Astım krizlerinin nedeni televizyon olabilir!

Astım ataklarındaki artışın nedeni evinizdeki televizyon olabilir? İlk bakışta bağlantısı yokmuş gibi gelebilir ancak yapılan araştırmalar uzun saatler televizyon izleyen çocuklarda astım krizlerinde artış olduğunu ortaya koyuyor. İngiltere Glasgow Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonucuna göre çocuklarda hareketsiz yaşam akciğer gelişimini engelliyor. Akciğer gelişimi yetersiz çocukların astım ve alerjik hastalıklara yakalanma oranları diğerlerine göre daha yüksek. Genç ve çocuklarda televizyon izleme süresinin astım gelişimiyle ilişkili olup olmadığını araştıran bilim adamları, günde 2 saat televizyon izleyen çocukların % 6'sında, astım yaşayacaklarını gösteren sonuçlar elde ettiler. Günde 2 saatten fazla izleyen televizyon çocuklarda ise neredeyse iki kat fazla astım geliştiği ortaya çıktı.

ÇOCUKLARINIZ TELEVİZYON İZLERKEN NE YİYOR?


Bu araştırmanın ikinci ayağı ise çocukların televizyon izlerken ne yedikleriyle alakalı. Ekran karşısında uzun saatler geçiren çocukların yedikleri paketli, abur cubur niteliğindeki ürünler ise astık ve alerjik reaksiyonları hızlandırıyor.

ASTIM VE OBEZİTE ÇAĞIN HASTALIĞI

Çocuk Alerji, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay'ın uyarıları hayati öneme sahip. Akçay'a göre obezite ve astım birbirini tetikleyen iki bela. Hareketsiz bir yaşam obezite, obeziteli bir yaşamise astım sıklığı demek. Aynı zamanda fazla kilolu çocuklarda astım astım tedavisi de başarısızlıkla sonuçlanıyor.

ALERJİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİ

Akçay alerjik hastalıkların tedavisiyle ilgili de şunları söylüyor:

“Alerjik hastalıklarda aşı tedavisi çok etkilidir. Astımlı veya alerjik nezleli çocuklarda alerjiye karşı tolerans oluşturmak için kullanılır. Aşı tedavisi ilaç gereksinimini azaltır veya ortadan kaldırır, yeni alerjilerin gelişmesini önler ve hayat kalitesini artırmaktadır. Çocuklarda aşının etkisi yetişkinlere göre çok daha fazladır. Çünkü çocuklarda immun sistem değişim içindedir."

0 yorum