Çocuğunuzun çizdiği resimler gizli mesajlarla dolu

Çocuklar aile içindeki duygularını en iyi oynadıkları oyunlarda ve çizdikleri resimlerde gösteriyorlar. Yani siz siz olun çocuğunuzun çizdiği resimleri ortalığı dağıtıyor diye toplayıp bir kenara koymayın, daha da da önemlisi sakın çöpe atmayın.zİster 3 yaşında bir ufaklık olsun, ister 7 yaşında bir okul çocuğu… İster renkli kalemlerle karalamalar yapsın isterse hayranlık bırakan bir görüntüyü resmetsin. Resimlerin detaylarında çocuğunuzun içinde kopan fırtınalar yattığını hep hatırlayın! Eğer çocuklarınızın resimlerinde sürekli aşağıdaki detayları görüyorsanız dikkatli olun ve bir uzmana danışın.

- 7-8 yaşındaki bir çocuk 3-4 yaşındaki bir çocuğun seviyesindeki gibi karalamalar yapıyorsa çocuğunuzun nörolojik problemleri olabilir.

- Çocuklarınızın yaşına uygun çizimler yapamıyorsa bu durum dikkat etsikliğini ortaya koyar.

- 6 yaşındaki çocukların çizdiği resimlerde eller ve ayaklar eksikse bu da dikkat eksikliğinin bir diğer göstergesi olabilir. El ve ayakların olmaması çocuğun iletişim sorunu olduğuna da işaret ediyor olabilir.

- Resimlerde çiçek figürlerinin sık sık kullanılması çocuğunuzun duygusal bir kişiliği olduğunu gösterir.

- Ebeveynlerden birinin büyük diğerinin küçük çizilmesi çocuğun küçük çizdiği ebeveyniyle az zaman geçirdiğini, büyük çizdiği ebeveyniyle daha yakın ilişki içinde olduğunun dışa vurumudur. Unutmayın! çocuklar anne ve babalarını boyutlarına göre değil, hayatlarındaki yerlerine göre çizerler.

- Resimlerde çok sayıda araba olması çocuğunuzun hareketli bir kişiliğe sahip olduğunun sinyalidir. Erkek çocuklarının çokça araba çizmesinin nedeni de budur. Araçlara ilgi gösteren çocuklarda mekanik becerisi yüksek çocuklardır.

- Ev, aile gibi figürlerde ‘kırmızı’ rengin baskın bir şekilde kullanılması çocuğunuzun içindeki kızgınlığın, öfkenin bir işaretidir.

- Uzun boylu, gözü büyük türde canlılar çizen çocuklar ise korku hissini yoğun olarak yaşıyor olabilirler. Bu durum sıklıkla korku figürlerinin olduğu bilgisayar oyunu ve çizgi filmler izleyen çocuklarda görülebilir. Bu tip çocukların gece uykularında da sorunlar yaşanabilir.

- Resimlerinde anne ve babasını ele ele çizen çocuklar aile içinde mutlu olan çocuklardır.

- Resimlerde ay, yıldız, güneş gibi gök cisimlerini fazlaca kullanan 5-6 yaş grubundaki çocuklar üstün zekalı olabilir.

0 yorum