Kolik nedir yenidoğan annesinin korkulu rüyası!


Bebeğim her gün aynı saatlerde huzursuzlanıyor, ağlıyor diyorsanız bebeğinizde kolik olabilir!

Yeni anne olan bir arkadaşım geçenlerde beni aradı.

Lafı uzatmadan doğrudan konuya girdi: Bebeğimde kolik var! Sabah akşam ağlıyor ne yapacağım?

3 ay kolik sancılarıyla boğuşmuş bir anne olarak aynı sıkıntıları yaşayan diğer anneler için 'Kolik nedir, nasıl başedilir?' yazısı kaleme almanın faydalı olabileceğini düşündüm.

Kural 1: Sakin olun!

Bebeğiniz kolikle mücadeleyi kazanacak. 3 ila 6 ay içinde kolik sıkıntıları ortadan kalkacak. Lohusalığın üzerine bir de kolik krizleri eklenince sakin durmanın zor olduğunu biliyorum ama siz yine de en krizli anlarda sakin durup bebeğinizin kendini güvende hissetmesine yardımcı olun.

Kural 2: Bu sizin suçunuz değil

Bebeğiniz her ağladığında yada huzursuzlandığınızda bir şeyleri yanlış yaptığınızı düşünerek kendinizi suçlamayın. Kolik sancıları bir tek sizin bebeğinizde yok. Her 3 bebekten biri aynı sıkıntıları yaşıyor. Bebeğinizi ziyarete gelenlerin üzerinizde yaratmaya çalıştığı baskıları da dikkate almayın. Kural 1'i her zaman hatırlayın!

Kural 3: Kolik bir hastalık değildir

Bebeğinizin başka bir rahatsızlığı olmadığından eminseniz sürekli endişe etmenize gerek yok. Kolik tam olarak nedeni bilinmese de bir hastalık değildir. Bebeğinizin dünyaya, beslenme düzenine alışması için geçirmesi gereken zorlu bir süreçlerden biridir ve baş etmeyi başaracaktır.

Kural 4: İlaçlardan uzak durun  

Her kolik krizi sonrası doktora koşup mucize ilaçlar aramayın. Kolik sancıları için doktorların önerebileceği bir kaç bitkisel ilaçtan başka yapabilecekleri bir şey yok. O yüzden çevrenizde iyi gelir diye size önerecekleri ilaç ve bitkisel ürünlerden uzak durun.

Kural 5: Bebeği sussun diye sallamayın!

Yapılan araştırmalara göre kolikli bebeklerin anne ve babalarının depresyona yatkınlığı diğer anne babalara oranla daha yüksek. Stres altındaki anne ve babaların, bebeklerinde de 'Sarsılmış Bebek Sendromu' görülme oranı da aynı oranda artıyor. Yani bebeğiniz sussun diye onu sürekli sallamayın, zıplatıp hoplatmayın. Bebeklerin fazla şekilde sallanması boyun kırıkları, kafa içi kanamalar, beyin hasarı ve ölüme kadar varan ağır tabloyla sonuçlanabilir.

Kural 6: Yediklerinize dikkat edin! 

'Sen süt veriyorsun, her şeyi yemen lazım. Çok yemen lazım. Hep yemen lazım' diyenleri dikkate almayın. Kolik sancılarının şiddetini annelerin yediklerinin de etkilediğini unutmayın. Gaz yapıcı, fazlasıyla şeker içeren, asidik yiyeceklerden uzak durun. Unutmayın! Siz ne yerseniz, bebeğiniz de onu yer!

Kural 7: Kural 1'i asla unutmayın!

Her hal ve durumda sakin kalmayı unutmayın. Size ne iyi geliyorsa bebeğinize de o iyi gelecektir. Önce siz kendinize iyi gelen şeyleri bulun sonra çocuğunuzu da bu sürece dahil edin.

KOLİKLE MÜCADELEDE BİRKAÇ PRATİK ÖNERİ

Kolik sıkıntısı yaşayan bebeğinizi gün içinde farklı pozisyonlarda yatırmaya çalışın. Böylece bebeğinizin iç organlarının farklı şekilde çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ilık banyolar bebeğinizin sakinleşmesi için en iyi yöntemlerdir. Uygun ortam sıcaklıkları sağlandığında bebeğinizi sık sık yıkamanızda da bir sorun yok. Üşütürüm, hasta olur diye korkmayın!

Bebeğinize sık sık masaj yapın. Özellikle karnına 'saat yönünün tersine' hafif masajlar yaparak kolik sancılarının şiddetini azaltabilirsiniz.

0 yorum