Deney örnekleri okul öncesi etkinliği yağmur nasıl yağar?


Deney örnekleri okul öncesi etkinliği mi arıyorsunuz işte sizin için biçilmiş bir kaftan. Hele ki bahar ayları yaklaşırken, 'yağmur nasıl yağar anne?' sorusu kapıdayken tez elden yağmur nasıl yağar deney örnekleri ile öğrenmek lazım. 'Denizlerdeki sular buharlaşır ve yükselir. Bulutları oluşturur. Bulutlar da soğuk havayla karşılaşınca yağmur yağar.' Anlatması bu kadar kolay ancak bu durumu anlamlandırmak çocuklar için o kadar da kolay değil. Hele ki okul öncesi gibi soyut düşünme yetisi henüz dönemdeki çocuklar için durumu somutlaştırmak şart. Haydi kolları sıvayıp mutfağı laboratuvara çevirme vakti. Gözünüz korkmasın birkaç basit malzemeyle siz de mutfağınızda yağmur yağdırabilirisiniz.

YAĞMUR NASIL YAĞAR DENEY ÖRNEĞİMİZ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER 

Deney örnekleri okul öncesi etkinliği yağmur nasıl yağar.


Öncelikle yağmur nasıl yağar deneyi için ihtiyacınız olanları önceden temin edin. İşte listemizdekiler;
- Büyük bir cam kase
- Küçük bir cam kase
- Streç film
- Mavi gıda boyası,
- Tuz
- Sıcak su ve kaşık

Şimdi sıra yağmur nasıl yağar deneyini yapmaya başlamakta. Ancak uyarmak isterim. Kaynar su kullanılarak yapılan bu deneyde çocuklarınızın güvende olduğundan emin olun. Tatsız kazalar olmasın. Kaynatılan suyu büyük kasenin içine 5 santimetre yüksekliğinde olacak kadar doldurun. Daha sonra suyun içine tuzu atıp bir kaşıkla karıştırın. Arndından bir kaç damla gıda boyasını suya damlatın.İşte deniziniz hazır. Sonra küçük kaseyi büyük kasenin ortasına yerleştirin. Aman dikkat! Küçük kaseye deniz suyu kaçmasın. Elleri de sakın yakmayın! Daha sonra büyük kasenin üstünü streç film ile iyice kapatın. Sonrasında çocuğunuzun streç filmin tam ortasından bastırmasını isteyin. Denizinizdeki sular zamanla buharlaşmaya streç filmin altında damlacıklar oluşturmaya başlayacak. Yani bulutlarınız yağmura hazır hale gelecek. 20-25 dakika sonra streç filmi açın ve küçük kaseyi dışarı çıkarın. Altını kuru bir bezle silin. Küçük kasede birikenler sulara bakın. İşte yağmuru yağdırdınız.

YAĞMUR YAĞDI PEKİ YA SONRA?

Kasenin içindeki sular sizin yağmurunuz ancak çocuklarınız için keşfedecekler bununla da sınırlı değil. Onlara küçük kasedeki suyla ilgili bazı sorular sorarak sorgulamaya kabiliyetlerini geliştirebilirsiniz. Mesela suyun rengi ne? Beyaz mı mavi mi? Peki ya tadı? Tuzlu mu değil mi? Kasenin içine döktüğümüz tuz ve boya nereye gitti?

Yanıtları bilmiyorsanız haydi anne babalar yanıtları araştırmaya ne dersiniz?

Yağmur nasıl yağar?

0 yorum