Ailece yemek yemenin faydaları kimse konuşmasa bile!


Ailece yemek yemenin faydaları denilince herkesin aklına ilk gelen şey 'aile için iletişim, aile bağlarının güçlenmesi' oluyor. Peki aile içinde ilişkiler zaten yıkılmışsa, mesela sofrada kimse kimseyle konuşmuyorsa, ebeveynler arasında gerilim varsa?

Yapılan son araştırmalar aile içinde iletişimi zayıf hatta sorunlu aile yapılarında bile birlikte yemek yemenin faydaları olduğunu ortaya koyuyor. Belki aranızdaki ilişki akşam yemekleriyle düzelmiyor ama çocuğunuzun sağlığı açısından uzun vadeli bir çok faydası var.

ABD'de 2 binden fazla ailenin katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre haftada en az 2 kez birlikte yemek yiyerek büyüyen çocukların daha fazla meyve ve sebze tükettikleri, daha sağlıklı bir diyet tercih ettiklerini ortaya koydu. EV HAYATI İŞLEVSİZ BİLE OLSA!

Araştırmacılar günlük ev rutinlerinin iletişim ve duygusal bağlantılarını araştırmanın dışında tuttular.
Yemek rutinleri özellikle kız çocukları üzerinde daha etkili olduğunu da ortaya koydu. Evde ailece yemek yiyen çocukların abur cubur tüketim oranlarında da düşüşler görüldü.

Araştırma ekibinin yayınladığı 2 sonuç özellikle ergenlik ve genç yetişkinlik döneminde çocukları olanlar ve olacaklar için kenara not edilecek türden detaylar içeriyor.

1- Ergenlik ve genç yetişkinlik obezite ve sağlıklık beslenme konularında en savunmasız olunan dönem. Dolayısıyla özellikle bu dönemlerde yemek rutinlerine özen gösterilmeli.

2- Obezite gibi kilo verme ve yemek yememe eğilimi yani tıbbi terimiyle anoreksiya da bu dönemde ciddi yükseliş gösteriyor. Sağlıklı bir diyetle hazırlanan ev yemekleri bu riski de azaltıyor.

TÜRKİYE'DE ÇOCUKLUK OBEZİTESİ RAKAMLARI

Bir de Türkiye'nin şişmanlayan çocuklarının verilerine bakalım. Sağlık Bakanlığı'nın ‘Çocukluk Çağı Obezite Araştırması sonuçlarına göre, Türkiye'de her 5 çocuktan birisi şişman ve obezite riski altında. Türkiye'de 216 ilköğretim okulundan 2 bin 541 kız ve 2 bin 560 erkek olmak üzere, toplam 5 bin 740 öğrenci üzerinde gerçekleştiren araştırmaya göre, erkek ve kızların toplam Beden Kitle İndeksi hesaplamalarında yüzde 75,5’inin normal, yüzde 14,2’sinin hafif şişman ve yüzde 8,3’ünün şişman olduğu tespit edildi. Bu verilere göre, Türkiye’de çocukların yüzde 22,5’i yani 5 çocuktan biri şişman olarak tanımlandı.

ANOREKSİYA'YI AKLIMIZA GETİRMİYORUZ AMA...

ABD'de yapılan araştırmada risk unsuru olarak gösterilen anoreksiyada ergenlik döneminde özellikle kız çocuklarını tehdit ediyor. Türkiye'de yapılan son araştırmaya göre anoreksiya ve bulimia tanısı konulanların yaş ortalaması 13'e kadar düşmüş durumda. 16-18 yaş grubundaki her 100 kişiden birinde yeme bozukluğu var ve bunların yüzde 95'i kızlar.


0 yorum