Ana içeriğe atla

Burçlara göre çocuk beslenmesi

İtiraf ediyorum!

Kitaplığımda uzun süredir bulunan Ender Saraç'ın 'Çocuğunu doğru besle' kitabına 'Yemek tarifi kitabı' muamelesi yaptığım için utanıyorum!!!

Oysa ki kitabın ilk bölümlerinde çocuk beslenmesine ilişkin bir kenara not edilmesi gereken çok değerli bilgiler varmış.

Özellikle de 'Burçlara göre çocuk beslenmesi' bölümü. Öyle astroloji delisi değilim. Ama yemek seçen, yeni bir lezzeti denemeyi bile reddeden bir çocuğunuz varsa son çare deneyin derim.

Sonuçta çocuğunuz yemek yemeye bilir ama en azından siz daha rahat olabilirsiniz. Çocuğu İkizler olan bir anne olarak söylüyorum, bizim kız hala yemek seçiyor ama ben direnmeyi bıraktım. Artık hayat daha kolay!!!

İşte burçlara göre çocuk beslenmesinin detayları...

KOÇ BURCU ÇOCUĞU

Koç burcu çocuğu genelde aceleci olabilir. Yemeğe hemen hızla dalmak isteyebilir. Büyük bir heves ve iştahla başlayabilir ama sıkılıp hemen başka bir yemek görürse onu da yemek isteyebilir. Koç burcu çocuklarının kas yapmaları için bol protein almalarında fayda var. Hastalandıklarında hemen ateşleri çıkabilir. Özellikle yazın kolay terleyebilirler. Bu nedende yazın koç burcu çocukları için aşırı acı ve sıcak yemekler doğru olmayabilir. Dondurma isteyebilirler. Kaliteli sütten, az şekerli ve bol meyveli ise bırakın yesinler. Asit üretmeye, sivilceye meyilli olduğu için aşırı acı, kızartma ve ağır yağları fazla vermemek lazım. Bahar aylarında baş ağrılarını tetikleyecek gıdalardan uzak dursalar iyi olur.

BOĞA BURCU ÇOCUĞU

İşte size doğuştan gurme bir çocuk. Boğa burcunun kilit organı boyun ve üst kısımlarına, dile kadar gider. Bir boğa burcu çocuğunun dildeki tat reseptörleri diğer 11 burca göre daha gelişmiştir ve lezzet onlar için çok önemlidir. Lezzetsiz olan yemekleri yemez veya ancak zorla yerler, genelde iştahlıdırlar. Ama sabah ayılmaları ve kendilerine gelmeleri süre ister. Sabah kalkar kalkmaz hemen bir şey yemekten nefret ederler. Biraz zaman geçince acıkmaya başlarlar. Güzel ve lezzetli sofraları çok severler. Boğa çocuklarına çok tuz vermeyin. Ödem eğilimi yüksektir. Erken yaşlarda troid ve şeker konusunda uyanık olun. Fazla tatlı ve hamur işi, ki boğa burcu bu tatları çok sever, onları şişman birer çocuk yapabilir. Tuzlu cipsler ise onlar için en kötü yiyeceklerdendir. Bir boğa çocuğuna söylenebilecek en kötü söz, “hadi bir an önce ye, kalk artık” lafıdır. Çünkü rahat rahat ve acele etmeden yemek yemeyi severler. Boğa çocuklarını obez olmamaları için mutlaka spora yönlendirin.

İKİZLER BURCU ÇOCUĞU

Neşeli, zeki, hareketli olan ikizler çocuğu genelde çocuk yaşlarda zayıf, çelimsiz, değişken iştahlı olabilir. Uzun süren ve sürekli oturulan sofralar onlar onlara işkence gibi gelebilir. Genelde çabuk fikir değiştiren ve kıpır kıpır olan ikizler çocuğu yağı kolay yakar ve kolay kolay kilo almaz. Ama sürekli, düzenli yemek yemekten kolay sıkılabilecekleri için uğraşmak yerine fast food veya hızlı yenilen hazır yemeklere yönelebilirler. İkizler çocuğunu düzenli beslemeye çalışmalı ve abur cuburdan uzak tutmalısınız. İkizler çocuğu basık, karanlık ve havasız yerlerde yemek yememelidir. Ferah ve havadar ortamları severler. Kış aylarında bol zencefil, papatya, ıhlamur içmek onlar için iyidir.

