1 yaşındaki bebek neden yemek yemez?


Bebeğinizle ek gıdaya geçtiniz! Püreler hazırladınız kimini yedi kimini yemedi ama yine de iyi kötü besinlerle tanışmasını sağladınız. Sonra bebeğiniz ilk yaşına geldi ve siz onun artık daha farklı şeyler yiyebileceğini, püreler, rondolar yerine taneli gıdaları yiyebileceği için sevinmeye başladınız. Artık dişleri de çıktığına göre her şey daha kolay olacak diye düşündünüz!

Ama hiç de öyle olmadı!

1 yaşından sonra bebeğiniz önüne konulan yeni şeyleri reddetmeye, ağzına aldığı yiyecekleri şiddetle öğürmeye ve kusmaya başladı.

Rondoyla olan muhabbetiniz daha da koyulaştı! Saatlerce uğraşıp pişirdiğiniz yemeği kusursuzca rondoladınız. Ama yine de işe yaramadı değil mi bebeğiniz ilk kaşıkta her şeyi çıkardı.

Üzülmeyin yalnız değilsiniz! 

1 yaşından sonra bebeklerde yemeklere karşı ortaya çıkan direncin çok mantıklı bir nedeni var. Okuyunca içinizin rahatlamasını umuyorum.

İnsan beyni hala ilkel dönemlerdeki gibi çalışır. Yani tek amaç var. Hayatta kalmak!
Bu bebekler için de geçerli. 1 yaş civarında bebekler emeklemeye başlayıp, farklı mekanlarda farklı şeylere ulaşabilir hale geldiklerinde beyin onları zararlı yiyeceklere karşı korumak için 'tiksindirici' bir çok hormonu ve salgıyı harekete geçirir.  Uzmanlar bu durumu 'mağaradan çıkan ilkel çocuk ormanda bulduğu her şeyi yememeli' önlemi olarak yorumluyorlar.

Artık ilkel dönemde değiliz, çocuğumuz tek başına ormana gitmiyor ama beyin için bunun bir farklı yok. Emekleyen çocuğun yeni yiyeceklere karşı iştahını kısıtlayıcı önlemler alıyor. Bu dönemde bebekler 6 ila 12 ay arasında ek gıdaya geçiş sürecinde hangi besinlerle ve lezzetlerle tanışmışlarsa onlarla beslenmeye devam etmek isterler. Çünkü bildikleri yiyecekler onlarda tiksinti salgılarını tetiklemez, bilinen yiyecekler beyne 'güvenli' sinyali verir. Yeni olan her şey ise 'tiksindirici'dir.
Bebekleriniz bu süreçte yeni bir şey denemek zorunda kalırsa gerçekten kusma isteği hissederler. Yiyecekler boğazlarına takıldığı yada yutma, çiğneme zorluğu yaşadıkları için değil kendilerini korumak için öğürür ve kusarlar.

Bu süreç çocukların güvenli ve güvensiz yiyecekleri düşünerek ayırt edebilecekleri döneme kadar kademeli sürebilir. Çocuklara yönelik zorlama, ısrarla yemekleri yedirme çabası ise kalıcı yeme sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle bu dönemde yapılabileceklere dair bir kaç öneri işinizi kolaylaştırabilir.

- Bebeklerinizi 6 ila 12 ay arasında olabildiğince farklı lezzetlerle tanıştırın. 
- Rondo ve ezici kullanmak yerine yemekleri bebeklerinizin yiyebileceği parçalar halinde ona sunun.
- Yemekleri ona yedirmek yerine kendi kendi beslenmesini destekleyin.
- Yeni şeyleri reddetmeye başladığı dönemde sakin olun ve kademeli olarak ona farklı formlardaki yiyecekleri yine kendi yiyebileceği şekillerde sunun. 
- Zorla yemek yedirmeyin. Zorla yemek yedirme tehlike hissini arttıracağından kusma refleksini de kuvvetlendirecektir. 
- Yemek düzeninde sakinliğin hakim olmasını sağlayın.
- Bebeklerinizin ek besin konusunda yetersiz kalmasından endişe etmeyin. Anne sütü eğer yoksa devam sütleri halen bu dönemde beslenmenin temelini oluşturur. 


0 yorum