Ana içeriğe atla

Öğretmenler aileleri çocukların eğitimine nasıl dahil edebilirler?


Öğretmenler her zaman öğrencilerin eğitimini iyileştirmenin yollarını arıyor ve bunu yapmanın temel yollarından biri de ebeveyn katılımıdır. Ebeveynlerin gemide olması öğrencilerin potansiyellerine ulaşmaların kolaylaştırır.

Tabii ki, ebeveynlerin ilgisini okula çekmek çok da kolay olmayabilir. Mesela çok meşgul olabilirler! Ancak yine de öğretmenler için aile katılımın arttırıcı bir kaç kolaylaştırıcı yol var.

ÖDEVLERİ ORTAKLAŞA YAPIN

Ebeveynleri veya bakıcıların katılımını içeren ödevler hazırlamayı deneyin. İngiltere'de görevli öğretmen Rob Faurewalker, annelerini yıldızları görmek için onları parka götürmesini istemek için 7 coğrafya sınıfına girdi.

"Londra'nın merkezinde çalışıyor, pek çok çocuk yıldızları görmüyor" diyor. "Ancak onları görmek ve evrendeki yerini takdir etmek, onları küresel ölçekten yerel ölçekte dünyaya öğreten bir coğrafya müfredatının vazgeçilmez bir başlangıç ​​noktası" diyor.

ONLARA İYİ HABERLER VERİN

Okuldan alınan not veliler için korku kaynağı olmamalı, bu nedenle düzenli olarak iyi haberlere ve endişelerinize de dikkat edin. Lewisham'daki ilkokulda öğrenme danışmanı olarak çalışan üç kız çocuğu sahibi Thomas McCarthy, "Pozitif iletişim çocuklar yaşı arttıkça okullarda nadir görülüyor ancak ebeveyn olarak beni çok fazla gururlandırıyor" diyor.

Oakthorpe İlkokulunda bir öğrenme danışmanı olan Robert Kazandijan göre, pozitifliği yeni ailelere olan güvenin kazanılmasına da yardımcı olabilir. "Pozitifliğe vurgu ilgi üretmenin anahtarıdır. Ebeveynin ulaşamadığı bir çocuğun parlak bir şey olduğunu kutlamak harika bir araç olabilir."


ANNE-BABALARI KAPIDAN İÇERİ ALIN


Birçok okul artık gıda bankaları ve dil sınıfları gibi hizmetleri öğrencilerin ailelerine sunuyor. Bu sadece yerel servislerdeki boşluğu tıkamakla kalmaz, aynı zamanda bir okul içinde bir topluluk duygusu yaratmaya da yardımcı olur. Ark St Alban'ın Birmingham'daki akademisinin topluluk irtibat sorumlusu Nasser Mockbill şöyle diyor: "St Alban'da bir gıda bankamız var ve ailemizle konuşuyoruz." Ayrıca okul, ebeveynler için haftalık okur yazar dersleri ve sağlıklı konular gibi konularda onları eğitmek için oturumlar düzenliyor Yeme, korunma, e-güvenlik, FGM, cinsel istismar ve radikalleşme.

Anababaları kapıdan geçirebilmenin bir başka yolu da ebeveynlerin ve çocukların bir kitap menüsünden seçim yaparak okumak için bir okuma kafesi kurmak olduğunu söylüyor Kazandijan. "Okuma kafeleri, ebeveynlerin sınıfa katılması, çocukların okumak için dinlenmesi, kendine güvenen biri olsaydı çocuklara yüksek sesle okumak ve olumlu bir kolektif tecrübenin keyfini çıkarmak için güzel bir örnektir."

Ebeveynler meşguldür ve gün boyunca çalıştaylara katılma zamanları olmayabilir, ancak sosyal medya anneleri ve babaları döngü içinde tutmanın etkili bir yolunu sağlayabilir. Öğretmenlerin güncellenmiş e-postaları göndermek için her zamankinden daha fazla yol var.

Evde ebeveynlere gönderilebilecekler açısından, sınıfta hazırlanan projelerin fotoğraflarından ve videolarından, duyurulara veya bire bir mesajlar ebeveynlere eve gönderilebilecek herhangi bir şey olabilir. ClassDojo'nun Lindsay McKinley, "İletişimde bu engelleri ortadan kaldırıyor, böylece veliler ve öğretmenler birlikte çalışabilir, böylece her çocuk için daha iyi bir öğrenme deneyimi olur" diyor.

