Elinizdeki su şişesi erken doğum nedeni olabilir!
Erken doğum nedenleri sayın desek aklınıza neler gelir? Genetik faktörler, sağlık sorunları vs. Ama uzmanlar hiç de düşünmediğiniz bir erken doğum nedeni buldular.Sağlıklı diye sürekli çantamızda, masamızda, elimizde tuttuğumuz su şişeleri ve gıda ambalajları erken doğum riskini 6 kata kadar yükseltebilir. Gıda kutuları, plastik kaplar ve şişeler için kullanılan Bisfenol A maddesi kadınları hem hamile kalmadan önce hem de hamilelik sırasında etkiliyor.

Kadınlardan alınan idrar örnekleri, gebe kalmadan önce en yüksek BPA seviyelerine sahip olanların, prematüre doğum yapma olasılıklarının altı kat daha fazla olduğunu gösterdi. BPA, bazı gıda kutularının, plastik kapların ve su şişelerinin astarında kullanılan ve hormonları bozan bir kimyasal.  Uzmanlar, hamile kadınları buna maruz bırakmanın erken doğum riskini artırdığına hatta kanserve astıma neden olduğunu da düşünüyorlar.

Şimdi Boston'daki Harvard Chan Halk Sağlığı Okulu'ndaki araştırmada, hamile kalmadan önce 364 kadından örnekler aldılar. Bunlardan 32'si prematüre bebek doğurdu. Denver'daki Amerikan Üreme Tıbbı Derneği'nin yıllık toplantısında sunulan araştırma, gıda kaplarında kullanılan bir fitalatın adlı kimyasal erken doğum riskini ikiye katladığını da keşfetti.

Çalışmayı yöneten Jennifer Yland, “Bu kimyasallara maruz kalma, gıda ambalajında, tüketici ürünlerinde, tıbbi cihazlarda, plastik şişelerde ve termal ürünlerde çok yaygın kullanılıyor" diyor. Uzmanlara göre iki maddenin kadın yumurtalıklarını da değiştirdiğini düşünüyor.

Amerikan Üreme Tıbbı Derneği (ASRM) başkanı Dr Peter Schlegel şöyle diyor: "Bu araştırma, ön-kavrama faktörlerinin önemli olduğunu fakat çoğu zaman üremede yetersiz olarak anlaşılan faktörlere işaret etmektedir" diyor

0 yorum