Çalışan annenin talebidir: Ücretli doğum izni uzatılsın!


Çalışan annenin resmini çiz deseler tam da böyle bir şey çizerdim.

Bebeği daha 2.5 aylıkken çalışmaya dönmüş, 1.5 yaşına gelene kadar homeoffice düzeniyle tam zamanlı çalışmış, sonra her hastalıkta, kar tatilinde evde çalışmış, maymun gibi çocuğunu yakasında taşımış çalışan bir anne olarak başka bir resim aklıma gelmezdi heralde.

Bu resimdeki anne 27 yaşında Melody Blackwell ve ABD'de bir klinikte çalışıyor. 13 Aralık'ta bu fotoğrafını Facebook'ta paylaştıktan sonra bir günde 700 kezden fazla paylaşılarak tanınır hale geldi. Melody kızı Nora-Jo'yu doğurduktan 3 ay sonra izni bittiği için işe dönmek zorunda kalan milyonlarca çalışan kadından sadece biri. Haftada 1 gün ofise gitmek zorunda olan Melody, haftanın 4 günü de evden çalışıyordu. Ofis günlerinde de kızını yanında götürüyor.

İlk bakışta bir çoğumuz için evden çalışma büyük bir nimet gibi geliyor kulağa değil mi? Hele ki çocuğunu ofise götürebilmek çalışan annelerin hemen hemen hepsi için 'imkansız' sınırında. Ancak evden çalışmanın, ofise çocuk götürmenin anneleri yoran, yıpratan hatta depresyona sürükleyen tarafları var.

Yaşayan bilir deyip bir kaçını sizinle paylaşmak isterim. Zira davulun sesi uzaktan hoş gelir!

- Evden çalışırken ofiste verdiğiniz küçük molaları vermeniz imkansızdır. Yemek bile yemezsiniz çünkü kişisel ihtiyaçlarınız için zaman kaybetmek yerine bebeğinizin ihtiyaçları için zaman saklamayı tercih edersiniz.

- Hasta bile olsanız izin almak istemezsiniz! Çünkü evden çalışmak size sağlanmış bir lüks gibidir ve daha fazlasını istemeye yüzünüz olmaz.

- Ofiste çalıştığınızdan daha fazla efor sarf edersiniz ancak çevrenizdeki insanlar size sanki ev hanımı gibi davranır. Aynı durum evdeki işlerin görülmesi söz konusu olduğunda da geçerlidir. Evden çalışan annelerin ev düzenlerinin de kusursuz olması beklenir. Çünkü bütün gün evdedir!!!!

- Evden çalışma imkanı olan işlerin hemen hemen hepsi kayıt altına alınabilir işlerdir. Günün sonunda neyi ne zaman yaptığınız, tamamladığınız işin sayısı ve sonuçları önünüze raporlarla dökülür. Yani kaytaramazsınız, az uzanayım da sonra yaparım diyemezsiniz.

- Çocuğunuz büyüyüp de ayaklandığında çocuğunuz artık sizin ayaklarınızla tanışır. Sizde onu ellerinizde değil ayaklarınızla sevmeyi öğrenirsiniz. Elleri klavyede ayakları yerde oynayan çocuğu gıdıklayan bir anneye dönüşürsünüz.

- Evde çalışan annelerin mesaileri hep daha erken başlar ve hep daha geç biter. Çünkü sabah çocuk uyurken ne kadar çok iş yaparsa gün içinde o kadar rahat edeceğini düşünür çalışan anne ancak bu rutin sadece öğlene kadar devam eder. Öğleden sonraki zaman kayıpları mutlaka fazla mesai olur.

- Evden çalışan annelerin sütü erken kesilir yada evde çalışan anneler çocuklarını sütten erken keserler.  Çünkü az uyurlar, az yerler ve ayakta kalmak için tek çareleri kafeindir. Günde 5 bardak zift gibi kahve içtikten sonra gelen kafein aromalı sütü çocuğuna kimse vermek istemez. Zaten yemek yok uyku yok gelen sütte bir şeye benzemez.

- Ek besine geçişin olduğu, uyanık kalma süresinin uzadığı ve emekleme evrelerinin başladığı dönem ise tam bir depresyon nedeni. Bebeğin besinlerinin taze hazırlanmış olması gerekir, aynı anda uyanık olan bebeği eylemek ve emeklerken güvende olmasını sağlamak, sonra bir yandan çalışıp diğer yandan bebeği beslemeye çalışmak, yemek istemediğinde, uyumayı reddettiğinde yaşadığın ikilem ve sıkışmışlık hissi anlatılmaz yaşanır.

Doğum sonrası esnek çalışma şartlarını tüm bu zorluklara karşı yine de destekliyorum. Ancak aslolan annelerin bebekleriyle daha uzun süre kaliteli zaman geçirmelerine imkan tanıyan yasal düzenlemeler olmalı. Hiçbir anne ister evde  çalışsın, ister ofiste; ister tam ister yarı zamanlı çalışsın. 2.5 aylık bebeğini bırakmak zorunda olmamalı. En azından anne sütüne muhtaç olunan ilk 6 ay anneler için sistem maddi ve manevi olarak daha verimli bir şekilde düzenlenmeli.

Siz de evden çalışan annelere 'ohhh senin tuzun kuru' diyenlerdenseniz böyle düşünmek yerine çocuklarımızla daha kaliteli bir doğum sonrası süreç geçirmek için talepte bulunun.


Ben bulunuyorum: Ücretli doğum izinleri uzatılsın!

0 yorum