Ana içeriğe atla

Burçlara göre çocuk beslenmesi

İtiraf ediyorum!

Kitaplığımda uzun süredir bulunan Ender Saraç'ın 'Çocuğunu doğru besle' kitabına 'Yemek tarifi kitabı' muamelesi yaptığım için utanıyorum!!!

Oysa ki kitabın ilk bölümlerinde çocuk beslenmesine ilişkin bir kenara not edilmesi gereken çok değerli bilgiler varmış.

Özellikle de 'Burçlara göre çocuk beslenmesi' bölümü. Öyle astroloji delisi değilim. Ama yemek seçen, yeni bir lezzeti denemeyi bile reddeden bir çocuğunuz varsa son çare deneyin derim.

Sonuçta çocuğunuz yemek yemeye bilir ama en azından siz daha rahat olabilirsiniz. Çocuğu İkizler olan bir anne olarak söylüyorum, bizim kız hala yemek seçiyor ama ben direnmeyi bıraktım. Artık hayat daha kolay!!!

İşte burçlara göre çocuk beslenmesinin detayları...

KOÇ BURCU ÇOCUĞU

Koç burcu çocuğu genelde aceleci olabilir. Yemeğe hemen hızla dalmak isteyebilir. Büyük bir heves ve iştahla başlayabilir ama sıkılıp hemen başka bir yemek görürse onu da yemek isteyebilir. Koç burcu çocuklarının kas yapmaları için bol protein almalarında fayda var. Hastalandıklarında hemen ateşleri çıkabilir. Özellikle yazın kolay terleyebilirler. Bu nedende yazın koç burcu çocukları için aşırı acı ve sıcak yemekler doğru olmayabilir. Dondurma isteyebilirler. Kaliteli sütten, az şekerli ve bol meyveli ise bırakın yesinler. Asit üretmeye, sivilceye meyilli olduğu için aşırı acı, kızartma ve ağır yağları fazla vermemek lazım. Bahar aylarında baş ağrılarını tetikleyecek gıdalardan uzak dursalar iyi olur.

BOĞA BURCU ÇOCUĞU

İşte size doğuştan gurme bir çocuk. Boğa burcunun kilit organı boyun ve üst kısımlarına, dile kadar gider. Bir boğa burcu çocuğunun dildeki tat reseptörleri diğer 11 burca göre daha gelişmiştir ve lezzet onlar için çok önemlidir. Lezzetsiz olan yemekleri yemez veya ancak zorla yerler, genelde iştahlıdırlar. Ama sabah ayılmaları ve kendilerine gelmeleri süre ister. Sabah kalkar kalkmaz hemen bir şey yemekten nefret ederler. Biraz zaman geçince acıkmaya başlarlar. Güzel ve lezzetli sofraları çok severler. Boğa çocuklarına çok tuz vermeyin. Ödem eğilimi yüksektir. Erken yaşlarda troid ve şeker konusunda uyanık olun. Fazla tatlı ve hamur işi, ki boğa burcu bu tatları çok sever, onları şişman birer çocuk yapabilir. Tuzlu cipsler ise onlar için en kötü yiyeceklerdendir. Bir boğa çocuğuna söylenebilecek en kötü söz, “hadi bir an önce ye, kalk artık” lafıdır. Çünkü rahat rahat ve acele etmeden yemek yemeyi severler. Boğa çocuklarını obez olmamaları için mutlaka spora yönlendirin.

İKİZLER BURCU ÇOCUĞU

Neşeli, zeki, hareketli olan ikizler çocuğu genelde çocuk yaşlarda zayıf, çelimsiz, değişken iştahlı olabilir. Uzun süren ve sürekli oturulan sofralar onlar onlara işkence gibi gelebilir. Genelde çabuk fikir değiştiren ve kıpır kıpır olan ikizler çocuğu yağı kolay yakar ve kolay kolay kilo almaz. Ama sürekli, düzenli yemek yemekten kolay sıkılabilecekleri için uğraşmak yerine fast food veya hızlı yenilen hazır yemeklere yönelebilirler. İkizler çocuğunu düzenli beslemeye çalışmalı ve abur cuburdan uzak tutmalısınız. İkizler çocuğu basık, karanlık ve havasız yerlerde yemek yememelidir. Ferah ve havadar ortamları severler. Kış aylarında bol zencefil, papatya, ıhlamur içmek onlar için iyidir.

