Daha iyi bir ebeveyn nasıl olunur? Bir okul müdüründen 10 ipucu


Bazen öğretmenler, çocukların kaygılarını veya zor davranışlarını görür ve nereden geldiği konusunda oldukça net bir fikirleri vardır: Aileler!

Ailelerin çocukların gelişimleri ve akademik başarıları üzerinde hayati öneme sahip olduğunu deneyimleyen İngiltere'deki bir okul müdürü yeni eğitim yılı başlamadan önce velilere 'Daha iyi bir veli olmak için 10 ipucunu kaleme almaya karar verdi. Stresten uzak, keyifli yaz tatili günleri bu önerileri okuyup içselleştirmek için bir fırsat olabilir. Kim bilir belki okullar açıldığında siz de yeni bir veli olursunuz. İşte sizi dönüştürecek 10 öneri:

1-ÇOCUKLARINIZ SİZİ SEVİYOR VE SİZİ İZLİYOR

Günlük yaşamda, sokakta ya da otoparkta saldırgan bir şekilde hareket ederseniz, bu sizin çocuğunuzun davranışlarına yansıyabilir -öğretmenlerine, meslektaşlarına ya da hatta size- Okulda nezaket ve düşünceye örnek oluşturmaya çalışıyoruz. Çocuklar sınıf arkadaşlarına beceremeyeceklerini söylemeyi bizden öğrenmiyorlar.

2- LÜTFEN ÇOCUKLARINIZA ONLARI ÖNEMSEDİĞİNİ GÖSTERİN

Çocuğunuz okuldan sonra arabaya bindiğinde lütfen telefonunuzu kapatın size gününü anlatmak istiyor. Lütfen ona nasıl davrandığını sorun, başarılarını kutlayın, zorluk yaşıyorsa teşvik edin. Çocuğunuz sizin için ne kadar önemli olduğunu bilirse, okulda çok daha iyi sonuç alacaktır.

3- ÇOCUĞUNUZUN UYKUYA İHTİYACI VAR

Lütfen uygun bir saatte yattığından ve cihazları yatak odasından çıkardığından emin olun - bütün gece telefonları veya tabletlerinin yanlarında kalmasına izin vermeyin. Çocuğunuza sınavlarından bir hafta önce en yeni Xbox / PS4 oyununu satın alırsanız ve bütün gece oyunda kalmasına izin verirseniz sınava bomba atmasına şaşırmayın.

4- ÇOCUKLARINIZI İYİ BESLEYİN

Küçük çocuklar, evde yemek alışkanlıkları normalse yeni tatları daha fazla deneyeceklerdir. Kahvaltılar okul günlerinde önemlidir, gün boyunca aperitifler gerekebilir. İyi bir öğle yemeği çok önemlidir. Çocuğunuza okula giderken bir şeyleri öğrenmesi ve denemesi için para vermeyin. Bir çorba Doritos yemek değildir. Çocuğunuz sağlıklı şeylerden hoşlanmıyorsa paketlenmiş bir ürün öğle yemeği kutusu haline gelecektir. Sadece aç olmadığını söylüyorsa, okulla bağlantı kurun: endişe verici bir şey gösterebilir ancak olmayabilir.

5- BİR ŞEYLER YANLIŞ GİDİYOR

İletişim yavaş olabilir - ama ciddidir! Çocuğunuzun öğretmeni çocuğunuza öğretmek yerine e-postasını kontrol etmesini ister misiniz? Bir şeyler ters gittiğinde lütfen telefonda bağırmayın ya da resepsiyonda bir sahne oluşturmayın. Okullar doğru kuralları koymak istiyor ancak sorun o anki en önemli şey olmayabilir.

6- ÇOCUĞUNUZ MUHTEMELEN BİR NOKTADA ZORBALIĞA MARUZ KALACAKTIR

Gerçek bu. Bu okulun güvensiz olduğu anlamına gelmez. Çocuklar birbirlerine karşı korkunç olabilirler. Çocuğunuz adına tehdit oluşturmayın. Diğer çocuğun ebeveyni ile kavga etmek kötü bir fikirdir. Çocuğunuza güvenin ve olayı her iki çocukla birlikte çözmek için okulu destekleyin. Çocuğunuzu yüzde 100 kurban olarak düşünseler dahi, nazik davranmaya, kin gütmemeye ve arkadaşları için ayağa kalkmaya teşvik edin.

7- ÇOCUĞUNUZUN OKULLA İLGİLİ ANLATTIĞI HER ŞEYE İNANMAYIN


Çocuğunuzun size okulla ilgili bahsettiği her şeye inanmayın diğer çocuklar tarafından da desteklenen hikayelere bile. Düğmelerine nasıl basacaklarını ve suçlamaların kendilerine dönüşünü nasıl engelleyeceklerini bilirler. Patlamayın ve söz vermeyin. Sakin olun ve neler olduğunu okuldan öğrenin. Okul hayatını cehenneme çevireceğinizi öğrendikleri anda, çocukları yönetmek çok zorlaşacaktır. Buna pişman olabilirsiniz.

8- SOSYAL MEDYADA DİKLENMEK PEK DE İYİ BİR FİKİR OLMAYABİLİR

Çocukları sosyal medyadan uzaklaştırmak onları caydırmak kötü bir fikir olabilir ama dikkat şart. Birincisi, yazdığınız her şey gerçek olmayabilir ve tehdit veya şiddete neden olabilir ve bazı durumlarda polis tarafından ziyaret edilebilirsiniz. İkinci olarak, diğer ebeveynler veya çocuklar hakkında konulara yorum yapma.

9- SOSYAL MEDYA ÇOCUKLARINIZ İÇİN BİRER ZEHRE DÖNÜŞEBİLİR

Çocuklar için sosyal medya zehirli olabilir. Facebook'taki çocukların 13 yaşında veya daha büyük olması gerekir. Uygunsuz ilerlemeler korkunç derecede yaygın - çocuklarınızın riskini azaltmak için bir sorumluluğunuz var - ve bu sadece kızlar için geçerli değil. Çevrimiçi zorbalığın tehlikeleri çok büyük. Çocuklar birbirlerinden korkunç olabilirler ve bir uygulama yoluyla yapmaları etkiyi arttırır ve failin sorumluluğunu en aza indirir. Kullanılan uygulamayı silmeniz gerekecek. Belirli insanları, hatta çocuğunuzun "arkadaşlarını" bile engellemeniz gerekebilir.

10- ÇOCUĞUNUZUN EVDE ÇALIŞMAYI REDDETMESİNİ DESTEKLEMEYİN

Çocuğunuzun evde çalışmayı reddetmesini desteklerseniz, öğretmenlerin derslerde nasıl çalıştıkları hakkında ne söylediklerine inanmıyorsanız; Yaptıkları ya da yapmadığınız şeyleri mazeretler bulursanız, bu sizin için bir sonuç gelecektir. Sonuçta çocuğunuz evde böyle davranacaktır. Çocuğunuzun çalışmaktan nefret etse bile okulun başlangıcından itibaren çalışma konusunda iyi bir alışkanlık kazanmasının kolay yollarını bulun. Buna değer!

0 yorum