YENGEÇ BURCU ÇOCUĞU

Bir yengeç çocuğu için iyi beslenmek, hatta beslemek önemlidir. “Hadi gel beraber yemek yiyelim, bana da yedirsene” gibi sözler yengeci yemek yeme konusunda motive edebilir. Duygusal olan bu çocuklar kolay küsüp içlerine atabilirler. Özellikle stres altındayken ve küsüp incindikleri zaman yemek yiyerek kendilerini rahatlatmak isteyebilirler. Hamur işlerine düşkün olabilirler ancak hamur işleri onlara kilo aldırabilir. Yoğurt, süt ürünleri, ayran, cacık onlar için çok faydalıdır. Yengeç, su grubu burcudur ve bu burçtaki çocuklar mutlaka bol bol su içmelidir. Sulu olan marul, salatalık, lahana, tuzsuz taze peynirler onlar için iyidir. Midesini kolay üşütebilir, kolay kusabilirler. Aşırı asidik gıdalar hassas organları olan midelerini rahatsız edeceği için onlara uygun değildir.

ASLAN BURCU ÇOCUĞU
İşte size bir kral veya kraliçe! Sofrada yemeğin kendisinden çok gösterişli, süslü tabaklar, özellikle parlak renkli şık oyuncaklar olmalıdır. Ağız tadına ve lezzete boğalar gibi düşkündürler. Anneler aslan burcu çocuğuna sevdikleri güzel bir oyuncak ve sofra ile yemeyecekleri yemekleri bile yedirebilirler. Aslan burcu çocuğu fiziğine ve gösterişine önem verdiği için kilo almak istemez. Ama rahatına düşkün olduğu için spor yapmazsa kolay kilo alabilir. Aslan burcu da bol protein almalıdır. Özellikle yazın aşırı sıcak ve kuru gıdalardan ziyade sulu, serinletici gıdalar yenilmelidir. Turuncu, sarı renkli sebze ve meyveler onlara iyi gelir. D vitamini kış aylarında aslan burcu çocuklarında eksik kalmamalıdır.

BAŞAK BURCU ÇOCUĞU

Daha çocuk yaştan titiz, detaycı olan başak burcu çocuğunun bağırsakları hassastır. Gaz, kabızlık yaygın görülebilir. Yemeklerin detayları ile ilgili çok soru sorabilir ve çok yemek seçebilirler, zor beğenirler. İkizler çocuğu gibi başak çocukları da küçük yaşlarda ince olabilir. Genelde çoğu mankenin öz veya yükselen burcunun başak olduğu düşünülürse, bu çocuklar daha küçük yaşlarda zayıf olabilir. Başak çocukları mutlaka bol su içmeli ve kabız olmamak için sulu beslenmelidir. Çorba onlar için oldukça iyidir. Aşırı acı ve aşırı şuruplu, şekerli gıdalar başaklar için iyi değildir. Eğer sofrada çok fazla çeşit ve detay var ise başak çocuğu yorgun düşebilir. Onun yerine tek tek vermek daha uygundur.

TERAZİ BURCU ÇOCUĞU

Zarafet, estetik ve dengeye düşkün terazi çocuğu asla kabalık ve baskıdan hoşlanmaz. Küfürlü, kaba ortamlar terazi çocuğunun iştahını bozar. Yemeklerde hep zarif ve huzurlu bir ortam olmalıdır. Duygusal açıdan incindiği ortamlarda kendini yemeğe verebilir. Süsüne püsüne, görünüşüne ve estetiğine düşkün terazi çocuğu genelde şişman olmak istemez, aklı ermeye başlayınca çirkin görünmemek için kilo almamaya çalışır. Bol su ve sıvı terazi için önemlidir. İkizler burcu gibi uzun süre aç kalmamalıdır. Tek seferde çok ağır yemek yerine ara öğüne dikkat etmek gerekir. Terazi kilo almasa bile göbek ve basende yağlanabilir. Fazla hamur işi ve tatlılardan uzak tutulmalıdır.

AKREP BURCU ÇOCUĞU

Sizi yemek konusunda yönlendirmeye çalışabilir. İstediği yemeği elde edene kadar, belki de sizinle ölümüne mücadele edecektir. Akrepler de hamur işi ve karbonhidrat severler. İştahlıdırlar. Çocukken ince olabilirler, bilinçli beslenme öğretilirse ileriki yaşlarda kilo almak için kendilerini korurlar. Hormonlar önemlidir. Kızlar ve erkekler ergenlik çağına girince, hormonal değişimlerle yemek alışkanlıkları değişebilir. Akrep çocuğuna zorla, emrederek değil duygularına hitap ederek doğru yemekleri yedirebilirsiniz.

