Burçlara göre çocuk beslenmesi

İtiraf ediyorum!

Kitaplığımda uzun süredir bulunan Ender Saraç'ın 'Çocuğunu doğru besle' kitabına 'Yemek tarifi kitabı' muamelesi yaptığım için utanıyorum!!!

Oysa ki kitabın ilk bölümlerinde çocuk beslenmesine ilişkin bir kenara not edilmesi gereken çok değerli bilgiler varmış.

Özellikle de 'Burçlara göre çocuk beslenmesi' bölümü. Öyle astroloji delisi değilim. Ama yemek seçen, yeni bir lezzeti denemeyi bile reddeden bir çocuğunuz varsa son çare deneyin derim.

Sonuçta çocuğunuz yemek yemeye bilir ama en azından siz daha rahat olabilirsiniz. Çocuğu İkizler olan bir anne olarak söylüyorum, bizim kız hala yemek seçiyor ama ben direnmeyi bıraktım. Artık hayat daha kolay!!!

İşte burçlara göre çocuk beslenmesinin detayları...

KOÇ BURCU ÇOCUĞU

Koç burcu çocuğu genelde aceleci olabilir. Yemeğe hemen hızla dalmak isteyebilir. Büyük bir heves ve iştahla başlayabilir ama sıkılıp hemen başka bir yemek görürse onu da yemek isteyebilir. Koç burcu çocuklarının kas yapmaları için bol protein almalarında fayda var. Hastalandıklarında hemen ateşleri çıkabilir. Özellikle yazın kolay terleyebilirler. Bu nedende yazın koç burcu çocukları için aşırı acı ve sıcak yemekler doğru olmayabilir. Dondurma isteyebilirler. Kaliteli sütten, az şekerli ve bol meyveli ise bırakın yesinler. Asit üretmeye, sivilceye meyilli olduğu için aşırı acı, kızartma ve ağır yağları fazla vermemek lazım. Bahar aylarında baş ağrılarını tetikleyecek gıdalardan uzak dursalar iyi olur.

BOĞA BURCU ÇOCUĞU

İşte size doğuştan gurme bir çocuk. Boğa burcunun kilit organı boyun ve üst kısımlarına, dile kadar gider. Bir boğa burcu çocuğunun dildeki tat reseptörleri diğer 11 burca göre daha gelişmiştir ve lezzet onlar için çok önemlidir. Lezzetsiz olan yemekleri yemez veya ancak zorla yerler, genelde iştahlıdırlar. Ama sabah ayılmaları ve kendilerine gelmeleri süre ister. Sabah kalkar kalkmaz hemen bir şey yemekten nefret ederler. Biraz zaman geçince acıkmaya başlarlar. Güzel ve lezzetli sofraları çok severler. Boğa çocuklarına çok tuz vermeyin. Ödem eğilimi yüksektir. Erken yaşlarda troid ve şeker konusunda uyanık olun. Fazla tatlı ve hamur işi, ki boğa burcu bu tatları çok sever, onları şişman birer çocuk yapabilir. Tuzlu cipsler ise onlar için en kötü yiyeceklerdendir. Bir boğa çocuğuna söylenebilecek en kötü söz, “hadi bir an önce ye, kalk artık” lafıdır. Çünkü rahat rahat ve acele etmeden yemek yemeyi severler. Boğa çocuklarını obez olmamaları için mutlaka spora yönlendirin.

İKİZLER BURCU ÇOCUĞU

Neşeli, zeki, hareketli olan ikizler çocuğu genelde çocuk yaşlarda zayıf, çelimsiz, değişken iştahlı olabilir. Uzun süren ve sürekli oturulan sofralar onlar onlara işkence gibi gelebilir. Genelde çabuk fikir değiştiren ve kıpır kıpır olan ikizler çocuğu yağı kolay yakar ve kolay kolay kilo almaz. Ama sürekli, düzenli yemek yemekten kolay sıkılabilecekleri için uğraşmak yerine fast food veya hızlı yenilen hazır yemeklere yönelebilirler. İkizler çocuğunu düzenli beslemeye çalışmalı ve abur cuburdan uzak tutmalısınız. İkizler çocuğu basık, karanlık ve havasız yerlerde yemek yememelidir. Ferah ve havadar ortamları severler. Kış aylarında bol zencefil, papatya, ıhlamur içmek onlar için iyidir.

