Ana içeriğe atla

Daha iyi bir ebeveyn nasıl olunur? Bir okul müdüründen 10 ipucu

Bazen öğretmenler, çocukların kaygılarını veya zor davranışlarını görür ve nereden geldiği konusunda oldukça net bir fikirleri vardır: Aileler!

Ailelerin çocukların gelişimleri ve akademik başarıları üzerinde hayati öneme sahip olduğunu deneyimleyen İngiltere'deki bir okul müdürü yeni eğitim yılı başlamadan önce velilere 'Daha iyi bir veli olmak için 10 ipucunu kaleme almaya karar verdi. Stresten uzak, keyifli yaz tatili günleri bu önerileri okuyup içselleştirmek için bir fırsat olabilir. Kim bilir belki okullar açıldığında siz de yeni bir veli olursunuz. İşte sizi dönüştürecek 10 öneri:

1-ÇOCUKLARINIZ SİZİ SEVİYOR VE SİZİ İZLİYOR

Günlük yaşamda, sokakta ya da otoparkta saldırgan bir şekilde hareket ederseniz, bu sizin çocuğunuzun davranışlarına yansıyabilir -öğretmenlerine, meslektaşlarına ya da hatta size- Okulda nezaket ve düşünceye örnek oluşturmaya çalışıyoruz. Çocuklar sınıf arkadaşlarına beceremeyeceklerini söylemeyi bizden öğrenmiyorlar.


2- LÜTFEN ÇOCUKLARINIZA ONLARI ÖNEMSEDİĞİNİ GÖSTERİN

Çocuğunuz okuldan sonra arabaya bindiğinde lütfen telefonunuzu kapatın size gününü anlatmak istiyor. Lütfen ona nasıl davrandığını sorun, başarılarını kutlayın, zorluk yaşıyorsa teşvik edin. Çocuğunuz sizin için ne kadar önemli olduğunu bilirse, okulda çok daha iyi sonuç alacaktır.

3- ÇOCUĞUNUZUN UYKUYA İHTİYACI VAR

Lütfen uygun bir saatte yattığından ve cihazları yatak odasından çıkardığından emin olun - bütün gece telefonları veya tabletlerinin yanlarında kalmasına izin vermeyin. Çocuğunuza sınavlarından bir hafta önce en yeni Xbox / PS4 oyununu satın alırsanız ve bütün gece oyunda kalmasına izin verirseniz sınava bomba atmasına şaşırmayın.

4- ÇOCUKLARINIZI İYİ BESLEYİN

Küçük çocuklar, evde yemek alışkanlıkları normalse yeni tatları daha fazla deneyeceklerdir. Kahvaltılar okul günlerinde önemlidir, gün boyunca aperitifler gerekebilir. İyi bir öğle yemeği çok önemlidir. Çocuğunuza okula giderken bir şeyleri öğrenmesi ve denemesi için para vermeyin. Bir çorba Doritos yemek değildir. Çocuğunuz sağlıklı şeylerden hoşlanmıyorsa paketlenmiş bir ürün öğle yemeği kutusu haline gelecektir. Sadece aç olmadığını söylüyorsa, okulla bağlantı kurun: endişe verici bir şey gösterebilir ancak olmayabilir.

5- BİR ŞEYLER YANLIŞ GİDİYOR

İletişim yavaş olabilir - ama ciddidir! Çocuğunuzun öğretmeni çocuğunuza öğretmek yerine e-postasını kontrol etmesini ister misiniz? Bir şeyler ters gittiğinde lütfen telefonda bağırmayın ya da resepsiyonda bir sahne oluşturmayın. Okullar doğru kuralları koymak istiyor ancak sorun o anki en önemli şey olmayabilir.

6- ÇOCUĞUNUZ MUHTEMELEN BİR NOKTADA ZORBALIĞA MARUZ KALACAKTIR

Gerçek bu. Bu okulun güvensiz olduğu anlamına gelmez. Çocuklar birbirlerine karşı korkunç olabilirler. Çocuğunuz adına tehdit oluşturmayın. Diğer çocuğun ebeveyni ile kavga etmek kötü bir fikirdir. Çocuğunuza güvenin ve olayı her iki çocukla birlikte çözmek için okulu destekleyin. Çocuğunuzu yüzde 100 kurban olarak düşünseler dahi, nazik davranmaya, kin gütmemeye ve arkadaşları için ayağa kalkmaya teşvik edin.

