Ana içeriğe atla

Çocuklar neden söz dinlemez?


Çocuklarımız istemediğimiz davranışları yaptıklarında ya da yapmasını söylediklerimizi yapmadıkları zaman tüm sorumluluğu onlara yükleme eğiliminde oluyoruz.  Mesela, 'hiç beni dinlemiyor, ne desem olmuyor' dediğimiz hallerde dinlememe eylemini tamamen çocuğun sorumluluğuna bırakıyoruz. Oysa ki dinleme eylemi de diğer bir çok beceri gibi çocukların anne ve babalarından öğrendikleri davranış şekillerinden biridir.

Özeti: Biz çocuğumuzu çoğunlukla nasıl dinliyorsak çocuklarımız da bizi öyle dinler!

Peki çocuğumuzun bizi dinlememesinin tek nedeni bu mu? Tabi ki hayır. Ancak çözüm için başlamamız gereken nokta bu. Çünkü iletişim çift taraflı bir eylemdir. Eğer iletişimin yönlerinden birinde sorun varsa diğer yönünün sağlıklı olmasını beklemek biraz hayal kırıklığı yaratabilir.İletişim bozukluğu bulaşıcıdır hatırlayalım! Örneğin, işyerinde siz konuşurken yüzünüze bakmayan, sadece 'hııı, tamam, hımm gibi' seslerle size karşılık veren bir yöneticiniz ya da arkadaşınız olduğunu düşünün. Siz de onun söylediklerini dinlemez ya da en fazla 'hıı, tamam, hımm' gibi ifadelerle dinlemeye başlarsınız.

6 yaşında kızı olan bir okurumuz tam da bu konuya örnek oluşturabilecek bir sorunla bize ulaştı. Okurumuz kızının kendisini dinlenmediğini, uyarılarını umursamadığını ve bağırmadan söylediğini yaptırmasının imkansız bir hale geldiğini yazmış. Kızının da sürekli isteklerini sinirli ve bağırarak dile getirdiğini aktaran okurumuz yardım istemiş.

Bu durum o kadar yaygın ki ben de benzer sıkıntıları yaşayan herkese yol gösterici olsun diye bir kaç öneri karalamak istedim.

BEKLENTİLERİNİZİ SORGULAYAN

Biz anne babaların beklentileri çoğu kez çocukların kazandıkları seviyeye uygun olamayabiliyor. Beklentilerle davranışlar örtüşmediğinde de ortaya 'söz dinlemeyen' çocuk çıkar. Aslında dinlese de gelişim seviyesi sizin beklentinizi karşılamaya yetmez. Örneklendirmek gerekirse, altı üstüne gelmiş bir odayı 6 yaşındaki çocuğunuza toplamasını söylerseniz sonuç başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Çünkü çok fazla detayın karmaşanın olduğunu ortamlar çocukların baş etmekte zorlandıkları durumlardır. Bunun yerine 'yerdeki oyuncaklarını mavi kutunun içine koymaya ne dersin. Ben de senin için kitaplarını toplayabilirim' diyerek beklentinizi net ve erişilebilir seviyelere çekin.
Benzer bir kargaşa da ödev krizinde yaşanabilir mesela. Ödev konusu biz anne babaların çoğunlukla 'emir kipi' ifadeleri kullandığımız bir alan. 'Ödevini yap!' gibi. Oysa ki çocuklar özellikle de erken eğitim dönemideki çocuklar ödev gibi dikkat isteyen konularda yardıma ihtiyaç duyarlar. Sinirli ve emir kipiyle gündeme gelen ödevler çocukların öğrenme isteğini köreltir ve çalışmayı mecburi, sıkıcı ve sinirlenmeyi gerektiren olumsuz bir durum şeklinde algılamalarına neden olurlar. Bu nedenle çocuklarımıza 'ödevin neyle ilgili, ödevlerinle ilgili yardım edebileceğim bir şey var mı' gibi sorular sorarak iletişimi akışkan bir hale getirin.

İYİLİKLE KENDİNİ VAR EDEMİYORSA...