YENGEÇ BURCU ÇOCUĞU

Bir yengeç çocuğu için iyi beslenmek, hatta beslemek önemlidir. “Hadi gel beraber yemek yiyelim, bana da yedirsene” gibi sözler yengeci yemek yeme konusunda motive edebilir. Duygusal olan bu çocuklar kolay küsüp içlerine atabilirler. Özellikle stres altındayken ve küsüp incindikleri zaman yemek yiyerek kendilerini rahatlatmak isteyebilirler. Hamur işlerine düşkün olabilirler ancak hamur işleri onlara kilo aldırabilir. Yoğurt, süt ürünleri, ayran, cacık onlar için çok faydalıdır. Yengeç, su grubu burcudur ve bu burçtaki çocuklar mutlaka bol bol su içmelidir. Sulu olan marul, salatalık, lahana, tuzsuz taze peynirler onlar için iyidir. Midesini kolay üşütebilir, kolay kusabilirler. Aşırı asidik gıdalar hassas organları olan midelerini rahatsız edeceği için onlara uygun değildir.

ASLAN BURCU ÇOCUĞU
İşte size bir kral veya kraliçe! Sofrada yemeğin kendisinden çok gösterişli, süslü tabaklar, özellikle parlak renkli şık oyuncaklar olmalıdır. Ağız tadına ve lezzete boğalar gibi düşkündürler. Anneler aslan burcu çocuğuna sevdikleri güzel bir oyuncak ve sofra ile yemeyecekleri yemekleri bile yedirebilirler. Aslan burcu çocuğu fiziğine ve gösterişine önem verdiği için kilo almak istemez. Ama rahatına düşkün olduğu için spor yapmazsa kolay kilo alabilir. Aslan burcu da bol protein almalıdır. Özellikle yazın aşırı sıcak ve kuru gıdalardan ziyade sulu, serinletici gıdalar yenilmelidir. Turuncu, sarı renkli sebze ve meyveler onlara iyi gelir. D vitamini kış aylarında aslan burcu çocuklarında eksik kalmamalıdır.

BAŞAK BURCU ÇOCUĞU

Daha çocuk yaştan titiz, detaycı olan başak burcu çocuğunun bağırsakları hassastır. Gaz, kabızlık yaygın görülebilir. Yemeklerin detayları ile ilgili çok soru sorabilir ve çok yemek seçebilirler, zor beğenirler. İkizler çocuğu gibi başak çocukları da küçük yaşlarda ince olabilir. Genelde çoğu mankenin öz veya yükselen burcunun başak olduğu düşünülürse, bu çocuklar daha küçük yaşlarda zayıf olabilir. Başak çocukları mutlaka bol su içmeli ve kabız olmamak için sulu beslenmelidir. Çorba onlar için oldukça iyidir. Aşırı acı ve aşırı şuruplu, şekerli gıdalar başaklar için iyi değildir. Eğer sofrada çok fazla çeşit ve detay var ise başak çocuğu yorgun düşebilir. Onun yerine tek tek vermek daha uygundur.

TERAZİ BURCU ÇOCUĞU

Zarafet, estetik ve dengeye düşkün terazi çocuğu asla kabalık ve baskıdan hoşlanmaz. Küfürlü, kaba ortamlar terazi çocuğunun iştahını bozar. Yemeklerde hep zarif ve huzurlu bir ortam olmalıdır. Duygusal açıdan incindiği ortamlarda kendini yemeğe verebilir. Süsüne püsüne, görünüşüne ve estetiğine düşkün terazi çocuğu genelde şişman olmak istemez, aklı ermeye başlayınca çirkin görünmemek için kilo almamaya çalışır. Bol su ve sıvı terazi için önemlidir. İkizler burcu gibi uzun süre aç kalmamalıdır. Tek seferde çok ağır yemek yerine ara öğüne dikkat etmek gerekir. Terazi kilo almasa bile göbek ve basende yağlanabilir. Fazla hamur işi ve tatlılardan uzak tutulmalıdır.

AKREP BURCU ÇOCUĞU

Sizi yemek konusunda yönlendirmeye çalışabilir. İstediği yemeği elde edene kadar, belki de sizinle ölümüne mücadele edecektir. Akrepler de hamur işi ve karbonhidrat severler. İştahlıdırlar. Çocukken ince olabilirler, bilinçli beslenme öğretilirse ileriki yaşlarda kilo almak için kendilerini korurlar. Hormonlar önemlidir. Kızlar ve erkekler ergenlik çağına girince, hormonal değişimlerle yemek alışkanlıkları değişebilir. Akrep çocuğuna zorla, emrederek değil duygularına hitap ederek doğru yemekleri yedirebilirsiniz.

