Tuvalet eğitimini 1 haftada çözen anne hem de stressiz!


Tuvalet eğitiminin 1 haftada bitmesini ve hiç çiş temizlemek zorunda kalmamayı ister miydiniz? Tuvalet eğitimine başlayacak olup da bu sorulara 'hayır' yanıtı verecek anne yoktur heralde. Zira tuvalet eğitimi çocuk gelişiminin en zorlu ve stresli evrelerinden biri. Ancak anne yaratıcılığının üstesinden gelemeyeceği zorluk yoktur deyip sizi 31 yaşındaki Shona McLoughlin'in kendi kızı için geliştirdiği tuvalet eğitimi düzenini anlatayım.

İlk bakışta biraz abartı gibi görünse de Shona McLoughlin'in fibromiyanji hastası olduğunu ve eğilerek yapılan fiziki aktivitelerin onda şiddetli ağrı nedeni olduğunu burada bir dip not olarak ekliyim. 

Shona'nın tuvalet eğitimindeki amacı kendi hastalığını tetikleyecek bir zorlanmaya maruz kalmamak. İkincisi de kızı için süreci stressiz ve eğlenceli bir hale getirmekti. Farklı yöntemleri düşünürken çözüm Shona'nın anne ve babasından gelmiş. Çocuk odasını ve oturma odasının yerlerini sıvı geçirmeyen yatak koruyucu pedlerle kaplamışlar. 

İşte tam da böyle!26 aylık kızı Erin Rose'un gün içinde zaman geçirdiği odayı kaplayan Shona, lazımlığı da odanın ortasına koydu ve kızının iç güdülerine güvenmeye karar verdi. İlk başlarda 20 dakikada bir kızına tuvaleti ve lazımlığı hatırlattı. Gittikçe hatırlatmaları azalttı. Shona için temizlik stresi yoksa tuvalet eğitimiyle ilgili endişelenecek bir şey de yoktu ve işler istediği gibi gitmeye başladı. 

Ancak yine de yöntemini sosyal medyadaki anne gruplarında paylaştığında bazı kaygıları vardı. Fakat tepkiler hiç de umduğu gibi olmadı. Kısa sürede 28 binden fazla beğeni alan yöntem bir çok anne için de kurtarıcı bir örnek oldu. Evi kaplamak için 25 büyük boy yatak pedi almak yetti. Bu Shona için sadece biraz para harcamak demekti! Kirlenen pedleri çıkarıp yerine yenisi eklemek sadece bir kaç dakika alıyordu. Aynı düzeni puset ve araba koltukları için de uyguladı.

Peki ya sonuç?

Bir kaç kazadan sonra Shona'nın kızı lazımlık kullanmaya alıştı. Bezi çıkarıp lazımlığa alışması toplamda 1 hafta aldı. 

0 yorum