Aileleriyle iletişim sorunu yaşayan çocukların bazen de içine girdikleri durumun nedeni kendilerini iyi olarak var etmekte zorlanmalarıdır. Özellikle kardeşlerin olduğu bir evde kıyaslanmak, daha iyi olanla mücadele etmek zorunluluğu çocukları yanlış olanı seçme eğilimine iter. Örneğin, eğer büyük kardeşi kadar iyi bir öğrenci değilse ve bunu ebeveynlerinden duyuyorsa yada küçük kardeşi kadar düzenli ve anlayışlı değilse kendini var etmek için kötü olanı seçer. Bu yolla anne baba ilgisini üzerinde tutar. Çoğunlukla bu tavır anne ve babasının kendisine yeterli güven beslemediği durumlarda gelişir. Bu tip bir durum yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka çocuklarınız arasında kıyaslama yapmaktan vazgeçmelisiniz. Her çocuğun kendine ait iyi yönleri vardır ve çocuklar bu yönlerin anne babaları tarafından görülmesini, takdir edilmesini isterler.

TUTARSIZ İLİŞKİLER İLETİŞİMİ BOZAR

Eğer kendi ruh halinize göre çocuklarından beklentileri değişen bir anne babaysanız çocuğunuzla iletişimizin de gelgitli bir hal alabilir. Yorgunluk, yoğunluk gibi nedenlerle çocuğunuzdan beklediğiniz davranışları erteler yada davranışları yapmamasına izin verirseniz, bir başka gün beklediğiniz davranışı yapmadığı için gösterdiğiniz tepkinin bir etkisi olmaz. Örneğin, bir gün ödevlerini yapmamasını normalleştirir başka bir gün aşırı tepki verirseniz çocuk ödevi yapmadığı gündeki davranışında kalmayı tercih eder.

BAŞARISINI GÖRÜN

Çocuğunuzun söylediğiniz her şeyi yapmasını ve her konuda başarılı olmasını beklemeyin. Her yetişkinde olduğu gibi çocuklarında iyi oldukları, zorlandıkları ve kötü oldukları şeyler vardır. Eğer çocuğunuzun iyi olduğu alanların farkında olur ve bunu ona gösterirseniz kaliteli bir iletişim kanalını açmış olursunuz. Örneğin, 'Bugün kendin giyinmişsin. Mavi ile beyaz uyumunu sevdim' yada 'pijamalarını katlamışsın görünce mutlu oldum' demek çocukların daha fazla şeyi başarmaları için itici güç oluşturur. Eksiklerin konuşulduğu bir iletişimden başarıların konuşulduğu bir iletişim hattına geçtiğinizden emin olun.

İŞBİRLİĞİ ŞART

Çocukların değiştirmesini istediğiniz davranışlarını ancak onlar da bu değişime gönüllü olursa başarabilirsin. Örneğin, okurumuzun bahsettiği gibi kızının sürekli ona bağırarak konuşması davranışını değiştirmek istiyorsunuz. Çocuğunuza 'Sürekli bağırarak konuştuğunda seni anlamakta zorlanıyorum. Ben de sinirlenip bağırmaya başlıyorum ve birbirimizi anlayamıyoruz. Seninle birbirimize bağırmadan konuşma anlaşması yapmaya ne dersin. Anlaşmayı bozan diğerine her defasında bir öpücük vermek zorunda' diyerek süreci hem çocuğunuz için eğlenceli, hem sevgi temelli yaklaşıma çevirebilirsiniz. Eğer çocuğunuz çözüme dahil olmak isterse zaten sorun çözülür. Çocuklar kendilerine dikte edilen davranışları değil, parçası oldukları çözümleri tercih ederler.

ACELE İŞE ŞEYTAN KARIŞIR
Atalarımız bu sözü bence çocuklu aileler için söylemiş. Kendi deneyimlerinden de yola çıkarak söyleyebilirim ki modern ve hızlı hayat çocuklarımızla olan iletişimimizi derinden bozuyor. Onların hayatları tam da olması gerektiği gibi stressiz ve yavaş. Bizler ise fazlasıyla aceleci, stresli ve hızlıyız. Onların bizim hızımıza yetişmesini beklemek çoğunlukla sorunlu bir iletişim hali yaratıyor. Bu nedenle biz yetişkinler onların hızlarına ayak uydurmalı ve sabır göstermeliyiz.

SÜREKLİ EKSİK ARAMAYIN

İletişim sorunun bir diğer yaygın nedeni de biz yetişkinlerin sürekli açık araması. Hatalara odaklanma, eksiklikleri gösterme eğilimimiz. Sürekli açık arayan bir tavırda sağlıklı bir iletişim yürütülemez. Bu nedenle çocuklarımızın peşinde dolaşıp onları sürekli uyaran ve hatalarını gösteren tutumdan vazgeçmeliyiz.

BAZI YAŞ DÖNEMLERİNE DİKKAT

'Çocuğumla her şey çok güzeldi hiçbir sorunumuz yoktu ancak o 10 yaşına geldi ve birden değişti!'