YAY BURCU ÇOCUĞU

Komik, maceracı ve hareketlidir. Yaylara doğayla ilgili veya mistik, felsefi hikâyeler okuyarak güzel yemek yedirebilirsiniz. Yay çocuklarına değişik dünya mutfaklarını ile ilgili belgesel veya televizyon programı seyrettirerek farklı yemekleri yedirebilirsiniz. Hele ki doğa sporları ve piknikler onlar için müthiştir. Yaylar, güzel yağ yakarlar ama orta bölgelerinden, dikkat etmezlerse kilo alabilirler. Protein ve bol yeşillik yemelerinde yarar vardır. Erken yaşta karaciğerlerini korumaları yay çocuklarına öğretilmelidir. Yayların aşırı alerjik gıdalar ve acı baharatlardan ve yazın aşırı sıcak ve acı besinlerden kaçınmaları gerekmektedir.

OĞLAK BURCU ÇOCUĞU

Oğlak çocuğu genelde daha geç gelişir. Çocukken daha çelimsiz olabilir. Ama geç yaşlanacak olan bir burçtur. Kemikleri çok nemlidir. Mutlaka D vitamini ve kalsiyum desteği gerekli olabilir. Özellikle keçi sütü ve keçi peyniri, genel süt ürünleri bu çocuklara yeterince verilmelidir. Çocukken daha soğuk veya ciddi yapıda olabilirler ama en büyük sorun oğlak burcu çocuğunun biraz inatçı olmasıdır. Veya özelikle kış aylarında oğlak çocuğu depresif veya sinirli olabilir. Bir oğlak çocuğuna yemek yedirmek istiyorsanız sanki bir görev gibi, bir plan ve program yapın. Akrep ve oğlak çocukları inatçı olup sizin dediğiniz yemeği yememek için direnebilirler. Dişleri de sorunlu olmaya meyilli olabileceğinden erken yaşta kalsiyum ve D vitamini desteği önemlidir. Diş hekimi kontrolleri oğlak çocuklarının sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmalarına destek olur. Çocukken zayıf veya çelimsiz olan oğlak çocuğu ileri yaşta kilo alabilir. Onlara bilinçli beslenme eğitimi küçük yaşta verilirse, bu alışkanlıkları görev gibi kabul edip en disiplinli uygulayan ve geç yaşlanan müstakil erişkinler ortaya çıkar.

KOVA BURCU ÇOCUĞU

Zeki, hareketli ve meraklı olduğu için yemek sırasında soru sormaya, yemeği incelemeye bayılır. Ama teknolojiye düşkün olduğu için sofrada elinden cep telefonu ve bilgisayarı almakta zorlanabilirsiniz. Genelde kova çocukları hareketli olduğu için kolay kilo almaz, uzun süren sofralardan sıkılabilir ve bazen çok soru sorup yemek ile ilgili değişik fikirler üretip dikkatini telefona, televizyona, bilgisayara, tabletlere yöneltebilir. Sıra dışı tatlar ve yemekler ilgilerini çeker. Tatlılara düşkünlükleri artarsa yağlanma eğilimleri olabilir. Her türlü kural kova çocuğunu çıldırtabilir. Aşırı disiplin yerine zekâsına yönelerek ve sürekli yenilikler ve değişiklikler yaparak kova çocuğunu sağlıklı beslenmeye alıştırabilirsiniz.

BALIK BURCU ÇOCUĞU

Duygusaldır. Değişik ruh halleri yaşayabilir. Bazen gece geç saat yatmaya ve gece atıştırmalıklarına düşkün olabilir veya uykuda süt isteme eğilimleri olabilir. Bazen şekerli gıdalara veya sevdikleri gıdalara bağımlı olabilirler. Balık çocuklarını fazla tuzdan uzak tutmaya çalışın. Özellikle duygusal olduklarında ve gece saatlerinde kontrolsüzce şeker, tatlı ve çikolata yemek isteyebilirler. Şefkatle hitap edilen sofralar, tatlı ve yumuşak sözlü davranışlar balık çocuklarının sofrayı ve yemeği sevmesine yardımcı olabilir. Diğer su burçlarında olduğu gibi, su kenarları balık burçları için rahatlatan yerlerdir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

1 yaşındaki bebek neden yemek yemez?

