Çocuklarınıza meyve suyu vermeyi kesin!


Bırak o meyve suyu kutusunu. Yavaşça oradan uzaklaş ve asla tekrar eline alma!

Yukarıda yazılanlar çocuk doktorlarının çocukların en sevdiği içeceklerin başında gelen meyve suları için ebeveynlere tavsiyesidir. Çoğu insan, meyve suyunun çok fazla miktar ve türde şeker içerdiğini biliyor. Ama bu durum meyve sularını çocuklarımıza yıllarca vermemize engel olamadı. Özellikle de kutulara doldurulmuş olan işlenmiş meyve sularını.Çocuk doktorları geçmişte mevye sularını C vitamini kaynağı, sıvı kaybının önleyicisi hatta kabızlığa karşı sık sık tavsiye ettiler. Aynı zamanda çocuklar bu yolla reklamcılık sektörünün de hedefi haline geldiler. Ancak bugün meyve sularına bakışta keskin bir U DÖNÜŞÜ var. Amerikan Pediatri Akademisi'nin '1 yaş altı çocuklara asla meyve suyu vermeyin' önerisine temel oluşturan makale ilginç veriler içeriyor.

2001 yılından bu yana meyve sularıyla ilgili tavsiyesini ilk kez değiştiren akademi, meyve sularının 1 yaş altı çocuklar için hiçbir fayda sağlamadığını ve beslenmelerine eklenmemesi gerektiğini duyurdu.

Akademi geçen yıllarda 6 aydan küçük çocuklara meyve suyu verilmesini reddetmişti. Bu aralığı akademi yayınladığı son makale ile 1 yaşa kadar yükseltti. Mayıs 2017'de yayınlanan makaleye göre, meyve suyu tüketimine dayalı diş sağlığı bozuklukları ve obezite oranlarında hızlı bir yükseliş var. Makalenin yazarlarından Melvin B. Heyman, "Küçük miktarlar yaşı daha büyük çocuklar için uygun olabilir ancak 1 yaşın altındaki çocuklar için kesinlikle gereksiz" diyor. Akademinin yeni önerileri, yüzde 100 taze meyve suyunun (paketlenmiş ve işlenmiş meyve suları değil) dengeli bir diyetin parçası olarak tüketildiğinde 1 yaşından büyük çocukların diyetinin sağlıklı bir parçası olabileceğini yönünde. Bununla birlikte, tüketim bir çocuğun yaşına bağlı olarak sınırlandırılmalı.

Makale ayrıca şu önerilerde bulunuyor:

-Meyve suyunun alımı, 1-3 yaşındaki çocuklar için günde en fazla 120 mililitre ile sınırlandırılmalı. 4-6 yaş arasındaki çocuklar için meyve suyu günde 4-6 gramı geçmemeli. Ve 7-18 yaş arası çocuklar için, meyve suyu alımı günde 1 fincan tavsiye ediliyor. 2 ila 2 ½ fincan porsiyon ise üst sınır olmalı.

- Bebeklere kolay içilen şişe ve bardaklarla ve biberonlarla meyve suları verilmemeli. Aynı şekilde yatmadan önce de meyve suyu tüketimi engellenmeli. Nedeni her iki durumda da dişlerin fazla karbonhidrata maruz kalması ve diş sağlığının bozulması.

- Çocukların diyet lifi bulunmayan ve aşırı kilo artışına neden olabilecek meyve suyuna kıyasla, meyvelerin faydaları hakkında eğitilmeleri ve çocukların bütün meyveleri yemeleri teşvik edilmelidir.

- Bebekler için anne sütü veya formül mamalar ile daha büyük çocuklar için düşük yağlı / yağsız süt ile su yeterlidir.

GREYFURT'A DİKKAT

-Özel ilaç formlarını kullanan çocuklar, ilaçların etkililiğine müdahale edebilen greyfurt suyu verilmemelidir. Buna ek olarak, meyve suyu dehidrasyon tedavisinde veya diyare tedavisinde uygun değildir.

0 yorum