Bu tip bir cümle çok tanıdık geliyor değil mi?

İnsan hayatındaki bazı dönemler vardır ki o dönemlerde çocuklara kontrollü ama daha serbest alanlar tanımalıyız çocuklara. Bunlardan biri kuşkusuz ergenlik dönemi. Ergen demek çocuk dünyasında itiraz, reddetme, kabul etmeme demek. Bunun hormonlardan, beyin yapısındaki değişime kadar bir çok nedeni var ve ayrı bir yazı konusu olur. Ancak diyebileceğim özel dönemlerden geçen çocuklar için biraz daha esnek ve anlayışlı olmak şart.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

1 yaşındaki bebek neden yemek yemez?

Bebeğinizle ek gıdaya geçtiniz! Püreler hazırladınız kimini yedi kimini yemedi ama yine de iyi kötü besinlerle tanışmasını sağladınız. Sonra bebeğiniz ilk yaşına geldi ve siz onun artık daha farklı şeyler yiyebileceğini, püreler, rondolar yerine taneli gıdaları yiyebileceği için sevinmeye başladınız. Artık dişleri de çıktığına göre her şey daha kolay olacak diye düşündünüz! Ama hiç de öyle olmadı! 1 yaşından sonra bebeğiniz önüne konulan yeni şeyleri reddetmeye, ağzına aldığı yiyecekleri şiddetle öğürmeye ve kusmaya başladı. Rondoyla olan muhabbetiniz daha da koyulaştı! Saatlerce uğraşıp pişirdiğiniz yemeği kusursuzca rondoladınız. Ama yine de işe yaramadı değil mi bebeğiniz ilk kaşıkta her şeyi çıkardı. Üzülmeyin yalnız değilsiniz!  1 yaşından sonra bebeklerde yemeklere karşı ortaya çıkan direncin çok mantıklı bir nedeni var. Okuyunca içinizin rahatlamasını umuyorum. İnsan beyni hala ilkel dönemlerdeki gibi çalışır. Yani tek amaç var. Hayatta kalmak! Bu bebekler i

Çocuğumu okula göndermek istemiyorum ne yapmalıyım?

Çocuğumu okula göndermek istemiyorum ne yapmalıyım? sorusu bu sıralar obenimannem.com okurları tarafından sıklıkla bize soruluyor. Çocuğumu 1. sınıfa göndermek istemeyen ailelerin yapması gerekenleri sizler için derledik. Çocuğunu okula göndermek istemeyen ailelerin yapması gerekenler Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmeliğiyle düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğe göre, 66 ve 71 ay arası çocukların okula başlama tercihi velilerine bırakılmıştır. Eğer çocuğunuzun yaşı 69-71 ay aralığındaysa ve çocuğunuzu 1. sınıfa göndermek istemiyorsanız kamu ve üniversite hastanelerinden rapor almanız gerekmektedir. Bu raporların çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesi ve çocuğun gelişiminin okula başlamaya uygun olmadığına dair ifadeleri içermesi gerekmektedir. Eğer çocuğunuzun yaşı 60-66 ay aralığındaysa ve okula gitmesini istemiyorsanız rapor almanıza gerek yok. Ailelerin çocuklarını okula göndermek istemediklerini belirten bir dil

RAM raporu ile kayıt erteleme nasıl olur?

RAM raporu ile kayıt erteleme mümkün mü, nasıl yapılır? Koronavirüs salgını hayatımıza bir de RAM raporunu soktu. Uzun yıllardır özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler için uygulanan RAM raporu süreci Koronavirüs salgını nedeniyle çocuklarını okula göndermek istemeyen velilerin için bir kaçış umuduna dönüştü. 72 aylık çocuklarını okula göndermek istemeyen veliler çocukları için RAM raporu almayı bile göze almış durumda. Peki nedir bu RAM raporu, nasıl alınır, şartları neler? Daha da önemlisi RAM raporu ile kayıt erteleme mümkün mü?  Geçen haftalarda kaleme aldığım ‘ Çocuğumu okula göndermezsen ne olur’  Başlıklı yazıyı okuyup bana ulaşanlar RAM raporunu sordu. Bu yazı da çocuğunu okula göndermek istemeyip RAM raporu hakkında bilgi arayanlar için gelsin. İşe RAM raporu ne demek onu açıklayarak başlayalım! RAM Raporu Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nin adının kısaltılmasından geliyor. Rehberlik ve Araştırma Merkezleri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan bir yapı. Görevleri özel ve de

Çocuğumu okula göndermezsen ne olur?

