Ebeveynlerin hayatındaki 18 stres tetikleyicisi
Ebeveyn olmak zor iş! Hele ki sakin ebeveyn olmak daha da zor. Zira çocukları yatmaya götürmek, haftalık alışveriş ve yemekleri pişirmek ve diğerleri... Bunlar ebeveynlerin (çoğunlukla da annelerin) sürekli yapmak zorunda oldukları işler. Yapılan bir araştırmaya göre de bunlar ve daha niceleri ebeveynlerin en büyük stres tetikleyicisi. Anne ve babaların endişe ve streslerinin kaynaklarıyla ilgili yapılan bir araştırmada 2 bin anne ve babadan oluşan bir çalışma grubu oluşturuldu. Anne ve babalara ebeveyn olarak yapmak zorunda oldukları ve stres yaratan işlerin neler olduğu soruldu.

Ebeveynleri kenara koyan günlük endişelerin bulunduğu 2,000 annelik ve babadan oluşan bir çalışma, aynı zamanda banyo süresini, ödevin bitmesini ve ekran süresini minimumda tutmayı da içerir. Listede iyi geceler dilemekten, çocukların beslenmesine kadar pek çok şey çıktı. Mesela benzincide ödeme yaparken çocukların arabada mı yoksa dışarıda mı durmaları gerektiğine karar vermek anne ve babaların üçte biri için tam bir kabus.

GÜNDE EN AZ 6 SAAT STRESLİ HİSSEDİYORLAR

Ebeveynlerin ne sıklıkta stresli hissetlerin sorulduğunda ise günde ortalama 5 ila 6 kez yanıtı verdiler. Özellike 5 yaş altı çocukları olan ebeveynler için bu sıklık daha da artabiliyor.

Ebeveynlerin yüzde 80'i ilk 2 çocuklarında daha fazla stresli hissettiklerini ancak 3'ncü çocuklarında daha fazla komik duygular yaşadığını ortaya koydu. Ayrıca araştırmaya katılan anne ve babaların 4'te3'ü üçüncü çocuklarıyla daha fazla zaman geçirdi.

İşte araştırma sonuçlarının ortaya koyduğu 18 stres tetikleyicisi

1- Yatağa sokmak

2- Sağlıklı yiyecekler yedirmek

3- Dijital ekranlardan uzak tutmak

4- Odalarını düzenlemelerini sağlamak

5- Dişleri temizlemek

6- Sabahları hazırlanmak

7- Yemek saatlerinde masaya toplamak

8- Okula zamanında varmak

9- Haftalık alışverişi yapmak

10- Ödevlerini yaptıklarından emin olmak

11- Önemli okul tarihlerini hatırlamak

12- Banyo zamanları

13- Şekerli yiyeceklerden kaçınmak

14- Yataktan çıkarmak

15- Yeni kıyafetler özellikle de ayakkabılar almak

16- Ayakkabılarını giymelerini sağlamak

17- Ödev teslim tarihlerini hatırlamak

18- Onları bir yerlere götürmek

0 yorum