EV ZİYARETELERİNİ DENE

Bir ev ziyareti çok zaman alır, ancak Mocbill, gerçek yararlar sağladığını söylüyor. Onları, ebeveynleri çocuğunun eğitim ve bina ilişkileri hakkında bilgilendirmenin bir yolu olarak görüyor:

"Okulların, 6 öğrenciyi ve ailelerini okula başlamadan önce ziyaret etmeleri kötü bir fikir değil".

İLK BAŞTA BAŞARILI OLAMAZSANIZ...

Bazen ebeveynler yanıt vermez - belki de iş taahütlerini hokkabazlıkla yoğunlaştırdıkları veya geçmişte okullarla olumsuz bir deneyim yaşadıklarından dolayı. Kapatmayın.

Mısır'daki Malvern Koleji asistan müdür yardımcısı Jonathan Bailey, aileleri dahil etmek, evde öğrenme hakkında daha fazla konuşma yapacakları anlamına geldiğinden, ikna etmek önemlidir. Bu daha sonra "geliştirilmiş bir tutuma - ve umarım daha kararlı ve başarılı bir bireye" eşittir.

BU YAZI İNGİLTERE'DE YAYINLANAN GUARDIAN GAZETESİNDEN ÇEVİRİDİR

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çocuğumu okula göndermek istemiyorum ne yapmalıyım?

Çocuğumu okula göndermek istemiyorum ne yapmalıyım? sorusu bu sıralar obenimannem.com okurları tarafından sıklıkla bize soruluyor. Çocuğumu 1. sınıfa göndermek istemeyen ailelerin yapması gerekenleri sizler için derledik. Çocuğunu okula göndermek istemeyen ailelerin yapması gerekenler Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmeliğiyle düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğe göre, 66 ve 71 ay arası çocukların okula başlama tercihi velilerine bırakılmıştır. Eğer çocuğunuzun yaşı 69-71 ay aralığındaysa ve çocuğunuzu 1. sınıfa göndermek istemiyorsanız kamu ve üniversite hastanelerinden rapor almanız gerekmektedir. Bu raporların çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesi ve çocuğun gelişiminin okula başlamaya uygun olmadığına dair ifadeleri içermesi gerekmektedir. Eğer çocuğunuzun yaşı 60-66 ay aralığındaysa ve okula gitmesini istemiyorsanız rapor almanıza gerek yok. Ailelerin çocuklarını okula göndermek istemediklerini belirten bir dil

1 yaşındaki bebek neden yemek yemez?

Bebeğinizle ek gıdaya geçtiniz! Püreler hazırladınız kimini yedi kimini yemedi ama yine de iyi kötü besinlerle tanışmasını sağladınız. Sonra bebeğiniz ilk yaşına geldi ve siz onun artık daha farklı şeyler yiyebileceğini, püreler, rondolar yerine taneli gıdaları yiyebileceği için sevinmeye başladınız. Artık dişleri de çıktığına göre her şey daha kolay olacak diye düşündünüz! Ama hiç de öyle olmadı! 1 yaşından sonra bebeğiniz önüne konulan yeni şeyleri reddetmeye, ağzına aldığı yiyecekleri şiddetle öğürmeye ve kusmaya başladı. Rondoyla olan muhabbetiniz daha da koyulaştı! Saatlerce uğraşıp pişirdiğiniz yemeği kusursuzca rondoladınız. Ama yine de işe yaramadı değil mi bebeğiniz ilk kaşıkta her şeyi çıkardı. Üzülmeyin yalnız değilsiniz!  1 yaşından sonra bebeklerde yemeklere karşı ortaya çıkan direncin çok mantıklı bir nedeni var. Okuyunca içinizin rahatlamasını umuyorum. İnsan beyni hala ilkel dönemlerdeki gibi çalışır. Yani tek amaç var. Hayatta kalmak! Bu bebekler i

RAM raporu ile kayıt erteleme nasıl olur?

RAM raporu ile kayıt erteleme mümkün mü, nasıl yapılır? Koronavirüs salgını hayatımıza bir de RAM raporunu soktu. Uzun yıllardır özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler için uygulanan RAM raporu süreci Koronavirüs salgını nedeniyle çocuklarını okula göndermek istemeyen velilerin için bir kaçış umuduna dönüştü. 72 aylık çocuklarını okula göndermek istemeyen veliler çocukları için RAM raporu almayı bile göze almış durumda. Peki nedir bu RAM raporu, nasıl alınır, şartları neler? Daha da önemlisi RAM raporu ile kayıt erteleme mümkün mü?  Geçen haftalarda kaleme aldığım ‘ Çocuğumu okula göndermezsen ne olur’  Başlıklı yazıyı okuyup bana ulaşanlar RAM raporunu sordu. Bu yazı da çocuğunu okula göndermek istemeyip RAM raporu hakkında bilgi arayanlar için gelsin. İşe RAM raporu ne demek onu açıklayarak başlayalım! RAM Raporu Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nin adının kısaltılmasından geliyor. Rehberlik ve Araştırma Merkezleri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan bir yapı. Görevleri özel ve de