YAY BURCU ÇOCUĞU

Komik, maceracı ve hareketlidir. Yaylara doğayla ilgili veya mistik, felsefi hikâyeler okuyarak güzel yemek yedirebilirsiniz. Yay çocuklarına değişik dünya mutfaklarını ile ilgili belgesel veya televizyon programı seyrettirerek farklı yemekleri yedirebilirsiniz. Hele ki doğa sporları ve piknikler onlar için müthiştir. Yaylar, güzel yağ yakarlar ama orta bölgelerinden, dikkat etmezlerse kilo alabilirler. Protein ve bol yeşillik yemelerinde yarar vardır. Erken yaşta karaciğerlerini korumaları yay çocuklarına öğretilmelidir. Yayların aşırı alerjik gıdalar ve acı baharatlardan ve yazın aşırı sıcak ve acı besinlerden kaçınmaları gerekmektedir.

OĞLAK BURCU ÇOCUĞU

Oğlak çocuğu genelde daha geç gelişir. Çocukken daha çelimsiz olabilir. Ama geç yaşlanacak olan bir burçtur. Kemikleri çok nemlidir. Mutlaka D vitamini ve kalsiyum desteği gerekli olabilir. Özellikle keçi sütü ve keçi peyniri, genel süt ürünleri bu çocuklara yeterince verilmelidir. Çocukken daha soğuk veya ciddi yapıda olabilirler ama en büyük sorun oğlak burcu çocuğunun biraz inatçı olmasıdır. Veya özelikle kış aylarında oğlak çocuğu depresif veya sinirli olabilir. Bir oğlak çocuğuna yemek yedirmek istiyorsanız sanki bir görev gibi, bir plan ve program yapın. Akrep ve oğlak çocukları inatçı olup sizin dediğiniz yemeği yememek için direnebilirler. Dişleri de sorunlu olmaya meyilli olabileceğinden erken yaşta kalsiyum ve D vitamini desteği önemlidir. Diş hekimi kontrolleri oğlak çocuklarının sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmalarına destek olur. Çocukken zayıf veya çelimsiz olan oğlak çocuğu ileri yaşta kilo alabilir. Onlara bilinçli beslenme eğitimi küçük yaşta verilirse, bu alışkanlıkları görev gibi kabul edip en disiplinli uygulayan ve geç yaşlanan müstakil erişkinler ortaya çıkar.

KOVA BURCU ÇOCUĞU

Zeki, hareketli ve meraklı olduğu için yemek sırasında soru sormaya, yemeği incelemeye bayılır. Ama teknolojiye düşkün olduğu için sofrada elinden cep telefonu ve bilgisayarı almakta zorlanabilirsiniz. Genelde kova çocukları hareketli olduğu için kolay kilo almaz, uzun süren sofralardan sıkılabilir ve bazen çok soru sorup yemek ile ilgili değişik fikirler üretip dikkatini telefona, televizyona, bilgisayara, tabletlere yöneltebilir. Sıra dışı tatlar ve yemekler ilgilerini çeker. Tatlılara düşkünlükleri artarsa yağlanma eğilimleri olabilir. Her türlü kural kova çocuğunu çıldırtabilir. Aşırı disiplin yerine zekâsına yönelerek ve sürekli yenilikler ve değişiklikler yaparak kova çocuğunu sağlıklı beslenmeye alıştırabilirsiniz.

BALIK BURCU ÇOCUĞU

Duygusaldır. Değişik ruh halleri yaşayabilir. Bazen gece geç saat yatmaya ve gece atıştırmalıklarına düşkün olabilir veya uykuda süt isteme eğilimleri olabilir. Bazen şekerli gıdalara veya sevdikleri gıdalara bağımlı olabilirler. Balık çocuklarını fazla tuzdan uzak tutmaya çalışın. Özellikle duygusal olduklarında ve gece saatlerinde kontrolsüzce şeker, tatlı ve çikolata yemek isteyebilirler. Şefkatle hitap edilen sofralar, tatlı ve yumuşak sözlü davranışlar balık çocuklarının sofrayı ve yemeği sevmesine yardımcı olabilir. Diğer su burçlarında olduğu gibi, su kenarları balık burçları için rahatlatan yerlerdir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çocuğumu okula göndermek istemiyorum ne yapmalıyım?