Bebeğinizle ek gıdaya geçtiniz! Püreler hazırladınız kimini yedi kimini yemedi ama yine de iyi kötü besinlerle tanışmasını sağladınız. Sonra bebeğiniz ilk yaşına geldi ve siz onun artık daha farklı şeyler yiyebileceğini, püreler, rondolar yerine taneli gıdaları yiyebileceği için sevinmeye başladınız. Artık dişleri de çıktığına göre her şey daha kolay olacak diye düşündünüz! Ama hiç de öyle olmadı! 1 yaşından sonra bebeğiniz önüne konulan yeni şeyleri reddetmeye, ağzına aldığı yiyecekleri şiddetle öğürmeye ve kusmaya başladı. Rondoyla olan muhabbetiniz daha da koyulaştı! Saatlerce uğraşıp pişirdiğiniz yemeği kusursuzca rondoladınız. Ama yine de işe yaramadı değil mi bebeğiniz ilk kaşıkta her şeyi çıkardı. Üzülmeyin yalnız değilsiniz!  1 yaşından sonra bebeklerde yemeklere karşı ortaya çıkan direncin çok mantıklı bir nedeni var. Okuyunca içinizin rahatlamasını umuyorum. İnsan beyni hala ilkel dönemlerdeki gibi çalışır. Yani tek amaç var. Hayatta kalmak! Bu bebekler i

Çocuğumu okula göndermek istemiyorum ne yapmalıyım?

Çocuğumu okula göndermek istemiyorum ne yapmalıyım? sorusu bu sıralar obenimannem.com okurları tarafından sıklıkla bize soruluyor. Çocuğumu 1. sınıfa göndermek istemeyen ailelerin yapması gerekenleri sizler için derledik. Çocuğunu okula göndermek istemeyen ailelerin yapması gerekenler Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmeliğiyle düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğe göre, 66 ve 71 ay arası çocukların okula başlama tercihi velilerine bırakılmıştır. Eğer çocuğunuzun yaşı 69-71 ay aralığındaysa ve çocuğunuzu 1. sınıfa göndermek istemiyorsanız kamu ve üniversite hastanelerinden rapor almanız gerekmektedir. Bu raporların çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesi ve çocuğun gelişiminin okula başlamaya uygun olmadığına dair ifadeleri içermesi gerekmektedir. Eğer çocuğunuzun yaşı 60-66 ay aralığındaysa ve okula gitmesini istemiyorsanız rapor almanıza gerek yok. Ailelerin çocuklarını okula göndermek istemediklerini belirten bir dil

RAM raporu ile kayıt erteleme nasıl olur?

RAM raporu ile kayıt erteleme mümkün mü, nasıl yapılır? Koronavirüs salgını hayatımıza bir de RAM raporunu soktu. Uzun yıllardır özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler için uygulanan RAM raporu süreci Koronavirüs salgını nedeniyle çocuklarını okula göndermek istemeyen velilerin için bir kaçış umuduna dönüştü. 72 aylık çocuklarını okula göndermek istemeyen veliler çocukları için RAM raporu almayı bile göze almış durumda. Peki nedir bu RAM raporu, nasıl alınır, şartları neler? Daha da önemlisi RAM raporu ile kayıt erteleme mümkün mü?  Geçen haftalarda kaleme aldığım ‘ Çocuğumu okula göndermezsen ne olur’  Başlıklı yazıyı okuyup bana ulaşanlar RAM raporunu sordu. Bu yazı da çocuğunu okula göndermek istemeyip RAM raporu hakkında bilgi arayanlar için gelsin. İşe RAM raporu ne demek onu açıklayarak başlayalım! RAM Raporu Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nin adının kısaltılmasından geliyor. Rehberlik ve Araştırma Merkezleri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan bir yapı. Görevleri özel ve de

Çocuğumu okula göndermezsen ne olur?