YENGEÇ BURCU ÇOCUĞU

Bir yengeç çocuğu için iyi beslenmek, hatta beslemek önemlidir. “Hadi gel beraber yemek yiyelim, bana da yedirsene” gibi sözler yengeci yemek yeme konusunda motive edebilir. Duygusal olan bu çocuklar kolay küsüp içlerine atabilirler. Özellikle stres altındayken ve küsüp incindikleri zaman yemek yiyerek kendilerini rahatlatmak isteyebilirler. Hamur işlerine düşkün olabilirler ancak hamur işleri onlara kilo aldırabilir. Yoğurt, süt ürünleri, ayran, cacık onlar için çok faydalıdır. Yengeç, su grubu burcudur ve bu burçtaki çocuklar mutlaka bol bol su içmelidir. Sulu olan marul, salatalık, lahana, tuzsuz taze peynirler onlar için iyidir. Midesini kolay üşütebilir, kolay kusabilirler. Aşırı asidik gıdalar hassas organları olan midelerini rahatsız edeceği için onlara uygun değildir.

ASLAN BURCU ÇOCUĞU
İşte size bir kral veya kraliçe! Sofrada yemeğin kendisinden çok gösterişli, süslü tabaklar, özellikle parlak renkli şık oyuncaklar olmalıdır. Ağız tadına ve lezzete boğalar gibi düşkündürler. Anneler aslan burcu çocuğuna sevdikleri güzel bir oyuncak ve sofra ile yemeyecekleri yemekleri bile yedirebilirler. Aslan burcu çocuğu fiziğine ve gösterişine önem verdiği için kilo almak istemez. Ama rahatına düşkün olduğu için spor yapmazsa kolay kilo alabilir. Aslan burcu da bol protein almalıdır. Özellikle yazın aşırı sıcak ve kuru gıdalardan ziyade sulu, serinletici gıdalar yenilmelidir. Turuncu, sarı renkli sebze ve meyveler onlara iyi gelir. D vitamini kış aylarında aslan burcu çocuklarında eksik kalmamalıdır.

BAŞAK BURCU ÇOCUĞU

Daha çocuk yaştan titiz, detaycı olan başak burcu çocuğunun bağırsakları hassastır. Gaz, kabızlık yaygın görülebilir. Yemeklerin detayları ile ilgili çok soru sorabilir ve çok yemek seçebilirler, zor beğenirler. İkizler çocuğu gibi başak çocukları da küçük yaşlarda ince olabilir. Genelde çoğu mankenin öz veya yükselen burcunun başak olduğu düşünülürse, bu çocuklar daha küçük yaşlarda zayıf olabilir. Başak çocukları mutlaka bol su içmeli ve kabız olmamak için sulu beslenmelidir. Çorba onlar için oldukça iyidir. Aşırı acı ve aşırı şuruplu, şekerli gıdalar başaklar için iyi değildir. Eğer sofrada çok fazla çeşit ve detay var ise başak çocuğu yorgun düşebilir. Onun yerine tek tek vermek daha uygundur.

TERAZİ BURCU ÇOCUĞU

Zarafet, estetik ve dengeye düşkün terazi çocuğu asla kabalık ve baskıdan hoşlanmaz. Küfürlü, kaba ortamlar terazi çocuğunun iştahını bozar. Yemeklerde hep zarif ve huzurlu bir ortam olmalıdır. Duygusal açıdan incindiği ortamlarda kendini yemeğe verebilir. Süsüne püsüne, görünüşüne ve estetiğine düşkün terazi çocuğu genelde şişman olmak istemez, aklı ermeye başlayınca çirkin görünmemek için kilo almamaya çalışır. Bol su ve sıvı terazi için önemlidir. İkizler burcu gibi uzun süre aç kalmamalıdır. Tek seferde çok ağır yemek yerine ara öğüne dikkat etmek gerekir. Terazi kilo almasa bile göbek ve basende yağlanabilir. Fazla hamur işi ve tatlılardan uzak tutulmalıdır.

AKREP BURCU ÇOCUĞU

Sizi yemek konusunda yönlendirmeye çalışabilir. İstediği yemeği elde edene kadar, belki de sizinle ölümüne mücadele edecektir. Akrepler de hamur işi ve karbonhidrat severler. İştahlıdırlar. Çocukken ince olabilirler, bilinçli beslenme öğretilirse ileriki yaşlarda kilo almak için kendilerini korurlar. Hormonlar önemlidir. Kızlar ve erkekler ergenlik çağına girince, hormonal değişimlerle yemek alışkanlıkları değişebilir. Akrep çocuğuna zorla, emrederek değil duygularına hitap ederek doğru yemekleri yedirebilirsiniz.