7- ÇOCUĞUNUZUN OKULLA İLGİLİ ANLATTIĞI HER ŞEYE İNANMAYIN


Çocuğunuzun size okulla ilgili bahsettiği her şeye inanmayın diğer çocuklar tarafından da desteklenen hikayelere bile. Düğmelerine nasıl basacaklarını ve suçlamaların kendilerine dönüşünü nasıl engelleyeceklerini bilirler. Patlamayın ve söz vermeyin. Sakin olun ve neler olduğunu okuldan öğrenin. Okul hayatını cehenneme çevireceğinizi öğrendikleri anda, çocukları yönetmek çok zorlaşacaktır. Buna pişman olabilirsiniz.

8- SOSYAL MEDYADA DİKLENMEK PEK DE İYİ BİR FİKİR OLMAYABİLİR

Çocukları sosyal medyadan uzaklaştırmak onları caydırmak kötü bir fikir olabilir ama dikkat şart. Birincisi, yazdığınız her şey gerçek olmayabilir ve tehdit veya şiddete neden olabilir ve bazı durumlarda polis tarafından ziyaret edilebilirsiniz. İkinci olarak, diğer ebeveynler veya çocuklar hakkında konulara yorum yapma.

9- SOSYAL MEDYA ÇOCUKLARINIZ İÇİN BİRER ZEHRE DÖNÜŞEBİLİR

Çocuklar için sosyal medya zehirli olabilir. Facebook'taki çocukların 13 yaşında veya daha büyük olması gerekir. Uygunsuz ilerlemeler korkunç derecede yaygın - çocuklarınızın riskini azaltmak için bir sorumluluğunuz var - ve bu sadece kızlar için geçerli değil. Çevrimiçi zorbalığın tehlikeleri çok büyük. Çocuklar birbirlerinden korkunç olabilirler ve bir uygulama yoluyla yapmaları etkiyi arttırır ve failin sorumluluğunu en aza indirir. Kullanılan uygulamayı silmeniz gerekecek. Belirli insanları, hatta çocuğunuzun "arkadaşlarını" bile engellemeniz gerekebilir.

10- ÇOCUĞUNUZUN EVDE ÇALIŞMAYI REDDETMESİNİ DESTEKLEMEYİN

Çocuğunuzun evde çalışmayı reddetmesini desteklerseniz, öğretmenlerin derslerde nasıl çalıştıkları hakkında ne söylediklerine inanmıyorsanız; Yaptıkları ya da yapmadığınız şeyleri mazeretler bulursanız, bu sizin için bir sonuç gelecektir. Sonuçta çocuğunuz evde böyle davranacaktır. Çocuğunuzun çalışmaktan nefret etse bile okulun başlangıcından itibaren çalışma konusunda iyi bir alışkanlık kazanmasının kolay yollarını bulun. Buna değer!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çocuğumu okula göndermek istemiyorum ne yapmalıyım?

Çocuğumu okula göndermek istemiyorum ne yapmalıyım? sorusu bu sıralar obenimannem.com okurları tarafından sıklıkla bize soruluyor. Çocuğumu 1. sınıfa göndermek istemeyen ailelerin yapması gerekenleri sizler için derledik.

Çocuğunu okula göndermek istemeyen ailelerin yapması gerekenler Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmeliğiyle düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğe göre, 66 ve 71 ay arası çocukların okula başlama tercihi velilerine bırakılmıştır. Eğer çocuğunuzun yaşı 69-71 ay aralığındaysa ve çocuğunuzu 1. sınıfa göndermek istemiyorsanız kamu ve üniversite hastanelerinden rapor almanız gerekmektedir. Bu raporların çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesi ve çocuğun gelişiminin okula başlamaya uygun olmadığına dair ifadeleri içermesi gerekmektedir. Eğer çocuğunuzun yaşı 60-66 ay aralığındaysa ve okula gitmesini istemiyorsanız rapor almanıza gerek yok. Ailelerin çocuklarını okula göndermek istemediklerini belirten bir dilekç…

1 yaşındaki bebek neden yemek yemez?

Bebeğinizle ek gıdaya geçtiniz! Püreler hazırladınız kimini yedi kimini yemedi ama yine de iyi kötü besinlerle tanışmasını sağladınız. Sonra bebeğiniz ilk yaşına geldi ve siz onun artık daha farklı şeyler yiyebileceğini, püreler, rondolar yerine taneli gıdaları yiyebileceği için sevinmeye başladınız. Artık dişleri de çıktığına göre her şey daha kolay olacak diye düşündünüz!

Ama hiç de öyle olmadı!

1 yaşından sonra bebeğiniz önüne konulan yeni şeyleri reddetmeye, ağzına aldığı yiyecekleri şiddetle öğürmeye ve kusmaya başladı.

