Nezle kadar bile itibar görmeyen alerjiyi küçümsemeyin!


Bazen "Çocuğumun alerjisi var" dediğinizde soğuk algınlığı kadar bile itibar göremezsiniz. Hatta alerjisi olmasına karşın bazı besinleri çocuğunuza vermek için ısrar eden, "Yesin ki bünyesi alışsın" diye abartanlar bile olur.

Oysa ki besin alerjisi bir çocuğu ölüme bile götürebilir!Başlarda kaşıntı, deride kızarıklık gibi basit reaksiyonlar gösteren besin alerjileri, kusma ve ishal gibi ağır tablolara doğru ilerleyebilir. Öyle ki bu hayati risk taşıyan tablo yalnızca anne sütüyle beslenen bebeklerde bile görülebilir.

YALNIZCA TEMASLA BİLE ÖLÜM GETİREBİLİR!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Süha Ünüvar ise besin alerjileriyle ilgili aileleri şöyle uyarıyor:

"Alerjiler yaşamsal tehlikeler doğurabilir. Tıp dünyasında anaflaksi olarak adlandırılan bu durum, gereken zamanda girişim yapılmaması sonucunda ölümlere neden olabilir. Çok sık karşılaşılmamakla birlikte, alerjen maddenin yalnızca teması dahi ölümle sonuçlanabilir.”

YÜKSEK ALERJİ RİSKİ OLAN BESİNLER NELER? 

Çocuklarda besin alerjisine neden olan yiyeceklerin başında fıstık, fındık, ceviz gibi kuruyemişler geliyor. Kuruyemişlerin yanında süt, yumurta, balık, baharatlar, çikolata, kakao, ıstakoz, çilek, mandalina, domates, mayalar da riski artırır. Ayrıca sitrik asit, azo boyaları, benzoik asit gibi maddeler içeren yiyecek ve içeceklere de dikkat edilmesi gerekiyor.

BU BEBEKLERDE RİSK DAHA YÜKSEK

Besin alerjilerinin ana nedeni, çocukların genetik alerjik özelliği taşımaları. Anne, baba ya da kardeşlerinde bronşiyal astım, atopik dermatit, alerjik rinit veya besin alerjisi gibi sorunlar görülen bebekler, besin alerjisi bakımından yüksek risk grubunda.

ÇOCUĞUMDA BESİN ALERJİSİ VAR MI NASIL ANLARIM?

Besin alerjisi hafiften ağıra doğru bir ilerleme gösteriyor. Sebebi anlaşılamayan kusmalar ve kabızlık temel belirtiler olarak değerlendiriliyor. Belirti olarak kaşıntı, vücutta kızarıklık, deri kabarıklıkları, dudak, gözler, kulaklar ve eklemlerde şişkinlikler, yüksek ateş, nefes borusunun daralması sonucu ortaya çıkan yutkunma zorluğu, daralma ilerlerse boğulma hissi, tansiyon düşmesi, baygınlık ve şok geçirme de görülebiliyor. Ayrıca bebeklerde yaşanabilen 3 haftadan uzun süren şiddetli gaz sancısı da besin alerjisini işaret edebiliyor.

0 yorum