İleri yaşta çocuk sahibi olma... Önyargıları yıkan araştırmalar

Evliler dünyasında çocuk baskısı mahalle baskısı gibi. Biri bitse diğeri başlıyor. İlk çocuğu yapınca kurtulduk sanıyorsunuz ama 2 yıla yenisi başlıyor. Hele bir de yaşınız 35'i aşmışsa ve çalışan bir anneyseniz vay halinize! Kendinizi pimi çekilmiş saatli bomba gibi hissetmeniz an meselesi. Ancak aldırmayın size söylenenlere. Geç hamilelik yaşayan annelerle ilgili yapılan araştırmaların sonuçlarını iyice okuyup öğrenin. Gardınız yükselsin.

Haydi başlayalım!

İlk araştırma Ocak ayında yayınlanan ABD'nin Ulusal Hayati İstatistik Raporları'na ait. 30 ila 44 yaş aralığında doğum yapan kadınların oranı 1960'lı yıllarda ABD'de bebek patlaması dönemi olarak anılan zamanlardan daha yüksek oranları çıkmış durumda.

DERS 1: Yalnız değilsiniz!

Diğer bir araştırma Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi'nde Şubat ayında yayınlandı. Araştırmacılar 1958, 1970 ve 2000-2 yıllarında İngiltere'de yapılan büyük boyutlu çalışmaların kanıtlarına baktılar; bunların her biri yaklaşık 10.000 çocuğu içeriyordu. Çocukların doğum sırasındaki anne yaşı ile 10-11 yaşlarında test edildiğinde çocukların bilişsel yeteneği arasındaki ilişkiyi inceliyorlardı.Daha önce yapılan iki araştırmada geç yaşta anne olan ebeveynler ile çocuklarının bilişsel gelişimleri arasında NEGATİF bir ilişki vardı. Ancak son dönemde yapılan araştırmalar TERSİ SONUÇ verdi. 35-39 yaş grubunda doğan çocuklar, bilişsel testlerde, küçük annelerde doğan çocuklardan çok daha iyi sonuç verdi.

ZAMANLA NE DEĞİŞTİ DERSİNİZ?

Araştırmacılar, annelerin sosyal ve ekonomik özelliklerini düzelterek bu gerilemeyi açıklayabileceklerini tespit ettiler.

DERS 2: Anne iyiyse çocuk da iyidir! Sen kendini 37 yaşında hazır hissediyorsan gelsin bebek.

Devam edelim;

Araştırma görevlilerinden Alice Goisis araştırma sonuçlarına ilişkin "büyük annelerin özellikleri zamanla büyük ölçüde değişti" diyor. Diğer bir değişim ise kadınların sosyo-ekonomik yapılarındaki farklarda gizli. 2000'li yıllardan önce 30'lu yaşların sonuna doğru hamile kalan kadınların büyük bir kısmının 'fakir' grubuna dahildi. Ancak 2000'li yıllardan sonra bu durum değişti. 2000'lerden sonra annelerin eğitimli olma ve sosyo-ekonomik açıdan daha iyi durumda olma ihtimali daha yükseldi ve yüzde 26'sı ilk çocuğunu 35-39 yaşlarında doğuruyordu. 1958'deki çalışmada ise bu oran yüzde 11 idi.

DERS 3: Çocuk da yaparım kariyer de bir şehir efsanesi değil.


PEKİ YA ÇOCUKLARIN SAĞLIĞI?

'Geç anne olan kadınların çocukları sağlıklı olur mu?' diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Haberler iyi.

Bu kadınlar avantajlı olma eğilimindeler. Hamilelik sırasında bu kadınlar kendilerine genç annelere oranla çok daya iyi bakıyor. Daha genç annelerle karşılaştırıldığında sigara ve alkol kullanma sıklıkları daha düşük. Üstelik bebeklerini emzirme konusunda genç annelere oranla daha istekli ve bilinçliler.

YAŞLI ANNELER Mİ GENÇ ANNELER Mİ DAHA SABIRLI?

Araştırmalarda, annelerin yaşı büyüdükçe ebeveynlik tutum ve davranışlarının nasıl değiştiği sorusuna da yanıt aranmış. Aralık'ta yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar, Danimarka'da bulunan 4.741 aileden bir grubun ebeveynlik uygulamalarının ve çocuk gelişiminin maternal yaşla değişip değişmediğine bakmış. Daha yaşlı anneler, 7 - 11 yaşlarındaki çocuklarıyla, kabahat veya fiziksel disiplin açısından daha ılımlı ve yumuşak bir tavır sergiler çıktılar. Çocuklarının davranışsal, sosyal ve duygusal sorunlara yakalanma olasılıkları ise çok daha düşük çıktı.

Danimarka'daki Aarhus Üniversitesi'nden psikoloji profesörü olan Tea Trillingsgaard, sonuçları "Yaşlı anneler daha iyi gelişmektedir" diye yorumluyor ve ekliyor:

"Annelerin daha fazla psikolojik ve bilişsel esneklik kazanması çocukların karmaşık duygusal uyaranlara tolere etme kabiliyetini yükseltiyor."Dr. Trillingsgaard'a göre, "Duygusal refah yaşla birlikte artma eğilimi içeriyor ve yaş kendi içinde bir avantaj olabilir."

Yani özetlesi boşverin çocuk baskısı yapanların söylediklerini. Sen iyiysen herkes iyi!

0 yorum