2019-2020 döneminde çocuğunuzu okula göndermezseniz ne olur? Koronavirüs nedeniyle çocuğunu okula göndermek istemeyen aileler için idari para cezasından çocuğun velayetinin alınmasına varan yasal düzenlemeler var. Özellikle birinci sınıfa başlayacak olan 72 ay ve üstü yaş grubunda çocukları olanlar MEB'den ara bir düzenleme bekliyor.  Çocuğumu okula göndermek istemiyorum diyen aileleri bekleyenlerin detayları ve yapılabilecek bir kaç öneriyi sizler için kaleme aldım. 2019-2020 öğretim yılı veliler için verilmesi gereken kararlar nedeniyle geçmişe oranla çok daha zorlu bir yıl olacak. Özellikle de 72 ay ve üstü yaş grubunda çocuğu olan veliler için. Çocukları birinci sınıfa zorunlu olarak başlayacak olan veliler aylardır 'Çocuğumu okula göndermek istemiyorum, çocuğumu okula göndermezsen ne olur?' sorularına yanıt bulmak için MEB'den açıklama bekliyor. İlkokul birinci sınıfa başlaması zorunlu yaş grubundaki çocukların aileleri Koronavirüs salgının halen etkisini sürdürdü

Çocuklara yazı yazmayı sevdirecek eğlenceli yol

Çocukların yazı yazma becerilerinin gelişmesi için ellerindeki ince kaslarının gelişmiş olması şart. Okul öncesi dönemde yapılacak basit aktivitelerle hem çocuğunuzun ince kaslarının gelişmesine yardımcı olabilir hem de yazı yazarken el kontrolü kabiliyetini geliştirebilirsiniz. Yazı yazmaya hazırlık tahtası tam da bu işi görecek eğlenceli bir yöntem. İhtiyacınız olan bir karton kutudan kesilmiş mukavva parçaları, bir kaç tane A4 kağıdı, harita raptiyeleri ve yapışkanlı dekor kağıtları. Yazı yazmaya hazırlık tahtasının nasıl yapılacağını playerdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.

Çocuğum yemek yemeyince çok sinirleniyorum diyen annelere!

Çocuğum yemek yemediğinde çok sinirleniyorum, bağırıyorum, kendime hakim olamıyorum. Sonra pişman olup vicdan azabı yaşıyorum ama bir sonraki öğünde yeniden aynı şey oluyor ve ben yine bağırıp çağırıyorum. Öyle ki ev içinde hiç huzurumuz kalmadı. Yemek vakitleri yaklaştıkça geriliyorum, stres basıyor. Eşimle de sürekli çocuğumuz yemek yemiyor diye tartışıyoruz. O da sorunun ben de olduğunu ve fazla abarttığımı söylüyor. Durmadan bu yüzden kavga ediyoruz. Ne yapacağımı bilmiyorum! Bu satırlar çocuğu yeme sorunu yaşayan çok sayıda anneden gelen ortak seslerin bir yansıması. Saatlerce mutfakta geçirilen zaman, özenle hazırlanan yemeklerin ziyan oluşu, çocukların ısrarı, ağlaması, öğürmesi, kusması ve sonunda gelen sinir harbi. Neden çocuklarımız yemek yemediği zaman bu kadar çok sinirleniyoruz? Neden biz anneler bu derece kontrolden çıkarken babalar bir kenarda her şey yolundaymış gibi oturabiliyor? İşin sırrı biraz yaratılış da biraz da annelerin zorlu hayatlarında gizli. Biz kadınlar, y

Çocuğum yemek yemiyor biliyorum aç diyen anneler dikkat!

Çocuğunun yemek yemediğinden şikayet eden bir danışamın bana gönderdiği mesajda adeta yardım çığlığı atıyordu. Çocuğu yemekleri özellikle de kahvaltı sırasında kusuyor, öğürüyordu. Diğer öğünlerde de yemek yemiyordu. Çocuğun yemek yememesi anneyi öyle yıpratmıştı ki aile ilişkilerinin bozulduğunu, eşiyle sorunlar yaşadığını anlatıp. kendisinin bile terapiye ihtiyacı olduğunu yazmıştı. Mesajındaki bir cümlede ise 'Çok az yiyor biliyorum aç ama yemiyor. Doyamaz bu kadar yiyecekle!' diyordu. 'Yedi ama çok az. Çocuğum kesin aç' fikri her annenin aklının bir köşesinde durur, içini kemirir kemirir! Öğünden kalanları yedirmek için peşinde koşarız. Olmadı lezzetiyle başını döndürecek şeyler pişiririzi mesela bir tabak patates kızartması. 'Aman yesin de ne yerse yesin yeterki kaynı doysun' der eline iki bisküvi, biraz çikolata olmadı bir bardak meyve suyu veririz. Çocuğumuz bunlardan birini yerse kendimizi mutlu hisseder bir sonraki öğüne kadar sakinliğimizi koruruz. Çün

Yaz tatilinde çocuklar ne yapmalı işte bizim evin planı!