YAY BURCU ÇOCUĞU

Komik, maceracı ve hareketlidir. Yaylara doğayla ilgili veya mistik, felsefi hikâyeler okuyarak güzel yemek yedirebilirsiniz. Yay çocuklarına değişik dünya mutfaklarını ile ilgili belgesel veya televizyon programı seyrettirerek farklı yemekleri yedirebilirsiniz. Hele ki doğa sporları ve piknikler onlar için müthiştir. Yaylar, güzel yağ yakarlar ama orta bölgelerinden, dikkat etmezlerse kilo alabilirler. Protein ve bol yeşillik yemelerinde yarar vardır. Erken yaşta karaciğerlerini korumaları yay çocuklarına öğretilmelidir. Yayların aşırı alerjik gıdalar ve acı baharatlardan ve yazın aşırı sıcak ve acı besinlerden kaçınmaları gerekmektedir.

OĞLAK BURCU ÇOCUĞU

Oğlak çocuğu genelde daha geç gelişir. Çocukken daha çelimsiz olabilir. Ama geç yaşlanacak olan bir burçtur. Kemikleri çok nemlidir. Mutlaka D vitamini ve kalsiyum desteği gerekli olabilir. Özellikle keçi sütü ve keçi peyniri, genel süt ürünleri bu çocuklara yeterince verilmelidir. Çocukken daha soğuk veya ciddi yapıda olabilirler ama en büyük sorun oğlak burcu çocuğunun biraz inatçı olmasıdır. Veya özelikle kış aylarında oğlak çocuğu depresif veya sinirli olabilir. Bir oğlak çocuğuna yemek yedirmek istiyorsanız sanki bir görev gibi, bir plan ve program yapın. Akrep ve oğlak çocukları inatçı olup sizin dediğiniz yemeği yememek için direnebilirler. Dişleri de sorunlu olmaya meyilli olabileceğinden erken yaşta kalsiyum ve D vitamini desteği önemlidir. Diş hekimi kontrolleri oğlak çocuklarının sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmalarına destek olur. Çocukken zayıf veya çelimsiz olan oğlak çocuğu ileri yaşta kilo alabilir. Onlara bilinçli beslenme eğitimi küçük yaşta verilirse, bu alışkanlıkları görev gibi kabul edip en disiplinli uygulayan ve geç yaşlanan müstakil erişkinler ortaya çıkar.

KOVA BURCU ÇOCUĞU

Zeki, hareketli ve meraklı olduğu için yemek sırasında soru sormaya, yemeği incelemeye bayılır. Ama teknolojiye düşkün olduğu için sofrada elinden cep telefonu ve bilgisayarı almakta zorlanabilirsiniz. Genelde kova çocukları hareketli olduğu için kolay kilo almaz, uzun süren sofralardan sıkılabilir ve bazen çok soru sorup yemek ile ilgili değişik fikirler üretip dikkatini telefona, televizyona, bilgisayara, tabletlere yöneltebilir. Sıra dışı tatlar ve yemekler ilgilerini çeker. Tatlılara düşkünlükleri artarsa yağlanma eğilimleri olabilir. Her türlü kural kova çocuğunu çıldırtabilir. Aşırı disiplin yerine zekâsına yönelerek ve sürekli yenilikler ve değişiklikler yaparak kova çocuğunu sağlıklı beslenmeye alıştırabilirsiniz.

BALIK BURCU ÇOCUĞU

Duygusaldır. Değişik ruh halleri yaşayabilir. Bazen gece geç saat yatmaya ve gece atıştırmalıklarına düşkün olabilir veya uykuda süt isteme eğilimleri olabilir. Bazen şekerli gıdalara veya sevdikleri gıdalara bağımlı olabilirler. Balık çocuklarını fazla tuzdan uzak tutmaya çalışın. Özellikle duygusal olduklarında ve gece saatlerinde kontrolsüzce şeker, tatlı ve çikolata yemek isteyebilirler. Şefkatle hitap edilen sofralar, tatlı ve yumuşak sözlü davranışlar balık çocuklarının sofrayı ve yemeği sevmesine yardımcı olabilir. Diğer su burçlarında olduğu gibi, su kenarları balık burçları için rahatlatan yerlerdir.

0 yorum