Çocuğumu okula göndermek istemiyorum ne yapmalıyım? sorusu bu sıralar obenimannem.com okurları tarafından sıklıkla bize soruluyor. Çocuğumu 1. sınıfa göndermek istemeyen ailelerin yapması gerekenleri sizler için derledik.

Çocuğunu okula göndermek istemeyen ailelerin yapması gerekenler Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmeliğiyle düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğe göre, 66 ve 71 ay arası çocukların okula başlama tercihi velilerine bırakılmıştır. Eğer çocuğunuzun yaşı 69-71 ay aralığındaysa ve çocuğunuzu 1. sınıfa göndermek istemiyorsanız kamu ve üniversite hastanelerinden rapor almanız gerekmektedir. Bu raporların çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesi ve çocuğun gelişiminin okula başlamaya uygun olmadığına dair ifadeleri içermesi gerekmektedir. Eğer çocuğunuzun yaşı 60-66 ay aralığındaysa ve okula gitmesini istemiyorsanız rapor almanıza gerek yok. Ailelerin çocuklarını okula göndermek istemediklerini belirten bir dilekç…

1 yaşındaki bebek neden yemek yemez?

Bebeğinizle ek gıdaya geçtiniz! Püreler hazırladınız kimini yedi kimini yemedi ama yine de iyi kötü besinlerle tanışmasını sağladınız. Sonra bebeğiniz ilk yaşına geldi ve siz onun artık daha farklı şeyler yiyebileceğini, püreler, rondolar yerine taneli gıdaları yiyebileceği için sevinmeye başladınız. Artık dişleri de çıktığına göre her şey daha kolay olacak diye düşündünüz!

Ama hiç de öyle olmadı!

1 yaşından sonra bebeğiniz önüne konulan yeni şeyleri reddetmeye, ağzına aldığı yiyecekleri şiddetle öğürmeye ve kusmaya başladı.

Rondoyla olan muhabbetiniz daha da koyulaştı! Saatlerce uğraşıp pişirdiğiniz yemeği kusursuzca rondoladınız. Ama yine de işe yaramadı değil mi bebeğiniz ilk kaşıkta her şeyi çıkardı.

Üzülmeyin yalnız değilsiniz! 

1 yaşından sonra bebeklerde yemeklere karşı ortaya çıkan direncin çok mantıklı bir nedeni var. Okuyunca içinizin rahatlamasını umuyorum.İnsan beyni hala ilkel dönemlerdeki gibi çalışır. Yani tek amaç var. Hayatta kalmak!
Bu bebekler için de geçerli. 1 ya…

Bebek Liderliğinde Beslenme-BLW'den önce mutlaka bilmeniz gerekenler

Bebek beslenmesiyle ilgili pek çok farklı akım var. Yaygın olanı sadece anne sütüyle beslenmenin bittiği ek gıdaya geçişte püre ve muhallebi kıvamlı gıdalara öncelik veren klasik akım. Bir çoğunuz da bu yolla çocuklarımızı büyüttük. Ancak son yıllarda popülerliği hızla artan yeni bir akım var. Baby Led Weaning-BLW olarak anılan Türkçe'ye ise Bebek Liderliğinde Beslenme olarak geçen bu akımda püre ve muhallebi kıvamı yok.

Akımın öncülerine göre bebekler zaten yutmayı biliyorlar onların öğrenmesi gereken çiğnemek. Dolayısıyla ek gıdaya geçişte yapılması gereken şey bebekler için yemesi uygun olan yiyeceklerin onlar için güvenli boyutlarda sunulması. Ezme, rendeleme yok!

Burada öncü olan da bebeğin kendisi olmalı. Yani besleme diye bir şey yok. Seçilen ve hazırlanan yiyecekler bebeklerin önüne konulmalı ve bebekler yemeye kendileri istek göstermeli. Eğer bebeğiniz yemeklere dokunmuyor ve onları ağzına götürmek istemiyorsa henüz ek gıdaya geçiş için hazır değil  demek.Yöntemin bebek…

Çalışan annenin talebidir: Ücretli doğum izni uzatılsın!

Çalışan annenin resmini çiz deseler tam da böyle bir şey çizerdim.

Bebeği daha 2.5 aylıkken çalışmaya dönmüş, 1.5 yaşına gelene kadar homeoffice düzeniyle tam zamanlı çalışmış, sonra her hastalıkta, kar tatilinde evde çalışmış, maymun gibi çocuğunu yakasında taşımış çalışan bir anne olarak başka bir resim aklıma gelmezdi heralde.

