Doğum izni sadece 1 hafta olan annenin ilham veren hikayesi
Doğumdan 1 hafta sonra işe dönmek zorunda kalsanız ne yapardınız?

'Olur mu hiç öyle şey, doğum izni diye bir şey var' demeyin! Şartlar bazen sınırları zorlar. Avustralya'da yaşayan Catherine Wong oğlu Lucas'ı doğurduğunda tam da bu durumla karşı karşıya kaldı. Oğlu 1 haftalıkken işine geri dönmek zorunda kaldı. Hamileliği boyunca 2 ayrı işte çalışan Catherine'in amacı tam zamanlı olarak yaptığı hemşirelik işini bırakıp kendi işini kurmaktı. Hayalleri harikaydı ancak karnındaki bebeği günden güne büyüyordu ve doğum sonrası onu zorlu bir mücadele bekliyordu.

Avustralya'da yasal şartlara göre annelere, doğum sonrası 9 aylık bir resmi izin tanınıyordu. Ancak sözkonusu girişimci bir anne olunca işe dönmekten başka seçeneği yoktu ve Catherine bu durumu tek bir cümleyle anlatıyor:

"Zor bir karardı."  

29 yaşında Catherine Sydney'de yaşıyordu ve online perakende markası Siyah Kırlangıç'ı kurmak için evinin garajında bir ofis açmıştı. Faturaları, yaşam maliyetlerini, doğacak çocuğunun masrafları ve yeni işinin giderlerini karşılayabilmek için de hemşire olarak çalışmayı sürdürüyordu. Hamileliğinin 8'nci ayında ise kendi işine odaklanmak için hemşireliği tamamen bıraktı ve geceli gündüzlü kendi işi için çalışmaya başladı. Taki doğuma kadar.

Kurduğu ekibe işi sadece 1 hafta bırakabileceğini biliyordu. Doğum sonrası işine dönme zorunluluğu Catherine için sadece parasal bir neden değildi. Artık çalışanları vardı ve onların da sorumluluğunu almıştı. Ve bir hafta sonra masasına geri döndü.  Annelik ve kendi işini kurma çabası içinde kendisini Catherine "Her zaman yorgun ve yıkıma yakın" diyerek tanımlıyor ve şunları anlatıyor:

“Hemşire olarak çalışmaya devam etmektense kendi işimi yürütmek için doğru kararı alıp almadığımı sorguladığım zor zamanlar oldu. Anca bu sadece bir anne olmak için uygun bir zaman geçirmeme izin verirdi. Sonrası yine aynı olacaktı. Geriye baktığımda, çok uykusuz kaldım, süzülüp sık sık üzüldüm. Muhtemelen yardım almayı reddettiğim doğum sonrası dönemlerde depresyona girmiştim. Bir kaç arıza yaşadım ve oğlumla bağlanma zorluklarım oldu. Zaman zaman hala suçluluk hissetsem de gururluyum."


İKİNCİ BEBEĞİ DOĞUNCA...

Catherine,  oğlu Lucas'ın doğumu sonrası zor günler geçirsede hayalini kurduğu işte başarılı oldu. Online perakende markası Siyah Kırlangıç'ı işler bir şirkete dönüştürdü. Ve bir kaç yıl sonra ikinci bebeğine hamile kaldı.

Peki bu kez ne yaptı dersiniz?

Doğumdan sonra sadece iki hafta ara verdi ve 2 hafta sonra işine geri döndü. Ancak büyük farkla. Artık kendi işini yapıyordu ve işi istediği zaman devredecek yetkin bir ekibi vardı. İstediği anneliği yapmak için artık daha büyük zamaları vardı.

'Zorluydu, ama pişman değilim' diyen Catherine ikinci bebeği sonrası hayatını kendi istediği gibi organize etmenin çok daha kolay olduğu kanısında.

"Harika olan şey artık ofiste tam zamanlı çalışmama gerek yok. Çocuklar kestirirken evden çalışabiliyorum. Eğer hemşireliğe devam etseydim muhtemelen hala tam zamanlı çalışmak zorunda kalacaktım ve çocuklarımla daha az zamanım olacaktı."

0 yorum