Yaz tatilinde çocuklar ne yapmalı? Okullar için bu yıl yaz tatili resmi olarak değil ama fiilen başladı. Uzun Ramazan Bayramı tatili çocukları bu yıl erkenden yaz tatiline kavuşturdu. Her yaz tatilinde olduğu gibi biz velilerin aklında yine çocuklar yaz tatilinde ne yapmalı, ders çalışmalı mı soruları var! Bir tarafımız 'Aman bırak çocuk tatilin tadını çıkarsın'  derken, diğer yarımız  'ama biraz kitap okusun, biraz test çözsün, azcık da ders çalışsın'  demeden duramıyor! Söz konusu çocukların yaz tatilini nasıl geçirmeleri gerektiği olunca kabul edelim karar vermek zor. Burada doğru kararları vermek için bakış açımızı tek bir noktadan farklı bakış açılarını içeren geniş bir perspektife çevirmekte fayda var. Öncelikle karnelerdeki durumlar her ne olursa olsun tatil çocukların hakkı. Hiçbirimiz yılın kısa bir süresini kapsamayan tatillerde çalışmak istemeyiz. Dolayısıyla çocuklarımızın da 9 aylık sıkı bir okul maratonu sonrası ders çalışmak en son isteyecekleri

Çocuklar neden her şeyi yere atar? Bakış açınızı değiştirecek öneriler!

Çocuklar ve bebekler neden her şeyi yere atıp, döker? Beşikte, kundakta sakince yatırıp uyuttuğunuz, sonra ilk dönüşlerini ilk adımlarını merakla beklediğiniz çocuğunuz şu sıralar eline ne bulduysa atıp, döküyor mu? Ne yapsanız çocuğunuzu durduramıyor, ne söylüyorsanız başarısız mı oluyorsununuz? Döküp atmalarına bir de öfke nöbetleri mi eklenmeye başladı? Korkmayın çocuğunuz büyüyor! Tek yapmanız gereken belki de bakış açınızı değiştirmektir! Öncelikle kabul edin. 2 yaş civarına yaklaşan çocuklar ellerine geçirdikleri her şeyi yere atar, döker, fırlatırlar. Bunu yaparken kendilerinin yada başkalarının zarar göreceğini düşünmezler. Tek yapmak istedikleri eline aldığı şeyi atınca neler olduğunu izlemek, deneyimlemektir. Ancak bu yaş grubunda tek bir deneyim yada bir kaç deneyim yeterli değildir. Yani bir kez elindeki bardağı yere attığında olanı görüp 'ha tamam atınca yere düşüyormuş, ses çıkarıyormuş, su dökülüyormuş' diye düşünemezler. Sadece olana odaklanırlar ancak

İnatçı çocukla doğru iletişim nasıl kurulur?

İnatçı çocukla doğru iletişim nasıl kurulur? Geçen haftalarda bir okurumuz 5 yaşındaki oğluyla yaşadığı bir sorunu paylaşmıştı. Durum özetle şöyleydi: Çocuğun okula uyumuyla ilgili hiçbir sorunu yok. Ancak gerek arkadaşlarıyla ilişkisinde gerekse ev içinde aile bireyleriyle ilişkisinde 'istediği olmadığı' zaman hırçınlaşma, oyundan çıkma ve iletişimi kesme yönünde tavır gösteriyordu. Benzer sıkıntıları çok sayıda ailenin yaşadığını düşünerek okurumuza verdiğim yanıtın bir benzerini köşeye taşımak gerektiğini düşündüm. Umarım benzer sorunlar yaşayan anne babalara da yol gösterici olur! Öncelikle böyle bir durum yaşıyorsunuz bakabilceğimiz ilk yer çocuğumuzun yaşı olmalı. Çünkü çocukların davranışlarını analiz ederken yaş çok belirgin bir faktör olarak karşımıza çıkar. Okurumuzun durumundaki gibi 5 yaşındaki çocuklar, kendi benlik duyguları gelişmiş, kendi başlarına bir şeyler başarma istediğiyle donanmış olurlar. Bu yaşlar tam da bu özelliklerinin gerektirdiği davranışlar