Sanal çocuk oyunlarında yetişkinlerin bile göremediği tehlike!


İnternetteki ücretsiz oyunları oynayan çocuklar oynamayanlara oranla yüzde 50 daha fazla şeker tüketiyor.

İlk bakışta bağlantısız gibi görünüyor ama araştırmalar nedenini buldu.

"Bu tarz oyunlar çocukları teşvik eden gizli reklamlarla dolu!"

Dahası da var!

Hollanda'daki Radboud Üniversitesi çalışanları bu tarz oyunlara ev sahipliği yapan "renkli" internet sitelerinin fast food şirketleri ile bağlantılı olabileceği görüşünde. Araştırma ekibinden Dr Frans Folkvord'a göre, bu oyunları oynayan çocuklar ya anne babalarını ikna ederek bu besinlere ulaşıyor ya da gizlice abur cubur tüketiyor.

YETİŞKİNLER GÖREMİYOR!

Uzmanlar internetteki oyunlarda yer alan gizli mesajların çoğu zaman yetişkinler tarafından görülemediğinin altını çiziyor.

Peki bu yöntem nasıl işliyor?

TV ve gazetelerde bu tarz mesajlar içeren materyalin kullanılması yasak ancak aynı yasak online dünyada henüz yeni yeni tartışılıyor. Bu tarz oyunları oynayan çocuklar oyunu kazanmaya odaklandığı sırada reklam mesajı çoktan zihinlere kazınmış oluyor.

International Business School in London'dan Profesör Agnes Nairn'e göre, çocuklarının zihni oyuna ve kazanmaya odaklandığı için savunmasız kalıyor. Bu oyunlar üzerinden reklam yapan pek çok firmanın nöröbilimciler ile çalıştığının altını çizen Nairn, firmaların bu tarz gizli reklamlar için oldukça kabarık bütçelerinin olduğunu belirtiyor.

0 yorum