Rondoyla olan muhabbetiniz daha da koyulaştı! Saatlerce uğraşıp pişirdiğiniz yemeği kusursuzca rondoladınız. Ama yine de işe yaramadı değil mi bebeğiniz ilk kaşıkta her şeyi çıkardı.

Üzülmeyin yalnız değilsiniz! 

1 yaşından sonra bebeklerde yemeklere karşı ortaya çıkan direncin çok mantıklı bir nedeni var. Okuyunca içinizin rahatlamasını umuyorum.İnsan beyni hala ilkel dönemlerdeki gibi çalışır. Yani tek amaç var. Hayatta kalmak!
Bu bebekler için de geçerli. 1 ya…

Bebek Liderliğinde Beslenme-BLW'den önce mutlaka bilmeniz gerekenler

Bebek beslenmesiyle ilgili pek çok farklı akım var. Yaygın olanı sadece anne sütüyle beslenmenin bittiği ek gıdaya geçişte püre ve muhallebi kıvamlı gıdalara öncelik veren klasik akım. Bir çoğunuz da bu yolla çocuklarımızı büyüttük. Ancak son yıllarda popülerliği hızla artan yeni bir akım var. Baby Led Weaning-BLW olarak anılan Türkçe'ye ise Bebek Liderliğinde Beslenme olarak geçen bu akımda püre ve muhallebi kıvamı yok.

Akımın öncülerine göre bebekler zaten yutmayı biliyorlar onların öğrenmesi gereken çiğnemek. Dolayısıyla ek gıdaya geçişte yapılması gereken şey bebekler için yemesi uygun olan yiyeceklerin onlar için güvenli boyutlarda sunulması. Ezme, rendeleme yok!

Burada öncü olan da bebeğin kendisi olmalı. Yani besleme diye bir şey yok. Seçilen ve hazırlanan yiyecekler bebeklerin önüne konulmalı ve bebekler yemeye kendileri istek göstermeli. Eğer bebeğiniz yemeklere dokunmuyor ve onları ağzına götürmek istemiyorsa henüz ek gıdaya geçiş için hazır değil  demek.Yöntemin bebek…

Çalışan annenin talebidir: Ücretli doğum izni uzatılsın!

Çalışan annenin resmini çiz deseler tam da böyle bir şey çizerdim.

Bebeği daha 2.5 aylıkken çalışmaya dönmüş, 1.5 yaşına gelene kadar homeoffice düzeniyle tam zamanlı çalışmış, sonra her hastalıkta, kar tatilinde evde çalışmış, maymun gibi çocuğunu yakasında taşımış çalışan bir anne olarak başka bir resim aklıma gelmezdi heralde.

Bu resimdeki anne 27 yaşında Melody Blackwell ve ABD'de bir klinikte çalışıyor. 13 Aralık'ta bu fotoğrafını Facebook'ta paylaştıktan sonra bir günde 700 kezden fazla paylaşılarak tanınır hale geldi. Melody kızı Nora-Jo'yu doğurduktan 3 ay sonra izni bittiği için işe dönmek zorunda kalan milyonlarca çalışan kadından sadece biri. Haftada 1 gün ofise gitmek zorunda olan Melody, haftanın 4 günü de evden çalışıyordu. Ofis günlerinde de kızını yanında götürüyor.

İlk bakışta bir çoğumuz için evden çalışma büyük bir nimet gibi geliyor kulağa değil mi? Hele ki çocuğunu ofise götürebilmek çalışan annelerin hemen hemen hepsi için 'imkansız' sını…

Toplama-çıkarma nasıl öğretilir? Sayı Güneşi yöntemi

Bir sayı hangi sayılardan oluşur? Sayı Güneşi'yle işi başında çocuğunuzun 4 işlemin inceliklerini öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken çok basit.

Sarı kartondan kesilen yuvarlakların içine bir sayı yazın, sonra tahta mandalların üzerine o sayıyı oluşturan sayıları yazın örneğin hedef sayınız 10 olsun. Mandalların üzerine 10 sayısını oluşturan farklı toplama kombinasyonları yazın.

5+5, 2+8, 1+9, 6+4 gibi, Farklı sayılar için de bir kaç tane Sayı Güneşi hazırlayın. Sonra çocuğunuzun doğru kombinasyonları bulmasına yardımcı olun. Bu etkinlikle çocuğunuz hem erken dönem matematik becerisini hem de analitik düşünme becerisini geliştirecektir. Aynı zamanda mandal kullanımının çocuklarda ince motor becerisi gelişimi destekleyen bir araç olduğun da unutulmamalıdır.

Okula başlama yaşı kaç olmalı?

