Çocuğuma 'seçimleri' nasıl anlatırım?


Çocuklar evde yetişkinlerle zaman geçirdikçe günlük hayata dair kavramları çok daha erken duyar oldular. Biz yaz aylarını 'anne darbe ne demek?' sorusuyla geçirdik. Şimdi sırada referandum ve seçim var! Ara ara da ne yazık ki 'terör-bomba' soruları oluyor.

Tabi yalnız değiliz!

Dünyanın öbür ucunda hem de tüm dünyanın yakından izlediği bir seçimi atlatarak Donald Trump'ı başkan koltuğuna oturttan ABD var mesala! Seçim sonucu olaylı çıkınca tüm eğitimciler kağıdı kalemi almış 'Çocuğuma seçimleri nasıl anlatırım?' sorusuna bir kitapla yanıt bulmuşlar. Kitabın adı The Pumpkin And The Pantsuit yani Balkabağı ve Takım Elbise. Kitabın kapağını durumu daha net anlamamıza yardımcı olabilir. İşte Balkabağı ve Takım Elbise kitabının kapağı...

Balkabağı ve Takım Elbise adlı kitabın kapağı


Kitabın amacı çocuklara seçimleri onların anlayacağı türden basit bir dille anlatabilmek. Kitabın yayıncısı Francisco Reklam Ajansı Yaratıcı Yönetmenlerinden Jamie Barrett, kitaba ilişkin şunları söylüyor.

"Birincisi, Donald Trump'ın düşünülemez olduğunu gördüğümüz bir süreçte ülkemizin başkanı olmasına tanık olduk. İkincisi, Van Jones'un (CNN International Yorumcusu ve Yazar) 'Bu seçimi çocuklarım için nasıl açıklayacağım?' Sorusunun sorduğu soru, bunun iyi bir soru olduğunu düşündük ve bir cevap bulmaya çalıştım."


Kitabın kapağındaki "Gerçek hikayeye dayanıyor" ifadesi ise dikkatlerden kaçmıyor. Anlatının 2016 başkanlık seçimleriyle nasıl ilgili olduğunu görmek zor değil. Kitap, "Çok kısa bir süre önce çok uzak olmayan bir ülkede, bir Balkabağı ve Takım Elbise yaşıyordu" diyerek başlıyor. Balkabağı ve Takım Elbise'nin her biri aynı, parlak bir rüyaya sahipti. İkisi de büyük bir beyaz evde yaşamak istediler."

0 yorum