Bu resimdeki anne 27 yaşında Melody Blackwell ve ABD'de bir klinikte çalışıyor. 13 Aralık'ta bu fotoğrafını Facebook'ta paylaştıktan sonra bir günde 700 kezden fazla paylaşılarak tanınır hale geldi. Melody kızı Nora-Jo'yu doğurduktan 3 ay sonra izni bittiği için işe dönmek zorunda kalan milyonlarca çalışan kadından sadece biri. Haftada 1 gün ofise gitmek zorunda olan Melody, haftanın 4 günü de evden çalışıyordu. Ofis günlerinde de kızını yanında götürüyor.

İlk bakışta bir çoğumuz için evden çalışma büyük bir nimet gibi geliyor kulağa değil mi? Hele ki çocuğunu ofise götürebilmek çalışan annelerin hemen hemen hepsi için 'imkansız' sını…

Toplama-çıkarma nasıl öğretilir? Sayı Güneşi yöntemi

Bir sayı hangi sayılardan oluşur? Sayı Güneşi'yle işi başında çocuğunuzun 4 işlemin inceliklerini öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken çok basit.

Sarı kartondan kesilen yuvarlakların içine bir sayı yazın, sonra tahta mandalların üzerine o sayıyı oluşturan sayıları yazın örneğin hedef sayınız 10 olsun. Mandalların üzerine 10 sayısını oluşturan farklı toplama kombinasyonları yazın.

5+5, 2+8, 1+9, 6+4 gibi, Farklı sayılar için de bir kaç tane Sayı Güneşi hazırlayın. Sonra çocuğunuzun doğru kombinasyonları bulmasına yardımcı olun. Bu etkinlikle çocuğunuz hem erken dönem matematik becerisini hem de analitik düşünme becerisini geliştirecektir. Aynı zamanda mandal kullanımının çocuklarda ince motor becerisi gelişimi destekleyen bir araç olduğun da unutulmamalıdır.

Okula başlama yaşı kaç olmalı?

"Okula başlama yaşı kaç olmalı"sorusunun bütün çocukları kapsayan, kesin bir yanıtı yok. Çocuğun okula başlama yaşını belirleyen çocuğun gelişim düzeyidir. Bu konuda karar vermek isteyen aileler öncelikle çocuklarının gelişimlerini objektif bir gözle değerlendirmelidirler. Bu değerlendirme mutlaka çocuk merkezli olmalıdır.

Çocuğa bakacak kimsenin olmaması, bakım masraflarından kurtulma çabası, anne ve babanın uzun saatler çalışma zorunluluğu gibi ebeveynlerden kaynaklanan gerekçeler değerlendirmeye alınmamalıdır. Dikkat edilmesi gerekenlerin başında çocukların fiziksel gelişimi ve öz yeterlilik becerilerindeki gelişmişlik düzeyleri gelmelidir. Çocukların kendi kendine yemek yiyebilme, tuvalet ve kişisel temizlik ihtiyaçlarını giderebilme, kendini ifade edebilme, kalabalık gruplar içinde hareket edebilme kabiliyetlerinin yeterli olması çok önemlidir.

Bununla birlikte çocukların akademik gelişmişlik düzeyi de dikkate alınması gereken diğer bir noktadır. Erken yaşta okula başl…

Okuma-yazmaya hazırlık çalışmaları bu bardaklar şahane!

Çocuklar için harflerin hem büyük hem de küçük formları öğrenmek okuma-yazma çalışmalarında zorlandıkları bir basamak olabilir. Ancak bu zorlanma evresini oyun aracılığıyla anne-babalar kolaylıkla aşabilir.

Bu oyunlardan biri olan büyük harf-küçük harf eşleştirme bardaklarıdır. Çocukların seveceği, Büyük harf küçük harf eşleştirme bardakları nasıl yapılır? sorusunu www.elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur sizler için yaptı.

Oyunun düzeneğini, evde bir kaç bardak kağıt ve renkli bir karton ile evde kolayca hazırlayabilirisiniz. A4 boyutunda kesilmiş bir kartonun üzerine bardaklarla sığdığı kadar yuvarlaklar çizin. Seçtiğiniz büyük harfleri kartona çizdiğiniz dairelerin içine yazın.