"Okula başlama yaşı kaç olmalı"sorusunun bütün çocukları kapsayan, kesin bir yanıtı yok. Çocuğun okula başlama yaşını belirleyen çocuğun gelişim düzeyidir. Bu konuda karar vermek isteyen aileler öncelikle çocuklarının gelişimlerini objektif bir gözle değerlendirmelidirler. Bu değerlendirme mutlaka çocuk merkezli olmalıdır.

Çocuğa bakacak kimsenin olmaması, bakım masraflarından kurtulma çabası, anne ve babanın uzun saatler çalışma zorunluluğu gibi ebeveynlerden kaynaklanan gerekçeler değerlendirmeye alınmamalıdır. Dikkat edilmesi gerekenlerin başında çocukların fiziksel gelişimi ve öz yeterlilik becerilerindeki gelişmişlik düzeyleri gelmelidir. Çocukların kendi kendine yemek yiyebilme, tuvalet ve kişisel temizlik ihtiyaçlarını giderebilme, kendini ifade edebilme, kalabalık gruplar içinde hareket edebilme kabiliyetlerinin yeterli olması çok önemlidir.

Bununla birlikte çocukların akademik gelişmişlik düzeyi de dikkate alınması gereken diğer bir noktadır. Erken yaşta okula başl…

Okuma-yazmaya hazırlık çalışmaları bu bardaklar şahane!

Çocuklar için harflerin hem büyük hem de küçük formları öğrenmek okuma-yazma çalışmalarında zorlandıkları bir basamak olabilir. Ancak bu zorlanma evresini oyun aracılığıyla anne-babalar kolaylıkla aşabilir.

Bu oyunlardan biri olan büyük harf-küçük harf eşleştirme bardaklarıdır. Çocukların seveceği, Büyük harf küçük harf eşleştirme bardakları nasıl yapılır? sorusunu www.elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur sizler için yaptı.

Oyunun düzeneğini, evde bir kaç bardak kağıt ve renkli bir karton ile evde kolayca hazırlayabilirisiniz. A4 boyutunda kesilmiş bir kartonun üzerine bardaklarla sığdığı kadar yuvarlaklar çizin. Seçtiğiniz büyük harfleri kartona çizdiğiniz dairelerin içine yazın.

Diğer yanda ayırdığınız kağıt bardakların altına yazdığınız harflerin küçük şekillerini yazın ve çocuğunuza harfleri eşleştirmesini isteyin. Her defasında 6 ila 8 harften oluşan düzenekler hazırlayın. Bu etkinlikle çocuğunuzun hem okuma hem yazma kabiliyetini yükselteceğiniz gibi aynı anda gruplama…

Okula erken başlamanın zararları!

Okula erken başlamanın zararları nelerdir hiç düşündünüz mü? 4+4+4 eğitim sistemi erken yaştaki çocukların da 1. sınıfa başlamasına izin veriyor. Peki okula erken başlamak yararlı mı zararlı mı? Burada belirleyici olan çocuğun gelişimi olsada yaygın kanı okula erken başlamanın sakıncalarının fazla olduğu yönünde. Okula erken yaşta başlayan çocukların yaşadığı en yaygın sorun sınıf arkadaşlarının büyük bir çoğunluğunun kendisinden daha daha ileri yaşta ve gelişim düzeyinde olmasıdır. Bu fark yalnızca 1. sınıftaki yaşanacak bir durum değildir. Aileler erken yaşta okula başlayan çocuklarıyla diğer öğrenciler arasındaki yaş ve gelişmişlik farkının eğitim hayatının sonuna kadar asla kapanmayacağını unutmamalıdır.

Bir diğer sorunlu bir nokta ise eğitim programının, kitap ve benzeri kaynakların 70 ay ve daha büyük yaştaki çocukların öğrenme düzeylerine göre hazırlanmasıdır.

Bu durum erken yaşta okula başlayan çocukların akademik olarak gelişimlerini olumsuz etkileyebilmektedir. Erken dönemd…

Çocuklara yazı yazmayı sevdirecek eğlenceli yol

Çocukların yazı yazma becerilerinin gelişmesi için ellerindeki ince kaslarının gelişmiş olması şart. Okul öncesi dönemde yapılacak basit aktivitelerle hem çocuğunuzun ince kaslarının gelişmesine yardımcı olabilir hem de yazı yazarken el kontrolü kabiliyetini geliştirebilirsiniz.

Yazı yazmaya hazırlık tahtası tam da bu işi görecek eğlenceli bir yöntem.

İhtiyacınız olan bir karton kutudan kesilmiş mukavva parçaları, bir kaç tane A4 kağıdı, harita raptiyeleri ve yapışkanlı dekor kağıtları.

Yazı yazmaya hazırlık tahtasının nasıl yapılacağını playerdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.