmalarının kısa bir özetini paylaşmak istedim. Zira çocuğuma kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırırım diye soranlar için 'Siz kitap okuyun! Siz okumazsanız çocuğunuz da kitap okumaz!' yanıtı vermekten daha işe yarar yanıtlar olduğu kanısındayım.

Çocuklar okumayı öğrenmeden kitaplara daha fazla ilgi gösterirler. Karıştırırlar, çizerler, keserler, 'oku, oku' diye peşinizde koşarlar. Ancak işin rengi okuma yazma çalışmalarına başlayınca değişir. Okula başladığının 3'ncü gününde istediğini okuyup yazacağını sanan zavallı bebeler, bu işin uzun soluklu hatta zorlu bir serüven olduğunu fark edince birden ilgilerini yitirmeye başlarlar. Bizim evde de okul yılının başında olan buydu. Yatmadan önceki kitap okuma alışkanlığımız bile bu durumdan olumsuz etkilenmeye başladı. Bir de üstüne yapılması gereken ödevler eklenince siz hayal edin direnci...

Kızım yavaş yavaş okumaya başladığında artık daha fazla pratik yapmaya ihtiyaç duyduğu dönemde işi biraz oyunla, biraz mizansenle farklı algılamasını sağlayarak işe başladım. Benim kızım farklı ortamları, ortamlarda değişiklikleri seven bir çocuk. Bu nedenle yaz aylarında plajda kullandığımız çadır benzeri bir gölgeliği odasına kurdum ve ona 'Odanda okuma kampı kurabilir miyim?' dedim. Aldım elime kitabını çöktüm çadırın dibine. 1 dakika geçmeden okuma kampında artık yalnız değildim. Bir süre sonra da 'kaç sayfa okudun, kaç sayfan kaldı anne, ooo ben bitirmek üzereyim' demeye başladı. Sonrasında da benzer farklı mekanlar oluşturarak iyi kötü ilk okuma çalışmalarımızı bir düzene sokmayı başardık.

İşte okuma çadırımızdan bir gün...


Okuma kabiliyeti biraz daha ilerleyince 'çocuğum kendi kendine okur' diye hayal ediyoruz ancak işler öyle olmuyor. Bu kez de 'zaten okumayı öğrendim' direnciyle karşı karşıya kalıyoruz. Okuyorlar ama okuduklarını anlamadıkları, sadece heceleri söyledikleri bu dönemde bizler okuduklarını anlasın, okumaktan keyif alsın diye uğraşırken onlar harfleri tanımaya, heceleri sökmeye odaklanıyorlar. 'Okuyorum işte anne, öğrendim zaten' direncini kırmak için ise biz evde 'okuma saati' düzenledik. Tabi ki bunu ben yine kendim için düzenledim. Akşama doğru acil işler bitince 'Ben yatağımda biraz kitap okuyacağım' deyip kaptım kitabı yattım yatağa. 2 dakika sonra elinde kitabıyla gelen bücür, bu saatleri o kadar sevdi ki 'anne-kız' saatlerine dönüştürdük. Öyle ki okuma saatlerinde kimse odaya girsin istemediği zamanlar bile oldu. Sorular yine aynı! 'Sen kaçıncı sayfadasın anne... Ooo benim ki bitiyor...'


Okuduğumu anlıyorum ama hep mi okumam lazım! 

İyice okumayı söken, okuduğunu da anlayan ve aktaran bücürler için yeni aşama: Okuma rutini oluşturma ve okumaktan keyif alır hale gelme. 

Bence en zorlu süreç bu. Çünkü bu süreçte çocukların gerçekten okumaktan keyif aldıkları, yeni şeyleri öğrenme konusundaki istek ve tutkularının yüksek olması gerekiyor. Benim bu aşamada şansım yaver gitti. Bir gün elinde 1 ay için oluşturulmuş bir çizergeyle geldi okuldan 'Anne her gün kitap okuyup buraya kaç sayfa okuduğumuzu yazacağız. Her pazartesi de öğretmene götürüp imzalatacağız. Senin de imzalaman lazım' dedi. O günden itibaren öğretmen desteğiyle arada kaçırdığımız günler olsa da düzenli kitap okuma alışkanlığı kazandık. Şu an liste bitti ama yine de okumaya devam ediyor.


Benim kitaplara sulanmaya başlayınca...

Kitap okuma alışkanlığı kazandırma serüvenimizde geldiğimiz son nokta ise bücürün en son benim kitabını ele geçirdiği seviye oldu. Hafta sonu o parkta oyun oynarken, ben de bir bankta kendi kitabımı okumanın keyfini sürüyordum. Yorulup terleyince dinlenmek için kitap okumaya karar verdi kitabımı elimden aldı. Kalemimi de tabi... Ben bunu okurum anne ya deyip bir de utanmadan hatırlayacağı yerleri çizmeye başladı. Küçük sevgi notları ise beni benden aldı.


Şimdi sırada yaz tatilinde okuma alışkanlığı konusunda stabiliteyi koruma çalışmalarında. Detayları yazarım...

DİKKAT EDİLECEKLER LİSTESİ

- Çocuğunuz kitap okuma alışkanlığı kazansın istiyorsanız bulduğunuz yöntemlerin mutlaka çocuğunuzun ilgisine uygun olmasına özen gösterin.
- Kitaplık oluştururken çocukların ilgilerine ve yaşlarına uygun olduğundan emin olun.
- Çocukların ne okuyacaklarına kendilerinin karar vermesini sağlayın.
- Mutlaka siz de kitap okuyun. Hayatınızın bir parçası haline getirin.

0 yorum