Bebeğimi emziremezsem ne olur? Anneye zararı var mıdır?


Doktorlara sorarsanız bebeğin annesini emmemesinin bağışıklık sisteminin zayıf kalmasından, beslenme yetersizliklerine; sarılıktan bir çok hastalığa davetiye çıkarmasına kadar pek çok sorunun habercisi.

Peki ya ruhsal açıdan bebeğimize neler oluyor? Bu sorunun yanıtı Spiritüel Yaşam Uzmanı Gülden Üner veriyor.

Üner işin vahametini tek cümleyle özetliyor: Emzirmeyi engellemek bebeği yaralar!

Üner, şöyle devam ediyor...

"Bir bebeğin annesi ile kurduğu bağ, kişinin kendini yaşamda güvende hissetmesi, yaşamla duygusal ve ruhsal bağının güçlü ya da güçsüz olmasında belirleyicidir. Çocuğun, anne-bebek arasındaki güvenli ve dengeli bir bağlanma yaşanmaması çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde de güvensiz bir arayış içinde olmasına yol açar.

DEPRESYON, PANİK ATAK VE DİĞERLERİ...

Bugün depresyon, panik atak, kaygı gibi psikolojik sorunların birçoğunun temelinde anne ile güvenli bir şekilde bağ kurulamamış olmasının izlerini görürüz.

BEBEK KENDİNİ ANNEDEN AYRI DÜŞÜNEMEZ


Anne ve çocuk arasında güvenli bağın kurulabilmesi için ilk iki yıl yani akılcı, mantıklı düşünme süreçlerinin başladığı, korteksin gelişmeye başladığı döneme kadar annenin bebeğin yanında olması, fiziksel ve ruhsal olarak ondan uzak kalmaması önemlidir. Bebek bu dönemde kendi bedeninin annesinden ayrı olduğunu düşünemez, kendini annesi ile bütün olarak görür. Dolayısıyla bu dönem boyunca ihtiyacı olduğu her an anneyi yanında hissetmesi ruhsal bağ ve denge açısından önemlidir.

BEBEĞİNİ ENZİREMEYENLER NE YAPMALI?

Fiziki nedenlerle bebeğini emziremeyen annelere de Gülden Üner'in pratik önerileri var:

"Fiziki bir engel olmadığı takdirde annenin emzirme işlemine devam etmesi gerekir. Emzirmeye engel teşkil edecek durumlarda ise annenin bebeğini biberonla beslerken, onu göğsüne alması ve aynı ilgi ve sevgiyle sütü vermesi gerekir.

Çünkü bebekler aslında ilk dönemlerde karınları acıktığı için değil, midedeki o açlık hissinin yarattığı gerilim ve kaygıyla ağlayarak annesine sarılmak ister. Bebek annesinin göğsünde sevgi enerjisini alır ve kendini güvende hisseder. Bunun dışında anne ile çocuk arasındaki bağı koparmaya yönelik psikolojik baskı yaparak emzirmeyi engelleyecek durumlar yaratmak ise çocuğun ruhsal sağlığını yaşamının tüm alanlarında dengesizlik yaşayacak boyutlarda negatif etkiler. Bu durumun anneden çok bebeğe zararı vardır."

0 yorum