Erkek yazarların kitaplarını ters çevirdiler sonuç şoke edici oldu!

Bir kitapçıya girseniz ve raflardaki kitapların yüzde 70'inin ters çevrili olduğunu görseniz ne düşünürdünüz? İnsanın başına hiç gelmeyince böyle bir kitapçı rafının hayal etmek de zor oluyor değil mi? İşinizi kolaylaştırayım! Raf tam olarak aşağıdaki gibi görünüyor.Bunu ABD'deki Loganberry Books adlı bir kitapevi yaptı. Amaçları ise erkek ve kadın yazarların sayıları üzerinden gerçek hayattaki cinsiyet eşitsizliğini gözler önüne sermekti. Başarılı da oldular. Küçük bir kitapevinde başlayan bu hareket kısa sürede bir akıma dönüşüp yayılmaya başladı.

Loganberry Books'un kurucusu ve sahibi Harriet Logan 20 yıldan uzun zamandır kitap satıyor ve her yıl Mart ayında kitapçıdaki kadın yazarların kitaplarını öne çıkarmak için çalışmalar yaptığını söylüyor. Ancak Logan'ın yıllardır sürdürdüğü hiç bir çalışma bu yılki gibi etki uyandırmadı. Bu yıl için farklı bir şey yapmak istediğini söyleyen Logan, "Sadece kadınların iyi eserlerini değil, aynı zamanda sektördeki eşitsizliği de öne çıkaracak bir şey yapmak istedik. Kadın yazarları satışa sunmaya çalışan biri olarak, yaptığım şeyin etkisi şok edici oldu” dedi.Peki Logan'ın bu protestosu müşteriler tarafından nasıl karşılandı dersiniz! Tam bir şok yaşadılar. Logan'ın anlattıklarına göre bir çok insan raflara uzun uzun baktı ve kafa salladı. Ardından da kadın yazarların kitaplarından bir şeyler seçtiler.

Logan'a göre yayınevleri arasında da cinsiyet ayrımcılığı var. Logan'a göre kendi kitapçevindeki eserlerin sadece yüzde 37'si kadınlar tarafından kaleme alınmış durumda.

Logan bu eylemin yapmak istediklerini ise şöyle özetliyor:


"İnsanların şunu düşünmelerini istiyorum: Cinsiyet farkı gerçekten bu kadar eşitsiz mi ve neden böyle? Benim kişisel kütüphanem nasıl görünüyor? Bu dengesizliği değiştirmek için neler yapılabilir? Ve sonra, adını bilseniz de bilmeseniz de gidip bir kadın yazarın kitabını alın ve okumayı deneyin."

0 yorum