2019-2020 döneminde çocuğunuzu okula göndermezseniz ne olur? Koronavirüs nedeniyle çocuğunu okula göndermek istemeyen aileler için idari para cezasından çocuğun velayetinin alınmasına varan yasal düzenlemeler var. Özellikle birinci sınıfa başlayacak olan 72 ay ve üstü yaş grubunda çocukları olanlar MEB'den ara bir düzenleme bekliyor.  Çocuğumu okula göndermek istemiyorum diyen aileleri bekleyenlerin detayları ve yapılabilecek bir kaç öneriyi sizler için kaleme aldım. 2019-2020 öğretim yılı veliler için verilmesi gereken kararlar nedeniyle geçmişe oranla çok daha zorlu bir yıl olacak. Özellikle de 72 ay ve üstü yaş grubunda çocuğu olan veliler için. Çocukları birinci sınıfa zorunlu olarak başlayacak olan veliler aylardır 'Çocuğumu okula göndermek istemiyorum, çocuğumu okula göndermezsen ne olur?' sorularına yanıt bulmak için MEB'den açıklama bekliyor. İlkokul birinci sınıfa başlaması zorunlu yaş grubundaki çocukların aileleri Koronavirüs salgının halen etkisini sürdürdü

Çocuklara yazı yazmayı sevdirecek eğlenceli yol

Çocukların yazı yazma becerilerinin gelişmesi için ellerindeki ince kaslarının gelişmiş olması şart. Okul öncesi dönemde yapılacak basit aktivitelerle hem çocuğunuzun ince kaslarının gelişmesine yardımcı olabilir hem de yazı yazarken el kontrolü kabiliyetini geliştirebilirsiniz. Yazı yazmaya hazırlık tahtası tam da bu işi görecek eğlenceli bir yöntem. İhtiyacınız olan bir karton kutudan kesilmiş mukavva parçaları, bir kaç tane A4 kağıdı, harita raptiyeleri ve yapışkanlı dekor kağıtları. Yazı yazmaya hazırlık tahtasının nasıl yapılacağını playerdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.

Çocuğum yemek yemeyince çok sinirleniyorum diyen annelere!

Çocuğum yemek yemediğinde çok sinirleniyorum, bağırıyorum, kendime hakim olamıyorum. Sonra pişman olup vicdan azabı yaşıyorum ama bir sonraki öğünde yeniden aynı şey oluyor ve ben yine bağırıp çağırıyorum. Öyle ki ev içinde hiç huzurumuz kalmadı. Yemek vakitleri yaklaştıkça geriliyorum, stres basıyor. Eşimle de sürekli çocuğumuz yemek yemiyor diye tartışıyoruz. O da sorunun ben de olduğunu ve fazla abarttığımı söylüyor. Durmadan bu yüzden kavga ediyoruz. Ne yapacağımı bilmiyorum! Bu satırlar çocuğu yeme sorunu yaşayan çok sayıda anneden gelen ortak seslerin bir yansıması. Saatlerce mutfakta geçirilen zaman, özenle hazırlanan yemeklerin ziyan oluşu, çocukların ısrarı, ağlaması, öğürmesi, kusması ve sonunda gelen sinir harbi. Neden çocuklarımız yemek yemediği zaman bu kadar çok sinirleniyoruz? Neden biz anneler bu derece kontrolden çıkarken babalar bir kenarda her şey yolundaymış gibi oturabiliyor? İşin sırrı biraz yaratılış da biraz da annelerin zorlu hayatlarında gizli. Biz kadınlar, y

Çocuğum yemek yemiyor biliyorum aç diyen anneler dikkat!

Çocuğunun yemek yemediğinden şikayet eden bir danışamın bana gönderdiği mesajda adeta yardım çığlığı atıyordu. Çocuğu yemekleri özellikle de kahvaltı sırasında kusuyor, öğürüyordu. Diğer öğünlerde de yemek yemiyordu. Çocuğun yemek yememesi anneyi öyle yıpratmıştı ki aile ilişkilerinin bozulduğunu, eşiyle sorunlar yaşadığını anlatıp. kendisinin bile terapiye ihtiyacı olduğunu yazmıştı. Mesajındaki bir cümlede ise 'Çok az yiyor biliyorum aç ama yemiyor. Doyamaz bu kadar yiyecekle!' diyordu. 'Yedi ama çok az. Çocuğum kesin aç' fikri her annenin aklının bir köşesinde durur, içini kemirir kemirir! Öğünden kalanları yedirmek için peşinde koşarız. Olmadı lezzetiyle başını döndürecek şeyler pişiririzi mesela bir tabak patates kızartması. 'Aman yesin de ne yerse yesin yeterki kaynı doysun' der eline iki bisküvi, biraz çikolata olmadı bir bardak meyve suyu veririz. Çocuğumuz bunlardan birini yerse kendimizi mutlu hisseder bir sonraki öğüne kadar sakinliğimizi koruruz. Çün

Yaz tatilinde çocuklar ne yapmalı işte bizim evin planı!

