Kreşle anaokulu arasındaki farkı biliyor musunuz?

0-3 yaş arasındaki çocuğunu yuvaya göndermeyi düşünen anne babalar aman dikkat!

Aslında bugün kreşe alışmakta zorluk çeken çocuklarla ilgili neler yapabileceğimize ilişkin bir yazı hazırlamıştım. Ancak kızımızın gittiği kreşin sosyal medya hesabından paylaşılan bir iletiyi görünce fikir değiştirdim.

2 yıldır çocuğu kreşe giden bir anne olarak okuduğum yazıdaki detaylara şaşırdım.  Yazıda ‘anaokulu’ ile ‘yuva yani kreş’ arasındaki kritik bir farka dikkat çekiyordu.

İlk bakışta aynı gibi görünün bu okulların arasında büyük bir fark varmış meğer de haberim yokmuş.


Şöyle ki;

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan anaokulları sadece 3-6 yaş arasındaki çocuklara eğitim verebiliyormuş. Bir kurumun 0-6 yaş grubundaki çocukları kabul edebilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bir kreş yani yuva statüsünde olması gerekiyormuş.

Peki tüm okullar bu kurala uygun mu eğitim veriyor?

Ne yazık ki hayır!

Yazının devamında hukuken ‘anaokulu’ stütüsünde olan okulların yasak olmasına karşın 3 yaşının altındaki çocukları da kabul ettikleri uyarısında bulunuyordu.

Tabi bu farkı bilmeyen veliler -ki ben de bilmiyordum öğrendim- okulla ilgili bir sorun yaşadıklarında ya da çocuklarının başına bir kaza geldiğinde hukuken hiçbir haklarını kullanamıyorlar. Hatta çocuklarının resmi olarak kaydı yapılmadığı için o okula gittiğini kanıtlamak bile çok zor oluyor.

Öyle ki bu okulların ‘sadece oyun grupları’ için bile 0-3 yaş arasındaki çocukları kabul etmelerine izin verilmiyor.

Yani siz siz olun kapısında MEB ibaresini gördüğümüz anaokullarına kabul etseler dahi 3 yaşının altındaki çocuklarınızı göndermeyin. Çevrenizde kaçak yoldan küçük çocukları kabul eden anaokullu varsa mutlaka şikayette bulunun.

0 yorum