Çocuğu ağlatmadan vedalaşmanın basit yolları

Evden bir süre uzak kalacak anne ve babalar çocuklarından ayrı kalma endişesi yaşarlar. Aileler bu endişelerinde haklı olmakla birlikte doğru bir iletişimle hem kendilerine zaman ayırabilir hem de çocuklarının onlardan uzakta güvende ve huzurlu olmasını sağlayabilirler. Çocuklarından kısa süre de olsa ayrı kalmak zorunda olan anne ve babalar öncelikle çocuklarına karşı dürüst davranmalılar. Nereye gideceklerini, ne zaman geri döneceklerini çocuklarına yaşlarına uygun ifadelerle net olarak anlatmalıdırlar.

Aynı şekilde çocuğun sizinle gelemeyeceğini de aynı kararlılıkla ifade etmeniz gerekir. Anne ve babanın olmadığı sürede çocuğun bakımından kimin sorumlu olacağı bu sürecin en önemli detayıdır. Aileler uygun seçenekleri belirleyip tercihi çocuğa bırakmalıdırlar. Kendisinin de istediği bir yetişkinin yanında kalan çocuk anne ve babasının yokluğundan daha az etkilenecektir. Aynı şekilde çocuğun nerede kalacağı da oldukça önemlidir.

Eğer aileler için mümkünse çocuğun bakımı kendi evinde sürdürülmelidir. Bu çocuğun kendisini daha iyi ve güvende hissetmesini sağlayabilir. Anne ve babalar evden ayrılmadan önce mutlaka çocuklarıyla vedalaşmalıdır. Çocuğun uyuduğu saatlerde onunla vedalaşmadan evden ayrılmak, uyanmadan kaçalım da yakalanmayalım gibi davranışlarda bulunulmamalıdır.

Ancak vedalaşmalar kısa olmalıdır. Evden ayrıldıktan sonra çocukla iletişim kesilmemelidir. Düzenli aralıklarla çocukla görüşülmeli ve kendini güvende hissetmesi sağlanmalıdır. Ancak bu konuşmalarda çocuğa sürekli iyi misin, beni özledin mi, gelmemizi istermisin, korkuyor musun gibi endişe verici sorular sorulmamalıdır.

Çocuğun anne ve babasının onu önemsediğini hissetmesi ve ebeveynlerinin sağlıklı olduğunu bilmesi yeterlidir. Son olarak da anne ve babalar çocuklarından ayrılma sürecinin tamamında sakin, güven verici ve net olmalıdırlar.

0 yorum