Çocuklara yazı yazmayı sevdirecek eğlenceli yol

Çocukların yazı yazma becerilerinin gelişmesi için ellerindeki ince kaslarının gelişmiş olması şart. Okul öncesi dönemde yapılacak basit aktivitelerle hem çocuğunuzun ince kaslarının gelişmesine yardımcı olabilir hem de yazı yazarken el kontrolü kabiliyetini geliştirebilirsiniz. Yazı yazmaya hazırlık tahtası tam da bu işi görecek eğlenceli bir yöntem. İhtiyacınız olan bir karton kutudan kesilmiş mukavva parçaları, bir kaç tane A4 kağıdı, harita raptiyeleri ve yapışkanlı dekor kağıtları. Yazı yazmaya hazırlık tahtasının nasıl yapılacağını playerdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.

Bebek Liderliğinde Beslenme-BLW'den önce mutlaka bilmeniz gerekenler

Bebek beslenmesiyle ilgili pek çok farklı akım var. Yaygın olanı sadece anne sütüyle beslenmenin bittiği ek gıdaya geçişte püre ve muhallebi kıvamlı gıdalara öncelik veren klasik akım. Bir çoğunuz da bu yolla çocuklarımızı büyüttük. Ancak son yıllarda popülerliği hızla artan yeni bir akım var. Baby Led Weaning-BLW olarak anılan Türkçe'ye ise Bebek Liderliğinde Beslenme olarak geçen bu akımda püre ve muhallebi kıvamı yok. Akımın öncülerine göre bebekler zaten yutmayı biliyorlar onların öğrenmesi gereken çiğnemek. Dolayısıyla ek gıdaya geçişte yapılması gereken şey bebekler için yemesi uygun olan yiyeceklerin onlar için güvenli boyutlarda sunulması. Ezme, rendeleme yok! Burada öncü olan da bebeğin kendisi olmalı. Yani besleme diye bir şey yok. Seçilen ve hazırlanan yiyecekler bebeklerin önüne konulmalı ve bebekler yemeye kendileri istek göstermeli. Eğer bebeğiniz yemeklere dokunmuyor ve onları ağzına götürmek istemiyorsa henüz ek gıdaya geçiş için hazır değil  demek.

Toplama-çıkarma nasıl öğretilir? Sayı Güneşi yöntemi

Bir sayı hangi sayılardan oluşur? Sayı Güneşi'yle işi başında çocuğunuzun 4 işlemin inceliklerini öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken çok basit. Sarı kartondan kesilen yuvarlakların içine bir sayı yazın, sonra tahta mandalların üzerine o sayıyı oluşturan sayıları yazın örneğin hedef sayınız 10 olsun. Mandalların üzerine 10 sayısını oluşturan farklı toplama kombinasyonları yazın. 5+5, 2+8, 1+9, 6+4 gibi, Farklı sayılar için de bir kaç tane Sayı Güneşi hazırlayın. Sonra çocuğunuzun doğru kombinasyonları bulmasına yardımcı olun. Bu etkinlikle çocuğunuz hem erken dönem matematik becerisini hem de analitik düşünme becerisini geliştirecektir. Aynı zamanda mandal kullanımının çocuklarda ince motor becerisi gelişimi destekleyen bir araç olduğun da unutulmamalıdır.

Okuma-yazmaya hazırlık çalışmaları bu bardaklar şahane!

Çocuklar için harflerin hem büyük hem de küçük formları öğrenmek okuma-yazma çalışmalarında zorlandıkları bir basamak olabilir. Ancak bu zorlanma evresini oyun aracılığıyla anne-babalar kolaylıkla aşabilir. Bu oyunlardan biri olan büyük harf-küçük harf eşleştirme bardaklarıdır. Çocukların seveceği, Büyük harf küçük harf eşleştirme bardakları nasıl yapılır? sorusunu www.elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur sizler için yaptı. Oyunun düzeneğini, evde bir kaç bardak kağıt ve renkli bir karton ile evde kolayca hazırlayabilirisiniz. A4 boyutunda kesilmiş bir kartonun üzerine bardaklarla sığdığı kadar yuvarlaklar çizin. Seçtiğiniz büyük harfleri kartona çizdiğiniz dairelerin içine yazın. Diğer yanda ayırdığınız kağıt bardakların altına yazdığınız harflerin küçük şekillerini yazın ve çocuğunuza harfleri eşleştirmesini isteyin. Her defasında 6 ila 8 harften oluşan düzenekler hazırlayın. Bu etkinlikle çocuğunuzun hem okuma hem yazma kabiliyetini yükselteceğiniz gibi aynı anda

Çocuğum yemek yemiyor biliyorum aç diyen anneler dikkat!