Diğer yanda ayırdığınız kağıt bardakların altına yazdığınız harflerin küçük şekillerini yazın ve çocuğunuza harfleri eşleştirmesini isteyin. Her defasında 6 ila 8 harften oluşan düzenekler hazırlayın. Bu etkinlikle çocuğunuzun hem okuma hem yazma kabiliyetini yükselteceğiniz gibi aynı anda gruplama…

Daha iyi bir ebeveyn nasıl olunur? Bir okul müdüründen 10 ipucu

Bazen öğretmenler, çocukların kaygılarını veya zor davranışlarını görür ve nereden geldiği konusunda oldukça net bir fikirleri vardır: Aileler!

Ailelerin çocukların gelişimleri ve akademik başarıları üzerinde hayati öneme sahip olduğunu deneyimleyen İngiltere'deki bir okul müdürü yeni eğitim yılı başlamadan önce velilere 'Daha iyi bir veli olmak için 10 ipucunu kaleme almaya karar verdi. Stresten uzak, keyifli yaz tatili günleri bu önerileri okuyup içselleştirmek için bir fırsat olabilir. Kim bilir belki okullar açıldığında siz de yeni bir veli olursunuz. İşte sizi dönüştürecek 10 öneri:

1-ÇOCUKLARINIZ SİZİ SEVİYOR VE SİZİ İZLİYOR

Günlük yaşamda, sokakta ya da otoparkta saldırgan bir şekilde hareket ederseniz, bu sizin çocuğunuzun davranışlarına yansıyabilir -öğretmenlerine, meslektaşlarına ya da hatta size- Okulda nezaket ve düşünceye örnek oluşturmaya çalışıyoruz. Çocuklar sınıf arkadaşlarına beceremeyeceklerini söylemeyi bizden öğrenmiyorlar.


2- LÜTFEN ÇOCUKLARINIZA ONLARI Ö…

RAM raporu ile kayıt erteleme nasıl olur?

RAM raporu ile kayıt erteleme mümkün mü, nasıl yapılır? Koronavirüs salgını hayatımıza bir de RAM raporunu soktu. Uzun yıllardır özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler için uygulanan RAM raporu süreci Koronavirüs salgını nedeniyle çocuklarını okula göndermek istemeyen velilerin için bir kaçış umuduna dönüştü. 72 aylık çocuklarını okula göndermek istemeyen veliler çocukları için RAM raporu almayı bile göze almış durumda. Peki nedir bu RAM raporu, nasıl alınır, şartları neler? Daha da önemlisi RAM raporu ile kayıt erteleme mümkün mü? Geçen haftalarda kaleme aldığım ‘Çocuğumu okula göndermezsen ne olur’ Başlıklı yazıyı okuyup bana ulaşanlar RAM raporunu sordu. Bu yazı da çocuğunu okula göndermek istemeyip RAM raporu hakkında bilgi arayanlar için gelsin.İşe RAM raporu ne demek onu açıklayarak başlayalım!RAM Raporu Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nin adının kısaltılmasından geliyor. Rehberlik ve Araştırma Merkezleri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan bir yapı. Görevleri özel ve destek…

Okula erken başlamanın zararları!

Okula erken başlamanın zararları nelerdir hiç düşündünüz mü? 4+4+4 eğitim sistemi erken yaştaki çocukların da 1. sınıfa başlamasına izin veriyor. Peki okula erken başlamak yararlı mı zararlı mı? Burada belirleyici olan çocuğun gelişimi olsada yaygın kanı okula erken başlamanın sakıncalarının fazla olduğu yönünde. Okula erken yaşta başlayan çocukların yaşadığı en yaygın sorun sınıf arkadaşlarının büyük bir çoğunluğunun kendisinden daha daha ileri yaşta ve gelişim düzeyinde olmasıdır. Bu fark yalnızca 1. sınıftaki yaşanacak bir durum değildir. Aileler erken yaşta okula başlayan çocuklarıyla diğer öğrenciler arasındaki yaş ve gelişmişlik farkının eğitim hayatının sonuna kadar asla kapanmayacağını unutmamalıdır.

Bir diğer sorunlu bir nokta ise eğitim programının, kitap ve benzeri kaynakların 70 ay ve daha büyük yaştaki çocukların öğrenme düzeylerine göre hazırlanmasıdır.

Bu durum erken yaşta okula başlayan çocukların akademik olarak gelişimlerini olumsuz etkileyebilmektedir. Erken dönemd…