Yaz tatilinde çocuklar ne yapmalı? Okullar için bu yıl yaz tatili resmi olarak değil ama fiilen başladı. Uzun Ramazan Bayramı tatili çocukları bu yıl erkenden yaz tatiline kavuşturdu. Her yaz tatilinde olduğu gibi biz velilerin aklında yine çocuklar yaz tatilinde ne yapmalı, ders çalışmalı mı soruları var! Bir tarafımız 'Aman bırak çocuk tatilin tadını çıkarsın'  derken, diğer yarımız  'ama biraz kitap okusun, biraz test çözsün, azcık da ders çalışsın'  demeden duramıyor! Söz konusu çocukların yaz tatilini nasıl geçirmeleri gerektiği olunca kabul edelim karar vermek zor. Burada doğru kararları vermek için bakış açımızı tek bir noktadan farklı bakış açılarını içeren geniş bir perspektife çevirmekte fayda var. Öncelikle karnelerdeki durumlar her ne olursa olsun tatil çocukların hakkı. Hiçbirimiz yılın kısa bir süresini kapsamayan tatillerde çalışmak istemeyiz. Dolayısıyla çocuklarımızın da 9 aylık sıkı bir okul maratonu sonrası ders çalışmak en son isteyecekleri

Çocuklar neden her şeyi yere atar? Bakış açınızı değiştirecek öneriler!

Çocuklar ve bebekler neden her şeyi yere atıp, döker? Beşikte, kundakta sakince yatırıp uyuttuğunuz, sonra ilk dönüşlerini ilk adımlarını merakla beklediğiniz çocuğunuz şu sıralar eline ne bulduysa atıp, döküyor mu? Ne yapsanız çocuğunuzu durduramıyor, ne söylüyorsanız başarısız mı oluyorsununuz? Döküp atmalarına bir de öfke nöbetleri mi eklenmeye başladı? Korkmayın çocuğunuz büyüyor! Tek yapmanız gereken belki de bakış açınızı değiştirmektir! Öncelikle kabul edin. 2 yaş civarına yaklaşan çocuklar ellerine geçirdikleri her şeyi yere atar, döker, fırlatırlar. Bunu yaparken kendilerinin yada başkalarının zarar göreceğini düşünmezler. Tek yapmak istedikleri eline aldığı şeyi atınca neler olduğunu izlemek, deneyimlemektir. Ancak bu yaş grubunda tek bir deneyim yada bir kaç deneyim yeterli değildir. Yani bir kez elindeki bardağı yere attığında olanı görüp 'ha tamam atınca yere düşüyormuş, ses çıkarıyormuş, su dökülüyormuş' diye düşünemezler. Sadece olana odaklanırlar ancak

İnatçı çocukla doğru iletişim nasıl kurulur?

İnatçı çocukla doğru iletişim nasıl kurulur? Geçen haftalarda bir okurumuz 5 yaşındaki oğluyla yaşadığı bir sorunu paylaşmıştı. Durum özetle şöyleydi: Çocuğun okula uyumuyla ilgili hiçbir sorunu yok. Ancak gerek arkadaşlarıyla ilişkisinde gerekse ev içinde aile bireyleriyle ilişkisinde 'istediği olmadığı' zaman hırçınlaşma, oyundan çıkma ve iletişimi kesme yönünde tavır gösteriyordu. Benzer sıkıntıları çok sayıda ailenin yaşadığını düşünerek okurumuza verdiğim yanıtın bir benzerini köşeye taşımak gerektiğini düşündüm. Umarım benzer sorunlar yaşayan anne babalara da yol gösterici olur! Öncelikle böyle bir durum yaşıyorsunuz bakabilceğimiz ilk yer çocuğumuzun yaşı olmalı. Çünkü çocukların davranışlarını analiz ederken yaş çok belirgin bir faktör olarak karşımıza çıkar. Okurumuzun durumundaki gibi 5 yaşındaki çocuklar, kendi benlik duyguları gelişmiş, kendi başlarına bir şeyler başarma istediğiyle donanmış olurlar. Bu yaşlar tam da bu özelliklerinin gerektirdiği davranışlar