Çocuğunun yemek yemediğinden şikayet eden bir danışamın bana gönderdiği mesajda adeta yardım çığlığı atıyordu. Çocuğu yemekleri özellikle de kahvaltı sırasında kusuyor, öğürüyordu. Diğer öğünlerde de yemek yemiyordu. Çocuğun yemek yememesi anneyi öyle yıpratmıştı ki aile ilişkilerinin bozulduğunu, eşiyle sorunlar yaşadığını anlatıp. kendisinin bile terapiye ihtiyacı olduğunu yazmıştı. Mesajındaki bir cümlede ise 'Çok az yiyor biliyorum aç ama yemiyor. Doyamaz bu kadar yiyecekle!' diyordu. 'Yedi ama çok az. Çocuğum kesin aç' fikri her annenin aklının bir köşesinde durur, içini kemirir kemirir! Öğünden kalanları yedirmek için peşinde koşarız. Olmadı lezzetiyle başını döndürecek şeyler pişiririzi mesela bir tabak patates kızartması. 'Aman yesin de ne yerse yesin yeterki kaynı doysun' der eline iki bisküvi, biraz çikolata olmadı bir bardak meyve suyu veririz. Çocuğumuz bunlardan birini yerse kendimizi mutlu hisseder bir sonraki öğüne kadar sakinliğimizi koruruz. Çün

Çalışan annenin talebidir: Ücretli doğum izni uzatılsın!

Çalışan annenin resmini çiz deseler tam da böyle bir şey çizerdim. Bebeği daha 2.5 aylıkken çalışmaya dönmüş, 1.5 yaşına gelene kadar homeoffice düzeniyle tam zamanlı çalışmış, sonra her hastalıkta, kar tatilinde evde çalışmış, maymun gibi çocuğunu yakasında taşımış çalışan bir anne olarak başka bir resim aklıma gelmezdi heralde. Bu resimdeki anne 27 yaşında Melody Blackwell ve ABD'de bir klinikte çalışıyor. 13 Aralık'ta bu fotoğrafını Facebook'ta paylaştıktan sonra bir günde 700 kezden fazla paylaşılarak tanınır hale geldi. Melody kızı Nora-Jo'yu doğurduktan 3 ay sonra izni bittiği için işe dönmek zorunda kalan milyonlarca çalışan kadından sadece biri. Haftada 1 gün ofise gitmek zorunda olan Melody, haftanın 4 günü de evden çalışıyordu. Ofis günlerinde de kızını yanında götürüyor. İlk bakışta bir çoğumuz için evden çalışma büyük bir nimet gibi geliyor kulağa değil mi? Hele ki çocuğunu ofise götürebilmek çalışan annelerin hemen hemen hepsi için 'imkansız&#

Çocuğumu okula göndermezsen ne olur?

2019-2020 döneminde çocuğunuzu okula göndermezseniz ne olur? Koronavirüs nedeniyle çocuğunu okula göndermek istemeyen aileler için idari para cezasından çocuğun velayetinin alınmasına varan yasal düzenlemeler var. Özellikle birinci sınıfa başlayacak olan 72 ay ve üstü yaş grubunda çocukları olanlar MEB'den ara bir düzenleme bekliyor.  Çocuğumu okula göndermek istemiyorum diyen aileleri bekleyenlerin detayları ve yapılabilecek bir kaç öneriyi sizler için kaleme aldım. 2019-2020 öğretim yılı veliler için verilmesi gereken kararlar nedeniyle geçmişe oranla çok daha zorlu bir yıl olacak. Özellikle de 72 ay ve üstü yaş grubunda çocuğu olan veliler için. Çocukları birinci sınıfa zorunlu olarak başlayacak olan veliler aylardır 'Çocuğumu okula göndermek istemiyorum, çocuğumu okula göndermezsen ne olur?' sorularına yanıt bulmak için MEB'den açıklama bekliyor. İlkokul birinci sınıfa başlaması zorunlu yaş grubundaki çocukların aileleri Koronavirüs salgının halen etkisini sürdürdü